Harley-Davidson: I novinky musí mít přesný styl značky

Radek Pecák Radek Pecák
4. 5. 2010 10:01
Jejich zvuk je nepřehlédnutelný, vzhled také. Češi měli unikátní možnost seznámit se s celou modelovou řadou značky.
Foto: Radek Pecák

Značka Harley-Davidson mezi příznivci motocyklů propagaci příliš nepotřebuje. Přesto byl  v Brně a v Praze v minulých dnech zaparkován obří kamión plně naložený motocykly a motorkářskou výbavou. Kdo měl zájem, mohl si některý z modelů legendární americké značky vyzkoušet.

Pro letošní  rok značka připravila několik nových modelů: Dyna Wide Glide model roku 2010 je první sériově vyráběná motorka s   motivem plamene na nádrži. Lakovací proces má 12 stupňů a motiv je vytvořen díky sedmi vrstvám laku. Další z řady - Iron 883 TM je stroze pojatý stroj. Kola s černými ráfky odkazují na tradici prvních modelů značky, vidlicové manžety byly převzaty z modelu Sportster z roku 1957 a inspirací pro krátkou záď modelu byl krátký zadní blatník modelu XLCH z roku 1958. Electra Glide Ultra  Limited 2010 do svého vzhledu převzala kapotáž Batwing, příď odkazuje na Duo Glide a tvar nádrže pochází z EL.

Zásadní změny se odehrály vloni

Letos tedy firma Harley-Davidson nepředstavila žádné zásadní technické změny. Ty se odehrály již před rokem. Tehdy dostaly všechny motocykly řady Touring nový podvozek, který má být o dvě třetiny tužší než ten předcházející, navíc motor do šasi nově zabudovali přes čtyřbodové pružné uložení motoru.

Vzadu se objevila 180 milimetrů široká pneumatika. Stroje dostaly také nové brzdy značky Brembo a před zloději je chrání inteligentní zabezpečovací bezdotykový systém.

Současné modelové řady:

Sportster:
Vyrábí se již 53 let a jde o nejužší "harleje"  Jsou také nejkratší a nejlehčí. Poznáte je podle nízko posazeného sedla a palivové nádrže ve stylu burského oříšku. Do rodiny sportsterů patří modely Iron, Low, 883R, XL a XR 1200, Nigtster.

Dyna:
Tato řada dá poznat skutečný charakter značky. Stroje pohání vidlicový dvouválec  o objemu 1584 cm3. Jejich hmotnost je již na hranici 300 kg. Patří sem modely Dyna Wide Glkide, Dyna Super Glide Custom, Dyna Street Bob a Dyna Fat Bob.

Softtail:
Poznávacím znamením jsou jakoby chybějící zadní tlumiče. Ty sice motocykl má, ale jsou zrakům běžných smrtelníků ukryty. Do této řady patří Fat Boy, Heritage, Rocker či Cross Bones.

Touring:
Motocykly pro ty, kteří chtějí křižovat kontinenty, se zrodily v 60. letech.  V základní výbavě mají systém ABS. Do rodiny patří Electra Glide Ultra, Ultra Classic Ellectra, Electra Glide Standard, Road King, Street Glide.

VRSC
Jeden z nejsilnějších silničních motocyklů byl prvním  harlejem, který dostal vodou chlazený motor. Do jejich řady náleží VRSCF Muscle, VRSCAW V-Rod či Night Rod.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rekonstrukce státu a Milion chvilek vyzvaly Radu ČT k odkladu volby dozorčí komise

Iniciativa Rekonstrukce státu vyzvala radní České televize, aby odložili středeční volbu nové dozorčí komise Rady ČT na 8. prosince, kdy situaci posoudí sněmovní volební výbor. Rada svůj poradní orgán odvolala zřejmě v rozporu se zákonem, uvedli v úterý zástupci iniciativy Rekonstrukce státu a spolku Milion chvilek na tiskové konferenci před budovou ČT na Kavčích horách v Praze.

Radní Hana Lipovská odvolání v minulých dnech hájila, podle ní bylo v souladu se zákonem a rada k němu přistoupila s péčí řádného hospodáře. Důvodem byly vážné výhrady k práci komise. Nespokojenost vyvrcholila při projednávání směny pozemku pod ostravským studiem, ke kterému komise včas nedodala některé podklady.

Podle předsedy spolku Milion chvilek Benjamina Rolla Česká televize po 20 letech opět čelí politickým tlakům a je potřeba se jim postavit. Rada se má ve středu zabývat volbou nové komise, přestože ta stávající zřejmě nebyla odvolána v souladu se zákonem, aktualizovaným rozpočtem ČT na letošní rok nebo aktualizovanými dlouhodobými plány ČT na další čtyři roky. Tato témata může podle Rolla použít k nátlaku na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pensylvánie potvrdila výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto státu Tom Wolf, informují agentury.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy