Foto: Ty nejvzácnější skvosty na jednom místě. Na start legendárního závodu se postavilo osm Bugatti

Dvě úchvatné Bugattky jedou hned za sebou, obě patří rodině Profeldů. Markéta Profeldová byla jedinou ženou na startu, která jede závod sama.
1000 mil československých je jedním z nejznámějších tuzemských automobilových závodů. A jeho historie sahá hluboko. Poprvé se jel v roce 1933, poté ještě dva další roky po sobě.
Tehdy se inspiroval slavným italským závodem Mille Miglia. Tuzemská trať vedla dvakrát z Prahy do Bratislavy, měřila téměř 1000 mil a jela se za plného provozu.
Když byl koncem 60. let založen Veteran Car Club Praha, jedním z jeho cílů bylo obnovit tradici závodu. Stalo se tak v roce 1970, poté se jel ještě v roce 1971 a 1972, pak byl však v socialistickém Československu zakázán.
K opětovnému obnovení došlo při výročí 80. let od prvního závodu, tedy v roce 2013. Trať se ale zkrátila na polovinu, jede se z Prahy do Bratislavy a zpět. Závod letos startoval v Opletalově ulici před Autoklubem ČR a končí před Národním technickým muzeem.
Foto: Eva Srpová
Eva Srpová Eva Srpová
16. 6. 2018 6:49
Ve čtvrtek ráno odstartoval legendární závod 1000 mil československých, který trvá tři dny. Byli jsme u toho. Letos jely opravdové skvosty na kolech. Mezi téměř stovkou účastníků se našlo například osm Bugatti, ale také přenádherné Lagondy či Tatry.
 

Právě se děje

před 39 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy