I jako vítězství člověka nad strojem lze podle agentury AFP vykládat rozsudek kanadského soudce, který zavrhl snímek z radaru o překročení povolené rychlosti jako pouhé "svědectví z doslechu bez jakékoliv průkazné hodnoty", protože údaj přístroje na místě neověřil žádný policista.
Nečekané vítězství u quebecké justice pro dotčenou řidičku znamená, že ušetří 1160 kanadských dolarů (asi 22 000 Kč) na pokutě. Přestože radar zaznamenal, že na místě s omezením rychlosti na 70 kilometrů za hodinu uhání dvojnásobným tempem.
"Radary zůstanou tam, kde jsou," prohlásil ministr dopravy provincie Quebec Laurent Lessard v reakci na rozhodnutí smírčího soudce, podle kterého snímek z radaru představuje "nepřijatelný a nezákonný" důkaz.
Ministr se zdržel vyjádření k samému rozsudku vzhledem k možnosti odvolat se proti němu, nicméně zdůraznil, že posláním radarů je zvýšit bezpečnost na silnicích. Podobně argumentovala i ministryně spravedlnosti Stéphanie Valléeová, která připomněla, že radary u silnic fungují na základě zákona přijatého poslanci ve snaze zvýšit bezpečnost.
Provinční vláda má nyní měsíc na to, aby se odvolala proti překvapivému verdiktu, který by mohl představovat precedens. V praxi by se mohl týkat tisíců motoristů, kteří byli každým rokem automaticky pokutováni na základě snímků z radaru.
"Soud lituje, že policie zavedla systém, který je v naprostém rozporu s požadavky zákona," uvedl soudce Serge Cimon ve dvanáctistránkovém odůvodnění svého rozhodnutí.
Radary v provincii Quebec podle kanadského rozhlasu od roku 2009 zaznamenaly 690 tisíc případů překročení rychlosti, čímž provinční pokladně zajistily z pokut příjem 92 milionů kanadských dolarů (asi 1,75 miliardy Kč).