Elektromobily musí být hlučnější, plánuje Evropská unie

Radek Pecák Radek Pecák
4. 4. 2014 19:40
Naopak klasické automobily se spalovacími motory mají být do roku 2025 o čtvrtinu tišší.
Foto: Citroën

Od roku 2019 nebudou smět výrobci uvést na trh nový typ elektromobilu, který by nevydával nějaký umělý zvuk. Nařídí jim to Evropská unie.

Návrh o zavedení povinného hluku pro elektromobily již schválil Evropský parlament, na řadě je nyní Rada EU.

Od roku 2021 už při jízdě budou muset „hlučet“ všechny vyráběné elektromobily - tedy i typy, které se začaly prodávat před rokem 2019.

O tom, jaký typ zvuku to má být, zatím rozhodnuto nebylo.

Hlavním důvodem, proč by podle Evropské unie neměly být elektromobily bezhlučné jako dosud, je ochrana nevidomých.

Automobilky nápad nepřijímají s nadšením. Například Tesla či Daimler jsou sice pro, bránit se hodlají například Volkswagen či BMW. Je totiž jisté, že nová povinnost jim zvýší náklady - například budou muset někam namontovat reproduktor.

Naopak klasické automobily budou muset být tišší. Jejich hlučnost se má během příštích dvanácti let snížit o čtvrtinu. EU tak reaguje na tvrzení Světové zdravotnické organizace o škodlivosti hluku z dopravy na lidské zdraví.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy