Elektromobily musí být hlučnější, plánuje Evropská unie

Radek Pecák Radek Pecák
4. 4. 2014 19:40
Naopak klasické automobily se spalovacími motory mají být do roku 2025 o čtvrtinu tišší.
Foto: Citroën

Od roku 2019 nebudou smět výrobci uvést na trh nový typ elektromobilu, který by nevydával nějaký umělý zvuk. Nařídí jim to Evropská unie.

Návrh o zavedení povinného hluku pro elektromobily již schválil Evropský parlament, na řadě je nyní Rada EU.

Od roku 2021 už při jízdě budou muset „hlučet“ všechny vyráběné elektromobily - tedy i typy, které se začaly prodávat před rokem 2019.

O tom, jaký typ zvuku to má být, zatím rozhodnuto nebylo.

Hlavním důvodem, proč by podle Evropské unie neměly být elektromobily bezhlučné jako dosud, je ochrana nevidomých.

Automobilky nápad nepřijímají s nadšením. Například Tesla či Daimler jsou sice pro, bránit se hodlají například Volkswagen či BMW. Je totiž jisté, že nová povinnost jim zvýší náklady - například budou muset někam namontovat reproduktor.

Naopak klasické automobily budou muset být tišší. Jejich hlučnost se má během příštích dvanácti let snížit o čtvrtinu. EU tak reaguje na tvrzení Světové zdravotnické organizace o škodlivosti hluku z dopravy na lidské zdraví.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Slovenskou obcí Petkovce se večer prohnalo tornádo. Několik domů je bez střechy

Obcí Petkovce na východě Slovenska se dnes prohnalo tornádo. Poškodilo obytné domy, některé jsou bez střechy. Na místě zasahují hasiči, informují slovenská média.

"Nahlášeno bylo poškození čtyř rodinných domů, kterým (tornádo) odneslo střechu. Polámané jsou stromy, elektrické vedení je stržené," uvedla podle serveru Teraz.sk operační důstojnice krajských hasičů v Prešově. Popis škody, které tornádo způsobilo, je podle starosty zatím předběžný.

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U hranic s Ázerbájdžánem jsou rozmístění ruští pohraničníci, oznámil Jerevan

V arménské oblasti Tavuš, která hraničí s Ázerbájdžánem, byla rozmístěna ruská pohraniční stráž. Podle ruských tiskových agentur to ve čtvrtek oznámilo arménské ministerstvo obrany. Premiér Nikol Pašinjan už dříve navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy