Elektromobily musí být hlučnější, plánuje Evropská unie

Radek Pecák Radek Pecák
4. 4. 2014 19:40
Naopak klasické automobily se spalovacími motory mají být do roku 2025 o čtvrtinu tišší.
Foto: Citroën

Od roku 2019 nebudou smět výrobci uvést na trh nový typ elektromobilu, který by nevydával nějaký umělý zvuk. Nařídí jim to Evropská unie.

Návrh o zavedení povinného hluku pro elektromobily již schválil Evropský parlament, na řadě je nyní Rada EU.

Od roku 2021 už při jízdě budou muset „hlučet“ všechny vyráběné elektromobily - tedy i typy, které se začaly prodávat před rokem 2019.

O tom, jaký typ zvuku to má být, zatím rozhodnuto nebylo.

Hlavním důvodem, proč by podle Evropské unie neměly být elektromobily bezhlučné jako dosud, je ochrana nevidomých.

Automobilky nápad nepřijímají s nadšením. Například Tesla či Daimler jsou sice pro, bránit se hodlají například Volkswagen či BMW. Je totiž jisté, že nová povinnost jim zvýší náklady - například budou muset někam namontovat reproduktor.

Naopak klasické automobily budou muset být tišší. Jejich hlučnost se má během příštích dvanácti let snížit o čtvrtinu. EU tak reaguje na tvrzení Světové zdravotnické organizace o škodlivosti hluku z dopravy na lidské zdraví.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Schalke se dočkalo druhé výhry v sezoně

Beznadějně poslední fotbalisté Schalke se dočkali v německé lize druhého vítězství v sezoně. Celek z Gelsenkirchernu zdolal v 28. kole Augsburg 1:0. Na šestnácté místo, které znamená účast v baráži, ale ještě ztrácí propastných 12 bodů. Mohuč má navíc podvečerní zápas v Kolíně nad Rýnem k dobru.

První výhru po 12 kolech vystřelil Schalke už ve čtvrté minutě Suat Serdar, který gólem oslavil dnešní 24. narozeniny. Čeští hráči Augsburgu, brankář Tomáš Koubek a stoper Marek Suchý, strávili celý zápas na lavičce.

Další zprávy