Auta se za jízdy sama vypnula. Firma chtěla ušetřit dolar

Klíček ve spínací skříňce některých aut koncernu GM může nezávisle na vůli řidiče vypnout elektrické systémy.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Washington – Americká automobilka General Motors se v roce 2005 rozhodla nevyměňovat vadné přepínače zapalování, které nakonec vedly k nejméně 13 úmrtím, aby ušetřila necelý dolar (zhruba 20 korun) na jeden automobil. Vyplývá to podle agentury Reuters z interních dokumentů, které firma poskytla vyšetřovatelům z amerického Kongresu.

Firma podle posledních informací před veřejností mnoho let tajila fakt, že pokud je klíč zastrčený ve spínací skříňce zatížen dalšími předměty (klíči, přívěsky a podobně), může se po přejetí nerovnosti stát, že se přepínač samovolně přesune z polohy zapnuto do vypnuto.

Následkem toho přestane fungovat motor a řada elektrických systémů vozidla, včetně posilovačů řízení a brzd. Při případném nárazu navíc nejsou aktivovány airbagy. Automobil je sice možné nadále řídit a také zabrzdit, ale vyžaduje to větší úsilí řidiče.

Firma GM začala automobily k opravě skříněk svolávat teprve letos v únoru, dosud jich svolala téměř tři miliony. Jedná se o vozy Cobalt, Pontiac G5. Saturn Ion, Chevrolet HHR, Pontiac Solstice a Saturn Sky, které se v Evropě, a tedy ani v České republice oficiálně neprodávají.

Na kroužek nic nedávejte

Automobilka majitelům aut doporučila, aby z kroužku na klíči do zapalování sundali všechny další předměty.

Podle informací, které mají k dispozici vyšetřovatelé z amerického  Kongresu, se automobilka rozhodla nevyměňovat vadné přepínače zapalování, protože chtěla ušetřit s tím související náklady. Ty činily necelý dolar na jeden automobil.

Teprve v posledních týdnech se nové vedení koncernu General Motors problémem začalo vážně zabývat. Nová generální ředitelka GM Mary Barraová se při úterním vystoupení před kongresovou komisí za problémy se zapalováním omluvila. Prohlásila, že ji znepokojuje možnost, že příčinou pozdního svolávání aut byly úvahy ohledně nákladů.

Zákazníkům, kterých se týká svolávací akce, pak firma nabídla zapůjčení vozu zdarma a příspěvek 500 dolarů (9810 korun) na nový vůz.

Kvůli případu je pod palbou kritiky i Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) za to, že netlačil automobilku k rychlejší nápravě. O problému věděl řadu let, a sám dokonce minimálně ve dvou případech smrtelných nehod vedl vlastní vyšetřování.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Amazon chce za devět miliard dolarů převzít hollywoodské studio MGM, tvrdí americká média

Americký internetový prodejce Amazon jedná o koupi věhlasných hollywoodských studií MGM, za která je ochoten zaplatit asi devět miliard dolarů (187 miliard Kč). Získal by tak pro své streamovací služby rozsáhlý katalog populárních filmů a seriálů včetně série o Jamesu Bondovi. Informují o tom americká média. BBC připomíná, že zpráva přichází jen několik hodin poté, co americká telekomunikační společnost AT&T oznámila, že spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery, čímž vznikne další streamingový gigant vedle Netflixu a Walt Disney.

Společnost MGM Holdings, což je mateřský podnik MGM Studios, podle médií zvažuje prodej studií od konce loňského roku. MGM se řvoucím lvem ve znaku patří k nejslavnějším filmovým studiím a má stoletou tradici, která pokrývá desítky let od zlaté éry Hollywoodu až do dneška. Studio MGM produkovalo mimo jiné filmy jako Ben-Hur nebo Čaroděj ze země Oz. Amazon by díky akvizici významně posílil svou streamingovou službu Prime.

V pondělí oznámily spojení společnost WarnerMedia, která je ve vlastnictví AT&T, s firmou Discovery. Nový podnik bude schopen více investovat do původního obsahu pro streamovací služby. Bude vlastnit více než 100 mediálních značek, včetně filmového studia Warner Bros a televizních stanic HBO, CNN, Cartoon Network, HGTV, Food Network, Eurosport či Animal Planet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Voda stoupá i na Slovensku. Část země zasáhly lokální povodně

Vydatný déšť způsobil v několika regionech Slovenska lokální záplavy, s jejichž zvládnutím pomáhali i hasiči. Armáda opět vyslala vojáky do vesnice na středním Slovensku, kterou už v pondělí po protržení protipovodňové hráze zaplavila voda a při neštěstí tam zemřel jeden člověk. Informovalo o tom v úterý vedení hasičského záchranného sboru a ministerstvo obrany.

Hasiči do úterního rána zaznamenali v souvislosti s nepříznivým počasím zhruba dvě stovky výjezdů, hlavně v severní, střední a západní části země. Odčerpávali vodu ze zatopených sklepů a ulic, odstraňovali také nánosy bláta. V Banské Bystrici stavěli protipovodňové bariéry s cílem zabránit vylití řeky Hron.

Na středním Slovensku hasiči použili čluny, aby pomohli třem lidem dostat se z motorových vozidel, která uvízla v silném proudu a ve vysoké hladině vody. Počasí mezitím zkomplikovalo situaci i na východním Slovensku. V několika regionech po celé země platí nejvyšší stupeň výstrahy před záplavami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy