Čím starší elektromobil, tím dražší baterie. Trh s náhradními díly je neúprosný

Martin Frei Martin Frei
2. 12. 2022 16:00
Mnoho lidí by chtělo elektromobil, jen kdyby byl trochu levnější. Zájemci o vozy kolem tří set tisíc korun zatím nejčastěji narážejí na to, že ojetin je málo. Ale i když pořídí, ještě nemají vyhráno. Desetiletá baterie nemusí vydržet. Pár telefonátů do značkových servisů nás ujistilo, že výměna za originál vyjde skoro tak draho jako zánovní auto.
Foto: Nissan

Když dojde řeč na výdrž akumulátorů, příznivci elektromobility mají často po ruce příklady se statisíci kilometrů bez poruchy. To je povzbuzující část příběhu. Obecně ale platí, že čím starší baterie, tím méně jistoty. Jinak stárne akumulátor Nissanu Leaf, jinak v Mitsubishi i-MIEV a jinak v Tesle. 

Kromě toho na kondici článků má obrovský vliv zacházení uživatele. Spíše než časté rychlonabíjení - kterým některá starší auta ani nebyla vybavena - baterii namáhají extrémní cykly: vybíjení do minima a nabíjení do sta procent.

Nepřízní osudu se obě zákonitosti sčítají. Akumulátory z elektrického pravěku pobraly velmi málo energie. Dojezd Leafu a i-MIEVu dosahoval sotva 150 kilometrů, už když byly nové. Uživatele to motivovalo k využívání kapacity do poslední kapky, a tím rychleji se baterie unavila.

Logickým protikladem je odolnost většiny vozů Tesla. Nejenže mají kvalitní články a management s účinným chlazením a vyhříváním. Akumulátory s 85, 90 nebo dokonce 100 kilowatthodin měly zároveň obrovskou rezervu a majitelé je nemuseli vyjíždět "na krev". Ovšem pozor: chudší a do maxima využívané varianty kolem dvou set tisíc kilometrů také selhaly.

Dříve nebo později tedy může dojít na výměnu, přičemž se ukáže ještě jedna bolest starších aut bez ohledu na typ pohonu. Dokud se daný typ vozu sériově vyrábí, náhradní díly se odebírají z velkosériových linek za výhodnou množstevní slevu. Výrobce si vytvoří skladovou zásobu, již postupně rozprodává.

Když se regály vyprázdní a díly je třeba doplnit, původní montážní linky jsou už rozebrané a zásobovací řetězce přesměrované na další model vozu. Díly na "veterána" se už vyrábějí jinde, v menších sériích a za vyšší cenu. 

Vynásobíme-li touto přirážkou už tak vysokou cenu lithiové baterie, vycházejí čísla, která majitel ojetiny nechce slyšet. 

Desetiletý Nissan Leaf s najetými sto tisíci kilometry stojí 250 tisíc korun, kompletní baterie 827 tisíc. Sedmiletý Volkswagen e-Golf s nájezdem 75 tisíc kilometrů pořídíte za 450 tisíc korun, kompletní baterii za 930 tisíc. 

Na spartánský Citroën C-Zero z roku 2011 baterie nedávno zdražila z půl milionu na 770 tisíc korun, což je pětinásobek ceny vozu. U plug-hybridního Opelu Ampera se servis omluvil, s desetiletým vozem nám už nepomůže.

Logiku "čím starší, tím dražší" potvrzuje, že na současnou Škodu Enyaq by kompletní akumulátor vyšel na necelých osm set tisíc. Kapacita 82 kilowatthodin je přitom třikrát vyšší než u e-Golfu.

Výkon baterie nejčastěji poklesne kvůli jednomu vadnému článku. Většinou proto stačí vyměnit jeden modul za cenu kolem padesáti tisíc. U stárnoucí baterie však může kdykoli selhat další modul.

Zlevnění kompletních baterií pod současnou úroveň zatím není v dohledu. Popsaný nepoměr tedy nejspíše povzbudí rozmach nezávislých oprav, u nichž však bude těžké zaručit kvalitu i bezpečnost. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy