Chytré pneumatiky umí "mluvit" s autem, vyrábět kyslík nebo proud pro elektromobily

Jan Markovič Jan Markovič
13. 3. 2018 12:13
Pneumatiky se během automobilové historie nikdy příliš nezměnily. Samozřejmě se stále vyvíjí lepší materiály, ale pořád jde jen o "gumu". Blízká budoucnost ale slibuje chytřejší využití. Co kdyby mohla pneumatika řidiči nahlásit, kde je píchlá? A nebo pomocí fotosyntézy spotřebovat oxid uhličitý a vyrobit kyslík? Velcí výrobci mají nejrůznější nápady, najdete je v přehledné grafice.

Pneumatika ContiAdapt

Systém ContiAdapt by se mohl objevit na autech zhruba za deset let a pomoci by mohl hlavně v oblasti vozidel bez řidiče. Jde o kombinaci gumy a disku, které dokážou měnit tvar a tlak podle povrchu, po němž se pohybují. Do kola jsou zabudované miniaturní kompresory, které se starají o tlak v pneumatice a díky pohyblivé vnitřní části disku také o její šířku. Tím se mění styčná plocha, kterou se pneumatika dotýká povrchu.

K dispozici je hned několik jízdních režimů. Například kombinace úzkého kola a vysokého tlaku je ideální pro cestování na suchém povrchu a snižuje konzumaci paliva. Naopak široké kolo s nízkým tlakem znamená lepší jízdní vlastnosti na kluzké silnici. ContiAdapt se umí vyfouknout až na tlak jednoho baru, což pomůže s vyparkováním vozidla ze sněhu nebo s opatrnou jízdou po nebezpečně namrzlé vozovce.

Na levém obrázku je vidět stav při plném nafouknutí, na pravém je guma vyfouknutá. Proces zabere několik sekund.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy