Místo rodinného MPV dodávka. Může Volkswagen Caddy Maxi nahradit dosluhující Sharan?

Jan Matoušek Jan Matoušek
13. 1. 2021 6:02
Klasická MPV v Evropě dále vymírají. A zdaleka se to netýká jen těch kompaktních. Postupně končí i někdejší stálice v podobě velkých minivanů. Jejich místo, stejně jako u kompaktů, zaujímají osobní dodávky. Nejde přitom jen o auta typu Volkswagen Multivan. Na velikost Sharanu, Alhambry nebo Galaxy se dotáhl i prodloužený VW Caddy Maxi, který přichází na český trh za ceny od 607 tisíc korun.

Velká MPV z trhu postupně mizí. Renault Espace už se před lety převtělil do podoby crossoveru a nad současnou generací se pomalu stahují mračna. Nástupce se podle všeho nedočká ani Volkswagen Sharan, byť podobně jako Espace v nabídce zatím stále zůstává. To Seat Alhambra už v Česku koupíte jen ze skladových zásob, výroba sice pokračuje s motorem 1.4 TSI o výkonu 110 kW, ten se ale do Česka nedodává. MPV S-Max a Galaxy od Fordu zatím pokračují, také jejich osud je ale minimálně hodně nejistý. A to nemluvě o dokonce čtyřčatech koncernů Fiat a PSA, která se nabízela ve dvou generacích zhruba dvacet let do roku 2014. Ta také skončila bez přímého nástupce, jejich místa zaujala SUV, případně osobní dodávky.

Osud velkých MPV je dost podobný těm kompaktním. Postupně kvůli klesajícímu zájmu a vyšším emisím mizí - někde úplně bez náhrady, jinde musí zájemce místo nich sáhnout většinou po méně praktickém SUV nebo mnohdy až příliš velké osobní dodávce typu Volkswagen Multivan nebo Ford Tourneo Custom.

Automobilky tak již před lety přišly i s alternativou v podobě natažených kompaktních dodávek. Najednou tak má rozměry prakticky totožné se Sharanem třeba i VW Caddy, který přitom v základu supluje roli aut jako Golf Sportsvan čili minimálně o segment menších. Verze Maxi se nabízela už u minulé generace německého modelu, proto ani není moc překvapením, že s ní Volkswagen přišel i u generace nové.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy