BMW signalizuje, že se blíží konec éry plechových aut. Svoji budoucnost ukazuje na konceptu Next 100

Radek Pecák Radek Pecák
8. 3. 2016 9:04
V autech, které v budoucnosti začne automobilka BMW nabízet svým zákazníkům sice nadále zůstane možnost řízení člověkem, ten ale bude upozorňován na všechny okolnosti v provozu v okolí.
Tímto konceptem BMW zahájilo oslavy 100. výročí svého založení.
Tímto konceptem BMW zahájilo oslavy 100. výročí svého založení. | Foto: BMW

Celou sérii koncepčních vozů hodlá při příležitosti stého výročí svého vzniku představit mnichovská automobilka BMW.

Prvním z nich je Vision Next 100. Následovat pak mají studie vyrobené v závodech Mini, Rolls-Royce a také v motocyklové divizi značky.

Na voze Vision Next 100  jsou pozoruhodné hlavně dvě věci. Jednak to, že je celý vyrobený z plastů vyztužených uhlíkovými vlákny, a dále chybějící informace o způsobu pohonu. Možná o tom, někdy BMW prozradí více, zatím je známo jen to, že nevypouští žádné emise. Nepochybně se tedy jedná o elektromobil, není ale jisté, zda energie pro elektromotory bude proudit z dobíjecích baterií nebo z palivových vodíkových článků.

Foto: BMW

Velikost vozu zhruba odpovídá současnému BMW 5, je však o citelných deset centimetrů nižší. Skvělá hodnota koeficientu aerodynamického odporu 0,18 je dána například  kompletním zakrytím všech čtyř kol. O tom, jak potom bude vůz zatáčet, se tisková zpráva nezmiňuje.

Ani v budoucnu nehodlá značka opustit svůj typický designový prvek, kterým jsou ledvinky na masce chladiče. Vzadu pak budou svítilny ve tvaru písmene L. 

Interiér se promění naprosto kompletně. Na palubní desce a bočních panelech je umístěno 800 pohyblivých trojúhelníků, které prý budou měnit tvar a vytvářet intuitivní signály pro řidiče, aby byl náležitě schopen reagovat nejen na jevy, které již nastaly, ale i na ty budoucí, které se stanou s jistou pravděpodobností.

Foto: BMW

Tak například mu elektronika napoví, jakou ideální stopou by měl projet blížící se zatáčku.

V provozu bude auto fungovat ve dvou základních režimech - Boost a Easy. Boost je připraven pro lidského řidiče, v režimu Easy si pak vůz poradí zcela sám.

Jak blízká je taková automobilová budoucnost sami lidé od BMW přesně neví. Některé prvky se prý ve vozech této značky objeví již v příštích letech, jiné až po desítkách. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 5 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy