Baterii v klíčku vyměňte raději doma. Defekt na dovolené vyjde mnohem dráž

Martin Frei Martin Frei
20. 6. 2022 5:52
Pamatujete si, kdy vám v servisu měnili baterii v klíčku dálkového zamykání? Nebo jezdíte do garáže, která řeší jen olej a akutní závady, takže klíče ani nesleduje? Pak uděláte lépe, když baterii vyměníte před odjezdem na dovolenou sami. Stojí padesát korun, zatímco výjezd asistence v Čechách patnáct set. Do auta, které nejde odemknout dálkově, není snadné se dostat.

Centrální zamykání patří k samozřejmostem moderního auta. Běžného uživatele nejspíš ani nenapadne, kolik umu a inteligence bylo třeba k tomu, aby vozidlo na stisk tlačítka nebo uchopení kliky zareagovalo tak, jak chceme.
V klíči je vysílač, který při stisku tlačítka vyšle vysokofrekvenční signál kódovaný autentizačním protokolem počítače ve vozidle. Automobil vybavený bezklíčovým odemykáním permanentně vysílá na nízké frekvenci a monitoruje okolí. Když zaregistruje klíč nebo kartu ve vaší kapse, počítač se připraví, a jakmile vezmete za kliku, stihne si s klíčem vyměnit autorizační kódy.

Foto: Eva Srpová

Jak se dostanu dovnitř?

Planžeta poslouží nejprve k odjištění a vypáčení krytu na klice, čímž se otevře přístup k mechanickému zámku. Na našem snímku to vypadá jednoduše. Hledat ale štěrbinu v krytu a zkoušet správný postup za bouřky na parkovišti v Dolomitech bývá složitější. Zejména když je v autě zamčený i návod.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Trump věděl o zbraních v davu, který vyzval k pochodu na Kongres, řekla jeho někdejší asistentka

Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů, které 6. ledna 2021 vyzval k pochodu na sídlo Kongresu bezprostředně před vypuknutím nepokojů. Před vyšetřovacím výborem Sněmovny reprezentantů to vypověděla někdejší asistentka Trumpova personálního šéfa Marka Meadowse. Rovněž uvedla, že Meadows se jí už 2. ledna svěřil s obavou, že den volební schůze Kongresu by mohl být "velmi, velmi špatný".

Sněmovní komise při narychlo svolaném slyšení předvolala Cassidy Hutchinsonovou, což byla podle médií Meadowsova pravá ruka, která se účastnila prakticky všech jeho aktivit. Důrazem na její svědectví se panel snaží ukázat, že Trumpův Bílý dům před událostmi 6. ledna dobře věděl o rizicích, přesto však pokračoval v kampani proti volebním výsledkům a v burcování stoupenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy