Baterii v klíčku vyměňte raději doma. Defekt na dovolené vyjde mnohem dráž

Martin Frei Martin Frei
20. 6. 2022 5:52
Pamatujete si, kdy vám v servisu měnili baterii v klíčku dálkového zamykání? Nebo jezdíte do garáže, která řeší jen olej a akutní závady, takže klíče ani nesleduje? Pak uděláte lépe, když baterii vyměníte před odjezdem na dovolenou sami. Stojí padesát korun, zatímco výjezd asistence v Čechách patnáct set. Do auta, které nejde odemknout dálkově, není snadné se dostat.

Centrální zamykání patří k samozřejmostem moderního auta. Běžného uživatele nejspíš ani nenapadne, kolik umu a inteligence bylo třeba k tomu, aby vozidlo na stisk tlačítka nebo uchopení kliky zareagovalo tak, jak chceme.
V klíči je vysílač, který při stisku tlačítka vyšle vysokofrekvenční signál kódovaný autentizačním protokolem počítače ve vozidle. Automobil vybavený bezklíčovým odemykáním permanentně vysílá na nízké frekvenci a monitoruje okolí. Když zaregistruje klíč nebo kartu ve vaší kapse, počítač se připraví, a jakmile vezmete za kliku, stihne si s klíčem vyměnit autorizační kódy.

Foto: Martin Frei

Co je uvnitř?

Každý klíč se dá snadno rozebrat a baterie vyjmout. Stačí k tomu plochý šroubovák nebo i malý nožík. U některých typů klíčů je třeba s baterií manipulovat šetrně, aby se nepoškodily nebo vzájemně neposunuly ostatní komponenty. Pak by třeba tlačítko nedosáhlo na kontakt v čipu. Některé automobilky mají přímo na svých stránkách přehledný návod.
Po výměně baterie není třeba klíč s autem znovu párovat nebo jakkoli oživovat, dá se rovnou použít. Výjimkou je případ, kdy byla baterie vybitá hodně dlouho, například v záložním klíči. Pak záleží na postupu stanoveném automobilkou. Někdy stačí zalistovat návodem, jindy musíte do servisu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy