U elektromobilů nám prý bude chybět vůně benzinu. Ford na to má speciální parfém

Martin Přibyl Martin Přibyl
19. 7. 2021 11:03
Britské zastoupení automobilky Ford si nechalo zpracovat průzkum, z něhož vyšlo, že každý pátý člověk bude po pořízení elektromobilu nejvíc postrádat vůni benzinu. Nějakým způsobem má dokonce chybět sedmdesáti procentům dotázaných. Řešením má být speciální parfém Mach-Eau GT.
Parfém Mach-Eau od Fordu.
Parfém Mach-Eau od Fordu. | Foto: Ford

Průzkum dokonce ukázal, že vůně benzinu patří k těm nejoblíbenějším. Lidé ji upřednostňují před odérem vína nebo sýru a dávají ji prý na roveň přivonění k nové knize.

Je jasné, že elektrická auta jsou v tomto směru oproti benzinovým sterilnější. Parfém od Fordu však nemá napodobovat vůni benzinu, ale, jak se píše v tiskové zprávě, "potěšit nos každého". Automobilka pro něj připravila i speciální flakon evokující benzinový stojan.

Vůně vznikla ve spolupráci se společností Olfiction, která se zabývá vývojem a výrobou parfémů, a její spolumajitelkou Piou Longovou. Ta studovala chemikálie zodpovědné za vůně, které auto vydává: od materiálů palubní desky přes palivo až po pneumatiky.

Mezi takové sloučeniny patří benzaldehyd, který způsobuje mandlový nádech vůně automobilových interiérů, nebo p-kresol, jenž má na svědomí gumový zápach pneumatik.

Obě látky byly ještě doplněny o modrý zázvor, levanduli, éterický olej pelargonie (geranium) a santalové dřevo. Tyto příměsi přidaly kovové, kouřové a další gumové tóny. Navíc byl do parfému dodán jakýsi zvířecí prvek, který má připomenout koně a zdůraznit jeho provázání s elektromobilem Mustang Mach-e.

Britské zastoupení Fordu parfém představilo na nedávno skončeném Festivalu rychlosti v anglickém Goodwoodu společně s nejostřejší verzí elektrického Mustangu. Jmenuje se GT, má 465 koní, 840 newtonmetrů a sprint z nuly na sto zvládne za 3,7 vteřiny, tedy rychleji než benzinový osmiválcový Mustang GT. Tím chce Ford prý rozptýlit obavu 24 procent lidí ze svého průzkumu, kterým u elektromobilů bude chybět výkon.

V Česku bude vrcholná verze Mustangu dostupná za necelých 1,9 milionu korun od začátku příštího roku. S parfémem to bude horší, prodávat se nebude. Ford ho stvořil jen pro potřeby vlastního marketingu. 

 

Právě se děje

teď

Do USA dorazil nový čínský velvyslanec Čchin, vztah obou zemí má podle něj potenciál

Nový čínský velvyslanec ve Washingtonu Čchin Kang po příjezdu do země popřál Spojeným státům, aby zvítězily nad covidem-19 a prohlásil, že vzájemné vztahy obou zemí mají velký potenciál. Zatímco agentura Reuters zdůrazňuje pozitivní tón velvyslancových prvních slov, AFP se zaměřuje na jeho proslulou nesmlouvavost a agresivitu. Střídání na postu velvyslance přichází v době, kdy jsou vztahy mezi oběma mocnostmi značně napjaté.

Čchin, jemuž je 55 let, donedávna působil jako náměstek ministra zahraničí se zaměřením na evropské záležitosti. V letech 2006 až 2014 byl mluvčím ministerstva zahraničí a tehdy proslul jako plamenný obhájce politiky své země. Jeho předchůdce na diplomatickém postu Cchuej Tchien-kchaj vedl úřad osm let a byl tak nejdéle sloužícím čínským velvyslancem v USA. O Čchinově jmenování kolovaly zvěsti, ale Peking ho dříve nikdy nepotvrdil. Až  zveřejnil jeho fotografie v roušce s červenou vlajkou po příletu na Kennedyovo letiště v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tuniský prezident po středečním incidentu odvolal šéfa státní televize

Tuniský prezident Kaís Saíd ve středu odvolal z funkce ředitele státní televize a na jeho místo jmenoval dočasného zástupce, uvedla s odvoláním na prohlášení prezidentské kanceláře agentura Reuters. Odvolání ve středu odpoledne předcházel incident, kdy byl zástupkyni syndikátu novinářů SNTJ a lidskoprávnímu aktivistovi odepřen vstup do budovy televize, přestože byli pozvání jako hosté televizního pořadu. Do vysílání se nakonec později dostali.

Tunisko čelí nejhorší politické krizi za posledních deset let poté, co prezident Kaís Saíd v neděli odvolal premiéra Hišáma Mašíšího a pozastavil na 30 dní fungování parlamentu. V pondělí hlava státu odvolala další členy kabinetu a vyhlásila striktní nová opatření. Podle části tuniských stran, včetně největší An-Nahdy, je Saídovo počínání v rozporu s ústavou. V pondělí úřady bez vysvětlení a bez opory v zákonech uzavřely tuniskou pobočku katarské televize Al-Džazíra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy