Auto roku: Nevadí mu drahý benzin, jezdí na elektřinu

Radek Pecák Radek Pecák
5. 3. 2012 15:20
Vyhlášení Car of the Year přichází těsně před zahájením ženevského autosalónu
Opel Ampera: detail
Opel Ampera: detail | Foto: Reuters

Ženeva (Od našeho zpravodaje) - Autem roku se stal elektromobil firem Opel a Chevrolet, které soutěžily společně s vozy Ampera a Volt.

Porotci měli letos těžkou práci, protože ve finále soutěže o evropské auto roku Car of The Year 2012 museli vybírat ze samých úspěšných a respektovaných vozů.

Do finále se z původních 35 nominovaných aut dostala sedmička vozů: kromě vítěze Opel Ampera/Chevrolet Volt ještě Citroën DS5, Fiat Panda, Ford Focus, Range Rover Evoque, Toyota Yaris a Volkswagen Up!

"Je to dobrá zpráva - už proto, že Ampera právě přichází v Česku na trh," říká mluvčí Opel v Česku Martin Hejral.

V Česku se někteří finalisté ještě nenabízejí

V Česku se čtyři z těchto sedmi vozů do anket, v nichž se volí auto roku, vůbec nenominovaly.

Jak Fiat Panda, tak elektromobil Ampera/Volt a ani Citroën DS5 a Volkswagen Up!, se zatím na českém území oficiálně neprodávají. I když Volkswagen Up! nahrazuje technicky identická Škoda Citigo.

Vítězem Ankety Klubu motoristických novinářů se stal Range Rover Evoque, v oficiální anketě Auto roku ČR zvítězil Ford Focus.

Vítěze odborné ankety Car of the Year vybíralo 59 novinářů z 23 evropských zemí. Hlavními kritérii pro hlasování jsou technické inovace poměr užitná hodnota versus cena. Každý porotce má k dispozici 25 bodů, žádnému z vozů nesmí dát více než 10 bodů a alespoň nějaký bod musí dát nejméně pěti autům.

Nominovány mohou být vozy, které se v předchozícm roce začaly prodávat alespoň v pěti evropských zemích a je u nich reálný předpoklad, že jejich roční prodej přesáhne hranici 5000 kusů.

Vloni se vítězem poprvé v historii stal elektromobil Nissan Leaf.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoli nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy