Až přijde konec světa. V prodeji jsou auta ze Šíleného Maxe, koupit si můžete i Tatru

Pořiďte si auto ze snímku Šílený Max: Zběsilá cesta.
Pro českého fanouška postapokalyptických aut z filmu je asi největším lákadlem tento kamion zvaný The War Rig. Proč? Protože stojí na podvozku Tatry 815, jakkoliv poznat v něm kopřivnický vůz dokáže asi jen skutečný znalec. Možná podle části kabiny, jinak auto prošlo masivními úpravami, takže má úplně změněnou přední část nebo zadní část karoserie z Chevroletu Fleetmaster. Ve filmu má auto více motorů, ve skutečnosti jej pohání jen jeden z dílen kopřivnického výrobce (dva kamióny mají sériovou jednotku, jeden ze závodního speciálu, který z nich je však v prodeji nevíme). Nákladní auto, za jehož volantem bylo možné spatřit i Imperator Furiosu v podání Charlize Theronové, mělo na palubě rovněž celý arzenál zbraní.
Také další ikonický vůz z filmu je nákladní. The Doof Wagon začal svůj život jako nosič vojenských raket značky MAN. Místo zbraní má ale celou řadu reproduktorů, zesilovačů nebo bubny, kterými Immortan Joe jednak udržoval morálku svých lidí a jednak zastrašoval protivníky. Pod kapotou má kompresorem přeplňovaný osmiválec.
The Gigahorse je dalším z ikonických automobilů použitých ve filmu. Skládá se ze dvou Cadillaců DeVille Coupé z roku 1959, ovšem na úplně jiném podvozku se zvýšenou světlou výškou, traktorovými pneumatikami a dvojmontáží vzadu. O pohon se stará dvojice benzinových osmiválců.
Auto nazvané podle svého řidiče Nux Car začalo svůj život jako Chevrolet 5-window Coupé z třicátých let. Výrazně modifikovaná karoserie do podoby hot rodu to však prozradí jen okrajově. Auto pohání samozřejmě osmiválcový motor, za povšimnutí stojí i totem lebky v masce, která se stala symbolem postavy jménem Nux.
Foto: Warner Bros.
Jan Matoušek Jan Matoušek
17. 9. 2021 6:03
Film Šílený Max: Zběsilá cesta (v originále Mad Max: Fury Road) vyvolal před pár lety nadšené reakce. Nejen pro svůj děj nebo herecké výkony, ale u řady nadšenců i kvůli použitým automobilům. Postapokalyptické výtvory na základě známých modelů chtěl mít doma nejeden divák filmu. A teď si může svůj sen splnit - aukční síň Lloyds Classic Car Auctions nabízí celou kolekci bizarních výtvorů.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Kvůli podvodům s kompenzačními bonusy podala finanční správa už 133 trestních oznámení

Finanční správa dosud podala 133 trestních oznámení v souvislosti s pokusy o zneužití vyplácení tzv. kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), společníky malých firem i zaměstnance pracující na dohodu. Podle správy tak bylo před neoprávněnou výplatou uchráněno zhruba 47 milionů korun. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Nyní správa oslovuje žadatele o kompenzační bonus, u kterých bylo na základě spolupráce s jinými resorty zjištěno, že souběžně čerpali kompenzační bonusy a podpory vyplácené jinými resorty, u nichž zákon souběh výslovně zakazuje. "Za období letošního roku bylo zjištěno možné pochybení jen u zhruba 2500 žadatelů, což v porovnání s jejich celkovým počtem nelze hodnotit jako cílené a plošné zneužívání zákona," uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Během pandemie, která začala na jaře roku 2020, přijala správa zhruba 2,7 milionu žádostí, na jejichž základě vyplatila kompenzace za zhruba 44 miliard korun. Žádosti za poslední období tzv. kompenzačního bonusu, tedy za letošní květen, bylo možné podat do 2. srpna.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Badosaová si po triumfu v Indian Wells poprvé zahraje na Turnaji mistryň

Španělské tenistce Paule Badosaové vynesl nedávný triumf v Indian Wells premiérovou účast na Turnaji mistryň. Na finále sezony WTA Tour se třiadvacetiletá rodačka z New Yorku kvalifikovala jako osmá hráčka, nicméně ve hře je ještě jedno místo, neboť světová jednička Australanka Ashleigh Bartyová oznámila, že se turnaje v mexické Guadalajaře nezúčastní.

Další zprávy