Auta, která nebyla celá prozrazena on-line. Ženeva nabízí i dosud utajované novinky

Fiat Centoventi je možná vůbec nejpřekvapivější premiérou ženevského autosalonu.
Malou renesanci zažívá v Ženevě koncern FCA. Po dlouhé době vystavují automobilky Alfa Romeo i Fiat společně úplně nové modely. U Alfy jde o designově mimořádně povedené SUV Tonale, které se velikostně řadí mezi kompakty. Jméno mu, podobně jako u Stelvia, dodal horský průsmyk v Alpách, k pohonu slouží plug-in hybridní ústrojí.
Audi ukazuje, kam se bude rozšiřovat jeho rodina modelů e-tron. Koncept Q4 e-tron má 4,59 metru na délku a k pohonu dva elektromotory. Na každé nápravě je jeden, celkově tak auto nabízí 225 kW. Dojezd na jedno nabití je 450 km, sériová verze by měla přijít příští rok.
Bentley slaví sto let a jako dárek si nadělilo speciální Continental GT Number 9 Edition by Mulliner. Poznáte jej třeba podle devítky v masce chladiče, která odkazuje na startovní číslo vozu z 24hodinovky Le Mans z roku 1930 a následný sériový model 4 1/2 Litre. Auto vznikne jen ve stokusové sérii, každý kus bude mít rovněž prvky z 18karátového zlata.
Bugatti slaví 110 let a jako dárek si nadělilo speciální model La Voiture Noire. Pro francouzsky mluvící čtenáře nebude překvapení, že koncept je oděn do černé barvy. Tvary mají připomínat mimo jiné legendární Type 57 SC Atlantic. Šestnáctiválec v útrobách produkuje 1103 kW, jediný vyrobený kus (údajně pro Ferdinanda Piëcha) stojí před zdaněním 11 milionů eur.
Foto: Jan Matoušek
Jan Matoušek Jan Matoušek
5. 3. 2019 19:08
Autosalony už dnes nejsou příliš o momentu překvapení. Protože si každý výrobce chce urvat svou část pozornosti, vozy se často ukazují v předstihu on-line nebo na samostatné prezentaci. Letošní ženevský autosalon je tak trochu výjimkou. Přímo v Palexpu se vůbec poprvé odhalilo několik modelů. Nejde navíc jen o auta malosériových značek, ale i velkosériových výrobců. Namátkou nové koncepty Fiatu a Alfy Romeo nebo další SUV od Mazdy. Podívejte se do galerie.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí MAAE

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy