Kim Čong-un dostal od Putina darem ruské auto. Může jít o porušení sankcí?

Aurus Senat - ilustrační foto.
V Aurusu Senat jezdí i prezident Ruska Vladimir Putin.
Auto prý zaujalo severokorejského vůdce Kim Čong-una, který je velkým fanouškem automobilů.
Putin prý proto jeden vůz vůdci daroval.
Auto jsme měli možnost si detailně prohlédnout na autosalonu v Ženevě v roce 2019.
Foto: Reuters
ČTK Eva Srpová ČTK, Eva Srpová
20. 2. 2024 11:32
Rusko a Severní Korea se nadále sbližují. Ruský prezident Vladimir Putin věnoval severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi ruskou "variaci na Rolls-Royce", tedy luxusní ruský automobil Aurus Senat.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un dostal od ruského prezidenta Vladimira Putina darem automobil "k osobnímu použití". S odvoláním na severokorejská státní média o tom informovala agentura Reuters, podle níž by však mohlo jít o porušení sankcí Rady bezpečnosti OSN, k nimž se Moskva zavázala. KLDR a Rusko se v posledních měsících sbližují.

V Rusku vyrobený vůz převzali Kimovi spolupracovníci 18. února. Sestra vůdce komunistické země Kim Jo-čong pak "zdvořile tlumočila ruské straně poděkování" s tím, že tento dar je "jasným důkazem zvláštních osobních vztahů mezi nejvyššími představiteli", uvedla oficiální severokorejská tisková agentura KCNA.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ruské státní tiskové agentuře RIA řekl, že severokorejský vůdce obdržel automobil značky Aurus.

Ruská automobilka Aurus Motors byla založena v roce 2018 a zaměřuje se výrobu luxusních vozů, v prezidentské limuzíně této značky jezdí i Putin. Kim si při své loňské návštěvě kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě prohlédl limuzínu Aurus Senat a Putin mu nabídl, aby si vyzkoušel její zadní sedadlo. Sám Kim dorazil na místo v limuzíně Maybach, kterou do Ruska dovezl jeho speciální obrněný vlak.

Vůdce KLDR, v níž mnoho obyvatel žije v chudobě, je podle Reuters považován za velkého fanouška aut a má rozsáhlou kolekci zahraničních vozů, které byly do komunistické země pravděpodobně propašovány. Patří do ní i auta značek Rolls-Royce, Mercedes nebo Lexus, přestože rezoluce Rady bezpečnosti OSN zakazují vývoz luxusního zboží do Severní Koreje.

Pchjongjang a Moskva se v poslední době výrazně sblížily, k čemuž přispěly i zářijová návštěva Kima v Rusku a severokorejské dodávky zbraní, které Rusko podle Západu i Kyjeva používá ve válce na Ukrajině. Rusko používání severokorejských zbraní nepotvrdilo ani nevyvrátilo. Pchjongjang odmítá, že by je Rusku dodával, čímž by rovněž porušoval sankce OSN.

Jihokorejské ministerstvo zahraničí uvedlo, že spolupráci mezi Ruskem a Severní Koreou pozorně monitoruje. Zároveň vyzvalo obě země, aby dodržovaly rezoluce Rady bezpečnosti OSN, které mimo jiné "zakazují přímé či nepřímé dodávky, prodej nebo převoz" veškerých luxusních vozů do Severní Koreje.

 

Právě se děje

Další zprávy