Fialův mluvčí vysvětluje vysmívané video. Tlak na výrobce a prodejce sníží ceny, věří

Dominika Hejl Hromková Dominika Hejl Hromková
8. 11. 2023 14:13
Premiér Petr Fiala (ODS) v posledních dnech čelí kritice za video, ve kterém porovnává ceny potravin v Česku a v Německu. Dochází k nepřekvapivému závěru, že za hranicemi se dá pořídit nákup výhodněji. Mluvčí vlády Václav Smolka pro Aktuálně.cz řekl, že video zapadá do Fialových dlouhodobých aktivit. Věří, že tlak na výrobce a prodejce se pozitivně promítne do snižování cen.
Premiér Petr Fiala porovnával například cenu čokoládové pomazánky.
Premiér Petr Fiala porovnával například cenu čokoládové pomazánky. | Foto: Aktuálně.cz/Facebook/Petr Fiala

"Pan premiér se dlouhodobě zasazuje o nižší ceny a vyšší kvalitu potravin na pultech českých obchodů. Zejména s ohledem na inflaci a paralelní nárůst zisků řady potravinářských firem. Proto v minulých měsících opakovaně jednal s největšími výrobci, zemědělci i zástupci řetězů. Video je součástí těchto aktivit," vysvětlil mluvčí Smolka.

Fiala na konci videa oznámil, že se se svými poznatky z nákupu obrátí na výrobce, zejména na mezinárodní firmy, a bude po nich chtít veřejné vysvětlení. Smolka potvrdil, že premiér v brzké době plánuje setkání s velkými výrobci a chce s nimi řešit rozdíly mezi potravinami prodávanými v Česku a v zahraničí. 

"Už v minulosti se prokázalo, že systematický veřejný tlak na výrobce a prodejce se pozitivně promítá do snižování cen. V tomto tlaku budeme pokračovat," dodal.

Fialovo video kritizují opoziční politici i politologové, na sociálních sítích na něj vznikají vtipy. Karel Komínek z Institutu politického marketingu to zdůvodnil mimo jiné tím, že diváci z videa nepochopí, proč vzniklo zrovna teď. Smysl by mu dávalo, kdyby vláda chystala navazující kroky a chtěla téma aktivně řešit.

Styl, jakým premiér ve videu vystupuje, mu navíc nápadně připomíná předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. U Fialy to však podle něj nepůsobí autenticky a tento styl prezentace nemůže být dlouhodobě úspěšný. 

"Z hlediska formy je to Andrej Babiš jedna ku jedné. Jenže voličská skupina Andreje Babiše chce, aby se člověk na jeho místě zvedl a třeba jako za covidu nosil roušky do jednotlivých nemocnic (Babiš tento krok pouze sliboval, ale nesplnil - pozn. red.). Voliči Petra Fialy očekávají, že premiér řeší dramatičtější věci než dražší Nutellu," zhodnotil Komínek s odkazem na pasáž, ve které Fiala na kameru upozorňuje, že cena této čokoládové pomazánky je v Česku téměř dvojnásobná.

Prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová poukázala na to, že v Německu je na potraviny nižší sazba DPH, a to sedm procent. V Česku platí snížená 15procentní sazba. Čeští potravináři podle ní čelí i vysokým cenám energií, což v důsledku také zvyšuje ceny.

"Videovýlet premiéra Fialy do Německa na nákupy ve mně vyvolává dojem, že pan premiér chce, aby Češi jezdili častěji nakupovat do zahraničí, a zvyšovali tak tržby tamním obchodům," napsala Večeřová na síti X. 

Za zdražováním jsou však často také vyšší zisky zemědělců, zpracovatelů a zejména prodejců. Některé potraviny za rok podražily i na dvojnásobek, přestože ceny energií a některých surovin se už vrátily k původní úrovni. Kdo na zdražování nejvíce zbohatl, zkoumá i speciální pracovní skupina na ministerstvu zemědělství. Podrobné srovnání nabídlo před časem Aktuálně.cz.

Video: Petr Fiala vyrazil na nákupy do Německa, aby porovnal ceny potravin

Premiér Petr Fiala vyrazil na nákupy do Německa, aby porovnal ceny potravin. | Video: Facebook/Petr Fiala
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy