Brno - Ústavní soudci budou v příštích měsících rozhodovat o existenci Ústavu pro studium totalitních režimů.
Obrátili se na ně poslanci z ČSSD a KSČM, kteří usilují o zrušení zákona, na jehož základě "výzkumák na minulost" vznikl.
Sedmapadesát zákonodárců se nyní domnívá, že nová instituce by mohla politicky ovlivňovat výklad dějin. A vadí jim i některé konkrétní formulace zákona - například označení celého období komunistické vlády za totalitu. "Zákon autoritativně označuje úsek československých dějin od 25. února 1948 do 29. prosince 1989 jako období komunistické totalitní moci. Nebere v úvahu, že období bylo z hlediska způsobů výkonu státní moci proměnlivé a nebylo v tomto směru kompaktní," upozorňují poslanci.
Levicové poslance zastupuje před soudem sociální demokrat Zdeněk Jičínský. "Další poslanci se připojili na základě svého vlastního rozhodnutí, nebylo přijato žádné usnesení," řekl serveru České noviny šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.
Levicoví poslanci se obávají, že výsledky bádání státem zřízené instituce budou lidé pokládat za "oficiální" a jediný možný výklad dějin.
Vznik ústavu odhlasovali poslanci v květnu, o měsíc později to stvrdil svým podpisem prezident Václav Klaus. Ústav se má zabývat obdobím v mezi lety 1938 až 1945 a také 1948 až 1989.