Praha - Fotovoltaičtí podnikatelé se dočkali prvního významného vítězství ve sporu o mimořádnou solární daň, kterou stát uvalil od letošního roku na proud vyrobený ve slunečních elektrárnách.
Městský soud v Praze totiž dal za pravdu jedné fotovoltaické společnosti a uznal, že zákony zavádějící mimořádnou solární daň odporují ústavnímu pořádku České republiky.
Konečné slovo ovšem musí mít Ústavní soud, k němuž se chystá městský soud obrátit s návrhem, aby příslušné paragrafy o solární dani zrušil. "Chystáme se celou věc předložit Ústavnímu soudu," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí pražského městského soudu Martina Lhotáková.
Pokud by se Ústavní soud s názorem pražského soudu ztotožnil, přišel by stát o několik miliard korun, které na solární dani letos vybere.
Mimořádnou 26procentní daň zavedly vláda a Parlament kvůli tomu, aby jejím výnosem omezily skokový nárůst cen elektřiny kvůli tomu, že stát nezvládl rozvoj fotovoltaiky. Solární podnikatelé se brání, že není možné, aby je stát zpětně zdanil. Totéž si myslí i skupina senátorů, která se už na Ústavní soud obrátila.
Rozpor s ústavním pořádkem
Případ z Městského soudu v Praze, o němž jako první informovala Česká televize, začal na jaře.
Fotovoltaická firma podala žalobu na distribuční společnost E.ON a ministerstvo financí, které je správcem solární daně. Napadla ty části zákona o dani z příjmů a o obnovitelných zdrojích, v nichž se hovoří o solární dani.
"Soud dospěl k závěru, že jsou v rozporu s ústavním pořádkem," řekl Aktuálně.cz právní zástupce solární firmy Petr Petržílek, někdejší stínový ministr životního prostředí za ČSSD. Bližší informace o fotovoltaické firmě včetně daně, kterou její majitel musí nově platit, odmítl Petržílek sdělit, protože k tomu nemá svolení svého klienta.
Mluvčí Lhotáková potvrdila, že soud souhlasil s názorem o protiústavnosti solární daně. "S tím názorem jsme se ztotožnili," konstatovala Lhotáková.
Soudu se podle ní nelíbilo, že novely příslušných zákonů byly přijaty na konci roku ve zkráceném řízení a navíc nabyly účinnost neúměrně brzy - od 1. ledna.
Čekání na odvolání
Městský soud proto řízení přerušil a chystá podání k Ústavnímu soudu. Proti přerušenému řízení se ovšem odvolala společnost E.ON, městský soud proto musí nejprve počkat, jak rozhodne Vrchní soud v Praze.
"Pokud naše rozhodnutí potvrdí, zkompletujeme spis a předložíme ho s naším návrhem na zrušení příslušných ustanovení k Ústavnímu soudu," řekla Aktuálně.cz mluvčí Martina Lhotáková.
Obava ze solárních arbitráží
Případ z pražského městského soudu je jen jednou ze žalob, které se na stát kvůli zpětné solární dani chystají, nebo už jsou podané.
Ministr financí Miroslav Kalousek ve zprávě pro vládu varoval, že se stát musí připravit i na masivní útok zahraničních solárních investorů. Ve hře jsou podle něho dokonce až stovky miliard korun.
"Je neprodleně nutné vybudovat dostatečnou základnu k obraně České republiky v rámci těchto sporů, a to zaprvé co nejrychlejším vytvořením týmu složeného z expertů v oblasti ekonomiky a práva, jenž bude sloužit vytváření obecné strategie pro tyto obory, a současně co nejrychlejším výběrem právních týmů, jež budou Českou republiku zastupovat ve sporech, které již byly zahájeny," uvedl Kalousek ve zprávě pro vládu, která jeho návrh odsouhlasila.