Strážci parku v Kongu vraždili domorodce, tvrdí zpráva. Pražská zoo stopla spolupráci

Dominika Hejl Hromková Radek Dragoun Dominika Hejl Hromková, Radek Dragoun
12. 7. 2022 6:11
Pomoc se záchranou vymírajících goril v bývalém Belgickém Kongu se nečekaně odkládá. Pražská zoo, která se chystala přispět k jejich ochraně přímo na místě, čeká na prošetření násilností páchaných strážci národního parku na místním obyvatelstvu. Zabíjení a znásilňování v parku Kahuzi-Biega odhalil tým zahraničních reportérů.
Batwaové v Demokratické republice Kongo. Etnikum patří k pygmejům, sběračům a lovcům žijícím v pralesích střední Afriky vyznačujícím se neobvykle malou postavou.
Batwaové v Demokratické republice Kongo. Etnikum patří k pygmejům, sběračům a lovcům žijícím v pralesích střední Afriky vyznačujícím se neobvykle malou postavou. | Foto: Molly Bergen/WCS, WWF, WRI (CC BY-NC-ND 2.0)

V polovině června přivítal ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek šéfa Institutu pro ochranu přírody Demokratické republiky Kongo Oliviera Mushieta. Výsledkem byla dohoda o spolupráci s konžským národním parkem, jedním z posledních míst, kde žijí kriticky ohrožené gorily východní. Oba muži si potřásli rukou a Bobek oznámil uzavření dohody na Twitteru. Park Kahuzi-Biega pod institut spadá.

Už na začátku dubna přitom tým novinářů a výzkumníků z Minority Rights Group zabývající se ochranou práv menšin ve stostránkové zprávě popsal násilnosti strážců parku a konžských vojáků na domorodcích, kteří na chráněném území žijí. Demokratická republika Kongo je největší středoafrický stát a bývalá belgická kolonie.

Terčem násilností jsou podle této zprávy Batwaové, jedni z nejstarších zaznamenaných obyvatel centrální Afriky. Na území parku ve východním Kongu poblíž hranic s Rwandou žili už dříve, ale po jeho vzniku v 70. letech minulého století museli svůj domov opustit. Zpátky se vrací od roku 2018. Strážci parku a vojáci je ale začali vyhánět s pomocí organizovaného násilí ve třech vlnách - v létě 2019, v červenci 2021 a na konci minulého roku.

"Cílem bylo násilně vyhostit domorodce a terorizovat je, aby se už na území parku nezdržovali a ten zůstal neobydlený v souladu s modelem ochrany prosazovaným zde i jinde ve světě," vysvětluje pro deník Aktuálně.cz hlavní autor zprávy, americký novinář Robert Flummerfelt.

Ten v Kongu žil a se svým týmem vyslechl přes 550 svědků. Dospěli k závěru, že při útocích vypálili vojáci a strážci několik vesnic, zavraždili nejméně 20 lidí a 15 žen se stalo obětí skupinového znásilnění. Nejméně jednoho domorodce popravili před očima jeho rodiny. 

"Překvapilo nás, že ředitel pražské zoo po publikování zprávy dohodu se šéfem institutu podepsal," říká Flummerfelt.

Pomoc kriticky ohroženým gorilám

Bobek potvrdil, že o zprávě popisující násilnosti vůči původnímu obyvatelstvu ví. Právě kvůli tomu zatím do parku Kahuzi-Biega žádná pomoc z Prahy neputovala. Česká strana čeká, co přinese vyšetřování. Podepsaná dohoda je nezávazná. 

V ochraně goril se pražská zoo angažuje dlouhodobě. Proto se rozhodla přispět k podpoře goril východních žijících v konžském parku. Ve volné přírodě jich podle Červeného seznamu ohrožených druhů zbývá jen 2600 a jejich počet stále klesá. 

Zoo má podle dohody pomoci v Kahuzi-Biega vybudovat vzdělávací a komunitní centrum. "Národní park také provozuje rádio Gorilla FM k propagaci ochrany goril. Shromáždili jsme vyřazenou techniku, kterou jsme jim chtěli poslat," říká Bobek. 

Vše je ale nyní pozastaveno. "Štve mě to. Při návštěvě jsem měl ze strážců parku ty nejlepší dojmy a jsem přesvědčený o oddanosti řady tamních lidí. Je to ale oblast, kde se děly hrozné věci a dějí se dodnes, takže je tam možné asi všechno. Jsem rád, že jsme tam zatím nic neposlali," prohlašuje ředitel pražské zoo.

Institut vyšetřuje sám sebe

Po zveřejnění zprávy musel její hlavní autor Flummerfelt i se svým kolegou z Konga odejít. Tvrdí, že dostávají výhrůžky smrtí, a ukrývají se v jiném státě. Odhalení, která přinesli, nařídila prošetřit německá vláda, která park Kahuzi-Biega z většiny financuje. Popsané zločiny ale interní vyšetřování nepotvrdilo.

Komise, kterou vedl člověk z konžského institutu, naopak konstatovala, že se strážci museli bránit proti ozbrojeným Batwaům. Připustila zabití některých domorodců využitých jako lidské štíty při střetech pytláků se strážci parku. Flummerfelt, který byl také členem komise, tvrdí, že při vyšetřování došlo k velkému střetu zájmů. "Komise v podstatě vyšetřovala sama sebe," říká.  

Kauzou se začal zabývat také investigativní tým televize al-Džazíra. Koncem června uvedl, že získal zvukový záznam, z něhož je patrné zastrašování svědků, kterého se konžský institut při vyšetřování dopustil. "Na nahrávkách jsou také slyšet jejich právníci, jak se smějí při zmínce o hromadném znásilňování a smrti batwajských žen," uvádí al-Džazíra. Institut nařčení ze zastrašování svědků odmítá. 

Mluvčí německého ministerstva pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, které hradí většinu nákladů parku, stanici al-Džazíra řekl, že jeho úřad je "hluboce znepokojen zprávami o hrozbách a zastrašování". Přesto má ve vyšetřování důvěru. Ve vyjádření pro Aktuálně.cz však německé ministerstvo uvádí, že platby pro konžský institut zastavilo letos v únoru a od té doby mu žádné peníze nezaslalo. 

Na další výsledky vyšetřování bude čekat i ředitel pražské zoo Bobek, aby rozhodl, jestli spolupráci s konžským národním parkem skutečně zahájí. Celou věc konzultuje i s českým honorárním konzulátem v Kinshase, hlavním městě Demokratické republiky Kongo.

"Naše pomoc se v místních podmínkách omezuje na zprostředkovávání informací, které jsme schopni zachytit v místních médiích či ze státních a jiných zdrojů. Jejich vyhodnocení a vyvození závěrů však necháváme na vedení pražské zoo," říká český diplomat v Kinshase Karel Hejč.

Pražská zoo pomáhá gorilám i přes reality show

Na podporu ochrany goril se Zoo Praha zaměřuje už několik let. V roce 2005 spustila projekt Odhalení, parodii na televizní reality show, kde diváci sledovali soutěžící ve vile. Lidé mohli sledovat gorily v zoo a oblíbeným jedincům posílat své hlasy. Vybrané peníze pak putovaly například na ochranářskou stanici v Kamerunu. Projekt skončil v roce 2010, navázal na něj jiný s názvem Pomáháme gorilám. I jeho cílem je přiblížit život goril veřejnosti a získat peníze na ochranářské aktivity ve střední Africe. 

VIDEO: Pralesy před lidmi chránit nejde. Můžeme je jen naučit využívat je lépe, říká Jůnek (17. 6. 2022)

V Kongu jsou pralesy pořád ještě částečně neprobádané, plné goril a pralesních slonů. Jak budou vypadat zítra ale záleží na nás, na lidech. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

Další zprávy