Německo vrací tisíc kusů beninského bronzu. Fotky ukazují díla ukradená kolonialisty

Německo vrací tisíc kusů beninského bronzu. Fotky ukazují díla ukradená kolonialisty
Německo se dohodlo s Nigérií, že vrátí přes tisíc kusů uměleckých děl uloupených na konci 19. století. Jde o několik set sošek, reliéfů a dalších artefaktů z bronzu. Je to další velký krok směrem k navrácení majetku, který byl ukraden kolonialisty.
V Etnologickém muzeu v Berlíně se nacházela největší sbírka těchto artefaktů, 440 soch z beninského bronzu. Ačkoliv je Německo legálně odkoupilo od britských překupníků, podle mnohých tam byly neprávem.
"Navrácení beninského bronzu podtrhuje naše odhodlání vyrovnat se s koloniální historií. Měla by tak začít éra nové a jiné kulturní spolupráce," uvedla Claudia Rothová, německá vládní zmocněnkyně pro kulturu a média.
V Německu navíc probíhají další jednání o navrácení artefaktů do Namibie, Tanzanie a Kamerunu.
Foto: Reuters
Dominika Perlínová Reuters ČTK Dominika Perlínová, Reuters, ČTK
4. 7. 2022 17:16
Německo africkým státům vrací umění, které ukradlo nebo podvodně získalo během období kolonizace. Mimo jiné více než tisíc kousků beninského bronzu, který se vrátí do Nigérie. V posledních letech se podobný trend objevuje u stále více muzeí. Předměty vrátila do Konga i Belgie, bývalým koloniím vrací umění část britských institucí a americká muzea poslala několik artefaktů zpět do Indie.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Režisér Lars von Trier má Parkinsonovu nemoc, momentálně dokončuje seriál

Přední dánský režisér Lars von Trier, známý filmy Prolomit vlny, Tanec v temnotách nebo Antikrist, trpí Parkinsonovou chorobou. V pondělí večer to oznámila produkční společnost Zentropa, kterou roku 1992 spoluzakládal.

Dle jejího vyjádření je šestašedesátiletý umělec zatím v dobrém stavu, podstupuje léčbu a dokončuje třetí řadu seriálu Království. První dvě série odehrávající se na neurochirurgickém oddělení kodaňské nemocnice uvedl v 90. letech minulého století, tu třetí nestihl natočit kvůli úmrtí představitele jedné z hlavních rolí. Představí ji až tento měsíc na Benátském filmovém festivalu. Pokud se jeho stav nezhorší, koncem roku k třetí řadě ságy poskytne "omezený" počet rozhovorů, dodala produkční společnost.

Parkinsonova nemoc je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, ve filmové branži jím trpí například herci Alan Alda a Michael J. Fox a zemřel na něj Ian Holm.

Zdroj: Variety.com
Další zprávy