Znovu a lépe. Soud zrušil i druhý osvobozující verdikt nad Nečasovou a vojenskými zpravodajci

Marek Pokorný Marek Pokorný
27. 12. 2016 11:59
Sledování premiérovy manželky Radky Nečasové a zneužití Vojenského zpravodajství, které vedlo k pádu vlády v červnu 2013, se opět vrací k Obvodnímu soudu pro Prahu 1. Městský soud v Praze zrušil už druhý osvobozující verdikt, který nad současnou manželkou bývalého premiéra Janou Nečasovou (tehdy Nagyovou) a trojicí zpravodajců vojenské rozvědky vynesla loni v červnu prvoinstanční soudkyně Helena Králová. Odvolací senát o vrácení rozhodl v neveřejném jednání 23. prosince.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Ani druhý rozsudek, kterým soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová zprostila bývalou ředitelku kabinetu – a nyní manželku – tehdejšího premiéra Janu Nečasovou (Nagyovou) obžaloby ze zneužití Vojenského zpravodajství, neplatí. Její verdikt již podruhé zrušil odvolací Městský soud v Praze. O tom, že den před Vánoci rozhodl v neveřejném jednání a případ vrací k prvoinstančnímu soudu, informoval v aplikaci Infosoud.

Králová již jak Nečasovou, tak trojici zpravodajských důstojníků Jana Pohůnka, Ondreje Páleníka a Milana Kovandu zprostila obžaloby poprvé loni v květnu, podruhé pak letos v červnu.

Jaké chyby nyní soud Králové vytýká, není zatím jasné. "Ještě není vypracované písemné odůvodnění," řekla Aktuálně.cz mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci a upozornila, že soud nemůže případ komentovat do doby, než bude výsledek doručen všem účastníkům řízení. Není tak ani zřejmé, zda odvolací senát tentokrát nerozhodl, že se má případem zabývat jiný soudce. To může udělat v případě, že první instance opakovaně nerespektuje jeho názor.

Případ rozhodovala soudkyně Helena Králová již třikrát. Poprvé udělila trestním příkazem Nečasové předloni v létě roční podmíněný trest a podobně potrestala i trojici zpravodajců. Protože se ale všichni odsouzení odvolali, nařídila hlavní líčení. Po něm pak všechny aktéry loni v květnu osvobodila. Verdikt ale odmítla veřejně odůvodnit a sklidila za to velkou kritiku.

Její rozsudek letos v březnu zrušil odvolací soud a Králové vytkl, že v rozsudku nekriticky přijala obhajobu Nečasové i zpravodajců a ignorovala výpovědi svědků či odposlechy hovorů, které údajně dokládaly, že motivem Jany Nečasové bylo získat osobní informace o své sokyni v lásce Radce Nečasové.

Případem se proto Králová zabývala letos v červnu znovu, ale svůj původní verdikt rychle potvrdila. Ve zdůvodnění rozsudku uvedla, že nové důkazy, které jí nařídil doplnit odvolací soud, do případu nic nového nepřinesly. Podle ní z nahrávek vyplynulo jen to, že bývalý premiér Petr Nečas miloval svou tehdejší sekretářku Janu Nečasovou. A možná trochu neobratně řešil rozvod.

Před soudem stojí nyní Nečasová ještě v druhém případě: spolu se svým současným manželem čelí obžalobě z korupce, protože trojici poslanců nabízeli lukrativní posty ve státní správě výměnou za to, že se vzdají poslaneckého mandátu a nechají projít úsporný daňový balíček. Nečasová se současně zpovídá z krácení daní, protože nezaplatila daň za luxusní kabelky, které si nechávala darovat. Projednávání je ale přerušeno, protože soud musí rozhodnout o tom, zda žalobci nejsou podjatí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy