Soudkyně Králová nechce rozhodovat o Nečasových v kauze trafik, zažádala o odnětí případu

Domácí Domácí
Aktualizováno 10. 8. 2016 14:50
Soudkyně Helena Králová podala návrh na odnětí případu poslaneckých trafik, za nimiž podle žalobců stáli expremiér Petr Nečas, jeho někdejší kolegyně Jana Nečasová (dříve Nagyová) a vysoce postavený úředník Roman Boček. Proč se kauzou dále nechce zabývat, soudkyně neuvedla. S informací přišla Česká televize. O odnětí bude nyní rozhodovat Městský soud v Praze. Králová rozhodovala také v případu možného zneužití Vojenského zpravodajství Janou Nečasovou. Spolu s dalšími lidmi ji obžaloba vinila z neoprávněného sledování Nečasovy bývalé manželky Radky, Králová je ale obvinění zprostila.
Petr Nečas s Janou Nečasovou.
Petr Nečas s Janou Nečasovou. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Stíhání obžalovaných expremiéra Petra Nečase, jeho manželky Jany Nečasové a někdejšího náměstka ministra zemědělství Romana Bočka se zřejmě protáhne. Vynesení rozsudku může odložit nečekaný problém - soudkyně Helena Králová z Obvodního soudu pro Prahu 1 už v případu dále nechce rozhodovat. Informovala o tom Česká televize.

Králová požádala o odnětí kauzy, o kterém nyní bude rozhodovat Městský soud v Praze. Důvody Králová ani mluvčí soudu Markéta Puci nechtěly komentovat. Podle mluvčí ale Králová navrhuje, aby byla kauza delegována k jinému soudu, který spadá do pražského obvodu. Jednání městského soudu zatím nebylo stanoveno.

"Můj klient hodnotí tento krok velmi negativně z jednoho prostého důvodu: trestní řízení se tím znovu protáhne," řekl Aktuálně.cz právní zástupce náměstka Bočka Petr Toman. V procesu se podle něj nepostupuje podle trestního řádu a kauza se neúměrně protahuje. "Obecně mohu říct, že toto řízení provázejí velmi nestandardní kroky a podle mého názoru manipulace s příslušností," dodal Toman. Případ se měl podle něj od začátku řešit v Praze, kam se přitom dostal až od soudu v Ostravě a státního zastupitelství v Olomouci.

Lukrativní funkce za složení mandátu

Nečasovy s Bočkem obžalovali olomoučtí žalobci z vrchního státního zastupitelství v kauze poslaneckých trafik pro bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra. Šéfka premiérova kabinetu Nečasová podle žalobců spolu s náměstkem Bočkem v roce 2012 navedla premiéra Nečase, aby poslancům nabídl lukrativní funkce ve státních firmách výměnou za složení poslaneckého mandátu. Trojice poslanců totiž nechtěla podpořit vládní návrh, v němž šlo o přehlasování senátního veta takzvaného stabilizačního balíčku daňových změn.

Všichni tři poslanci se později svých mandátů skutečně vzdali a balíček prošel. Šnajdr a Fuksa vzápětí dostali vysoké pozice ve státních podnicích.

Tluchoř i obžalovaný náměstek Boček existenci dohody odmítli. Původně byli stíháni i všichni tři poslanci, v jejich případě ale zasáhl v roce 2013 Nejvyšší soud s odvoláním na poslaneckou indemnitu. Loni v dubnu se stát Šnajdrovi, Fuksovi i Tluchořovi za stíhání a vazbu veřejně omluvil, každému navíc přiřkl  statisícové odškodné. Nečasová v této kauze neuspěla loni v srpnu u Ústavního soudu se stížností na trestní stíhání a vazbu. Se stížností neuspěl ani Boček.

Soudkyně Králová se se spisem Jany Nečasové nesetkala poprvé. Letos v červnu ji a trojici tehdejších zpravodajců zprostila obžaloby v kauze možného zneužití Vojenského zpravodajství. Žalobci je vinili ze sledování bývalé manželky premiéra Radky Nečasové a dvou pracovníků z Úřadu vlády a žádali pro všechny více než tříleté tresty vězení.

Marek Dalík cítí, že to je nespravedlivé, protože on ty peníze zřejmě nakonec nedostal, zatímco předchozí vláda asi ano, říká Janek Kroupa. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 40 minutami

Zadina z Detroitu bude hrát do poloviny listopadu v Třinci

Hokejový útočník Filip Zadina z Detroitu zahájí sezonu v Třinci. Oceláři se dohodli s vedením Red Wings na zapůjčení šestky draftu z roku 2018 před novým ročníkem NHL. Dvacetiletý odchovanec Pardubic bude v Třinci působit do poloviny listopadu, pak by se měly v zámoří rozběhnout přípravné kempy. V Třinci se Zadina setká s otcem Markem, který je asistentem trenéra Václava Varadi.

K Zadinově angažmá v Třinci výrazně pomohlo, že se sám hráč bude finančně spolupodílet na uhrazení vysoké pojistky. "I když děláme vše proto, aby se sezona rozjela v řádném termínu, nacházíme se v nejisté době. Bylo by velmi riskantní platit velké množství peněz za pojistku pro hráče NHL, když se může stát, že odehraje třeba jen tři utkání," řekl klubovému webu sportovní manažer Jan Peterek.

"Filip se nabídl, že se na té finanční zátěži bude sám podílet. Je to ohromné gesto, kterého si vážíme a ukazuje to, jak moc stojí o to si v Třinci zahrát," doplnil Peterek na adresu talentovaného střelce, který v NHL odehrál 37 zápasů a nasbíral 18 bodů za devět branek i přihrávek.

S Třincem už Zadina trénoval a nyní je jasné, že dres Ocelářů oblékne stejně jako v minulosti jeho otec, který má v jejich barvách na kontě 338 zápasů. "Pro mě to bylo jednoduché rozhodování. Třinec patří v Česku ke špičce. Myslím, že právě tady jsou ty nejlepší podmínky pro hokej v Česku," prohlásil Zadina.

Další zprávy