Soudkyně Králová nechce rozhodovat o Nečasových v kauze trafik, zažádala o odnětí případu

Domácí Domácí
Aktualizováno 10. 8. 2016 14:50
Soudkyně Helena Králová podala návrh na odnětí případu poslaneckých trafik, za nimiž podle žalobců stáli expremiér Petr Nečas, jeho někdejší kolegyně Jana Nečasová (dříve Nagyová) a vysoce postavený úředník Roman Boček. Proč se kauzou dále nechce zabývat, soudkyně neuvedla. S informací přišla Česká televize. O odnětí bude nyní rozhodovat Městský soud v Praze. Králová rozhodovala také v případu možného zneužití Vojenského zpravodajství Janou Nečasovou. Spolu s dalšími lidmi ji obžaloba vinila z neoprávněného sledování Nečasovy bývalé manželky Radky, Králová je ale obvinění zprostila.
Petr Nečas s Janou Nečasovou.
Petr Nečas s Janou Nečasovou. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Stíhání obžalovaných expremiéra Petra Nečase, jeho manželky Jany Nečasové a někdejšího náměstka ministra zemědělství Romana Bočka se zřejmě protáhne. Vynesení rozsudku může odložit nečekaný problém - soudkyně Helena Králová z Obvodního soudu pro Prahu 1 už v případu dále nechce rozhodovat. Informovala o tom Česká televize.

Králová požádala o odnětí kauzy, o kterém nyní bude rozhodovat Městský soud v Praze. Důvody Králová ani mluvčí soudu Markéta Puci nechtěly komentovat. Podle mluvčí ale Králová navrhuje, aby byla kauza delegována k jinému soudu, který spadá do pražského obvodu. Jednání městského soudu zatím nebylo stanoveno.

"Můj klient hodnotí tento krok velmi negativně z jednoho prostého důvodu: trestní řízení se tím znovu protáhne," řekl Aktuálně.cz právní zástupce náměstka Bočka Petr Toman. V procesu se podle něj nepostupuje podle trestního řádu a kauza se neúměrně protahuje. "Obecně mohu říct, že toto řízení provázejí velmi nestandardní kroky a podle mého názoru manipulace s příslušností," dodal Toman. Případ se měl podle něj od začátku řešit v Praze, kam se přitom dostal až od soudu v Ostravě a státního zastupitelství v Olomouci.

Lukrativní funkce za složení mandátu

Nečasovy s Bočkem obžalovali olomoučtí žalobci z vrchního státního zastupitelství v kauze poslaneckých trafik pro bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra. Šéfka premiérova kabinetu Nečasová podle žalobců spolu s náměstkem Bočkem v roce 2012 navedla premiéra Nečase, aby poslancům nabídl lukrativní funkce ve státních firmách výměnou za složení poslaneckého mandátu. Trojice poslanců totiž nechtěla podpořit vládní návrh, v němž šlo o přehlasování senátního veta takzvaného stabilizačního balíčku daňových změn.

Všichni tři poslanci se později svých mandátů skutečně vzdali a balíček prošel. Šnajdr a Fuksa vzápětí dostali vysoké pozice ve státních podnicích.

Tluchoř i obžalovaný náměstek Boček existenci dohody odmítli. Původně byli stíháni i všichni tři poslanci, v jejich případě ale zasáhl v roce 2013 Nejvyšší soud s odvoláním na poslaneckou indemnitu. Loni v dubnu se stát Šnajdrovi, Fuksovi i Tluchořovi za stíhání a vazbu veřejně omluvil, každému navíc přiřkl  statisícové odškodné. Nečasová v této kauze neuspěla loni v srpnu u Ústavního soudu se stížností na trestní stíhání a vazbu. Se stížností neuspěl ani Boček.

Soudkyně Králová se se spisem Jany Nečasové nesetkala poprvé. Letos v červnu ji a trojici tehdejších zpravodajců zprostila obžaloby v kauze možného zneužití Vojenského zpravodajství. Žalobci je vinili ze sledování bývalé manželky premiéra Radky Nečasové a dvou pracovníků z Úřadu vlády a žádali pro všechny více než tříleté tresty vězení.

Marek Dalík cítí, že to je nespravedlivé, protože on ty peníze zřejmě nakonec nedostal, zatímco předchozí vláda asi ano, říká Janek Kroupa. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 41 minutami

Washington povolal v sobotu z farmy brankáře Vaněčka

Český hokejový brankář Vítek Vaněček byl v sobotu povolán z farmy v Hershey z nižší AHL do prvního týmu Washingtonu a vyměnil si místo s Rusem Iljou Samsonovem. Třiadvacetiletý odchovanec Havlíčkova Brodu hned v duelu v Bostonu, kde Capitals vyhráli 3:2 po samostatných nájezdech, kryl na lavičce záda jedničce Bradenu Holtbymu.

Vaněček v této sezoně v AHL odchytal za Hershey osm zápasů s průměrem 2,65 obdržené branky a s úspěšností zákroků 89,4 procenta. Vicemistr světa ze šampionátu hráčů do 18 let z roku 2014 uzavřel 1. července jako chráněný volný hráč nový tříletý kontrakt s Washingtonem celkem na 2,15 milionu dolarů.

Na tuto sezonu má dvoucestnou smlouvu, ale na další dvě už jednocestnou, takže i v AHL může brát plný plat. Na farmách Capitals působí pátý rok a stále čeká na premiéru v NHL. Washington si vybral Vaněčka v roce 2014 v druhém kole draftu na 39. místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy