Desítky chyb, porušení zákona. Soud zkritizoval rozsudek, který osvobodil Nečasovou

Radek Nohl Radek Nohl
29. 4. 2016 7:36
Odvolací soud našel desítky pochybení v práci soudkyně Heleny Králové. Ta rozhodla, že Jana Nečasová a bývalí příslušníci Vojenského zpravodajství jsou nevinní. Po rozhodnutí Městského soudu v Praze se Králová musí kauzou údajného sledování bývalé manželky premiéra Petra Nečase zabývat znovu a podle pokynů již nesmí ignorovat řadu důkazů, které mluví proti Nečasové.
Jana Nečasová u soudu.
Jana Nečasová u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Soudkyni Helenu Královou čeká těžká práce. Poté, co odvolací soud na pětadvaceti stránkách popsal, v čem v případu Jany Nečasové, dříve Nagyové, a bývalých příslušníků Vojenského zpravodajství chybovala, bude muset kauzu projednat znovu. Podle pokynů Městského soudu v Praze již nesmí ignorovat řadu důkazů, které mluví proti Nečasové.

Práci soudkyně Králové přezkoumal předseda senátu Richard Petrásek a objevil desítky pochybení. V rozporu s trestním řádem je třeba to, že Králová při vyhlášení rozsudku své rozhodnutí ústně nezdůvodnila.

Zásadnější je ale podle Petráska, že obvodní soud zprostil obžaloby Janu Nečasovou, bývalé šéfy Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a Milana Kovandu a někdejšího zpravodajce Jana Pohůnka s tím, že všechny důkazy potvrdily jejich obhajobu. "Takový závěr je v diametrálním rozporu s provedenými důkazy," prohlásil Petrásek.

Soudce následně na dalších stránkách vyjmenovává, proč má na kauzu jiný názor než Obvodní soud pro Prahu 1. Petrásek třeba považuje za naprosto zásadní důkaz o sledování bývalé manželky Radky Nečasové dokument nadepsaný "akce Darwin". Ten se při domovní prohlídce našel u Pohůnka. Právě v Darwinově ulici v Praze Nečasovi tehdy bydleli.

Bylo levnější požádat o ochranu rodiny, vyčítá soudce Nečasovi

Bývalý premiér Petr Nečas před soudem řekl, že měl obavy o své blízké, protože už někdy v létě roku 2012 si prý všiml nezvyklého pohybu osob v okolí jeho tehdejšího bydliště. Soudce Petrásek uvedl, že pokud takové podezření Nečas měl, bylo levnější požádat o ochranu své rodiny, a ne nejprve prověřovat, zda nebezpečí jeho rodině hrozí.

Petrásek doplnil, že nějaká hrozba nevyplynula ani z hovorů ani SMS zpráv, které policie zadokumentovala. Králové dal navíc pokyn, aby se při projednání kauzy zabývala tím, proč obrana proti sledování, kterou se Nečasová a spol. hájili, skončila vždy poté, co Nečas přijel domů.

Důležitá je podle odvolacího soudu také výpověď bývalé asistentky Nečasové Evy Štánské. Ta popsala, že jí sledování dvou pracovníků z Úřadu vlády bylo nařízeno, protože její tehdejší nadřízená pojala podezření, že ji sledují novináři a jde o její bezpečnost.

Obvodní soud musí kvůli podezření, že Nečasová mohla chtít získat jen osobní informace o Radce Nečasové, doplnit dokazování o další odposlechy hovorů a SMS. Kromě těch, ve kterých se podle žaloby mluví o sledování bývalé manželky premiéra, jde ale i o debatu mezi bývalým premiérem a jeho tehdejší šéfkou kabinetu. Ta Nečasovi vyčetla, že nedokáže Páleníka prosadit do čela Nejvyššího kontrolního úřadu, a dodala, že nebude "šlapat po jejich kamarádech". Podle Petráska musí Králová prověřit, zda si Páleník s Nečasovou v různých věcech nepomáhali.

Obžalovaní změnili svou výpověď

Soudce Petrásek napsal, že pro posouzení celého případu je důležitý také fakt, jak se měnily výpovědi obžalovaných. Třeba Jana Nečasová při výslechu na policii vypověděla, že Radka Nečasová je obklopena jehovisty. A jelikož se znala s Páleníkem, tak se s ním začala bavit o tom, že "by bylo dobré zjistit, kdo se kolem ní motá".

Ondrej Páleník pak na policii uvedl, že si nevzpomíná, že by byl informován o tom, že by bývalá manželka premiéra Radka byla nějak ohrožena. Před soudem se v jeho výpovědi, ale také ve slovech dalšího obviněného Kovandy objevily podstatné rozpory. Soudkyně tak podle Petráska pochybila, když první výpověď na policii nehodnotila.

"Pokud obvodní soud dospěl k závěru, že změna výpovědi je odůvodněna skutečností, že v přípravném řízení nebyl zbaven povinnosti mlčenlivosti, a proto nemohl uvádět veškeré skutečnosti podporující jeho obhajobu, je toto hodnocení důkazu obvodním soudem nelogické," dodal Petrásek.  

Soudkyně Helena Králová se kauzou bude znovu zabývat v červnu. To, že se bude muset pokyny odvolacího soudu řídit, potvrzuje mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Lenka Cihlářová. "Soud prvního stupně je vázán právním názorem nadřízeného soudu," uvedla Cihlářová.

Nečasovou brzy zřejmě čekají další soudy ve zbývajících kauzách, v nichž ji policie obvinila. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci na ni podalo žalobu kvůli údajnému zneužití tajných zpráv BIS, kterého se údajně dopustila s podnikatelem Ivo Rittigem a advokáty.

Během několika týdnů pak chtějí státní zástupci Nečasovou obžalovat za údajné uplácení exposlanců ODS lukrativními posty ve státních firmách a za to, že nezdanila luxusní šperky a módní doplňky.

Věci, které považujeme za nemravné a nepřípustné, se prostě možná nedají kvalifikovat jako trestný čin, říká o zproštění viny Nečasové šéfkomentátor HN Šídlo. Soudkyni prý přesvědčily nové důkazy. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 3 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy