Soud s Nečasem a jeho ženou odročili na neurčito. Žalobce je podjatý, namítali advokáti

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
Aktualizováno 15. 12. 2016 11:01
Obvodní soud pro Prahu 1 začal ve čtvrtek projednávat kauzu kolem Jany Nečasové, která se týká poslaneckých trafik. Podle obžaloby měli expremiér Petr Nečas, jeho současná manželka a vysoký státní úředník Roman Boček nabízet lukrativní posty ve státních podnicích třem rebelujícím poslancům Marku Šnajdrovi, Ivanu Fuksovi a Petru Tluchořovi. Všem obžalovaným hrozí mnohaleté tresty. Po přečtení obžaloby padla námitka na podjatost státního zástupce. Soud se proto odročil na neurčito.
Bývalý premiér Petr Nečas a jeho manželka Jana Nečasová u pražského obvodního soudu.
Bývalý premiér Petr Nečas a jeho manželka Jana Nečasová u pražského obvodního soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Obvodní soud pro Prahu 1 začal projednávat kauzu takzvaných trafik. Mezi obžalovanými je expremiér Petr Nečas, jeho žena Jana Nečasová (dříve Nagyová) a bývalý vysoký státní úředník Roman Boček. Soud trval ale jen něco málo přes hodinu. Kvůli námitce na podjatost státního zástupce soudkyně odročila líčení na neurčito.

Podle obžaloby měli expremiér, jeho současná manželka a vysoký státní úředník Boček nabízet lukrativní posty ve státních podnicích třem rebelujícím poslancům Marku Šnajdrovi, Ivanu Fuksovi a Petru Tluchořovi.

"Jejich cílem bylo zajištění prospěchu poslanci Fuksovi, Šnajdrovi a Tluchořovi. Byla domluvena dohoda, kde slíbil poslancům, kteří takový slib přijali, osobní zvýhodnění. Bez příslibu předsedy vlády by funkce nemuseli získat. Jednání nemělo charakter politických dohod," řekl státní zástupce Martin Brzobohatý. 

Rebelující poslanci totiž nechtěli zvednout ruku pro balíček daňových změn a hrozilo, že Nečasova vláda padne. Po jednání za zavřenými dveřmi nakonec funkce složili. Později jim byly nabídnuty výhodné posty ve státních firmách.

Ještě před výslechem svědků, který má probíhat odděleně, vznesl advokát Bočka námitku pro podjatost státního zástupce. "Obžalovaný Boček má důvodné pochybnosti, že státní zástupce není schopen nestranně vést trestní řízení," znělo odůvodnění. 

K námitce se připojil i advokát Nečase. "S námitkou se ztotožňujeme," oznámil soudu Adam Černý. "Námitky asi nerozhodnou o tom, jestli soud bude pokračovat. Usoudili jsme, že se k tomu nebudeme vůbec vyjadřovat," dodal advokát Nečasové Josef Lžičař.

Kvůli námitkám soudkyně Helena Králová líčení odročila na neurčito. Do týdne mají strany podat písemné odůvodnění. Státního zástupce to však nepřekvapilo. „Byla to jedna z možných variant,“ řekl po odchodu ze soudní síně Brzobohatý. "Obraťte se na mého advokáta, nejsem právník," odmítl blíže situaci komentovat Boček. Mezitím Nečas s manželkou opustili soudní síť zadem, aby se vyhnuli davu novinářů.

Jedná se o součást kauzy, která odstartovala zásahem na Úřadu vlády v roce 2013 a vedla až k pádu Nečasova kabinetu. Původně byli stíháni i tři bývalí poslanci. V jejich případě ale zasáhl Nejvyšší soud s odvoláním na poslaneckou indemnitu. Bývalým zákonodárcům se nakonec stát za stíhání i omluvil.

Obvodní soud pro Prahu 1 před zahájením líčení navíc navrhoval, aby se případ řešil jinde kvůli možné podjatosti. Na soudu totiž pracuje žena bývalého poslance Tluchoře.

Za podplácení funkcemi hrozí bývalému premiérovi a Bočkovi až šest let. Nečasovou navíc žalobci obvinili z krácení daní z 31 luxusních darů. Mezi nimi jsou například luxusní kabelky, které vlivná úřednice dostávala od důležitých podnikatelů. Cena za dárky se podle policie přehoupla přes 10 milionů, a zkrácená daň tak má činit až 736 tisíc korun. Díky tomu může Nečasová dostat až osm let.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy