Zuzana Hronová
2. 3. 2021 14:23
Poslanci v zemědělském výboru sněmovny schválili přílepek k zákonu o ochraně přírody a krajiny. Údajně proto, aby se dalo lépe bojovat s hraboši či kůrovcem, zemědělci prostřednictvím poslance Josefa Kotta (ANO) zrušili v tomto zákoně více než třicet let zakotvenou ochranu silně ohrožených druhů. Zemědělci tvrdí, že nechtějí ohrozit chráněné druhy, podle odborníků by ale přesně k tomu návrh vedl.
Zemědělci řeší u hrabošů důsledky, ne příčiny
Podle místopředsedy Českého svazu ochránců přírody řeší Zemědělský svaz a poslanec Kott důsledek, a nikoliv příčinu hraboší kalamity. "Řeší to, jak vyhubit stovky milionů hrabošů, ale neřeší, proč se mohli takto namnožit. Příčinou je totiž špatné nakládání s půdou a krajinou obecně." Na stohektarových lánech polí se podle jeho slov hospodaří způsobem tzv. průmyslového zemědělství, tedy velkou technikou a na co největší výměře se pěstuje jedna plodina, ošetřuje se chemickými postřiky a průmyslovými hnojivy.
"Zemědělský svaz, který sdružuje ty největší zemědělské podniky, je typickým zástupcem tohoto způsobu hospodaření. V takovém nevyváženém prostředí bez života pak stačí třeba pár suchých let po sobě a hraboši, kteří zde nemají žádné nepřátele, se lehce namnoží do milionových kolonií. A jediné, co pak průmyslové zemědělství umí, je nasypat do krajiny další jed, tentokrát na otravu hrabošů," konstatuje Kříž. A dodává, že tím si farmáři v podstatě nepomůžou, protože otráví tyto hlodavce na jednom poli, ale záhy jim tam přejdou ti z vedlejšího pole, kteří se obratem namnoží znovu.