Záběry tajemného dravce: Žije v temnotě a nikdo z žijících lidí ho možná už nespatří

Vědci z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) vůbec poprvé identifikovali nového živočicha pouze pomocí kamer s vysokým rozlišením. Druh žebernatky objevili čtyři kilometry hluboko v oceánu poblíž Portorika už v roce 2015.
Vědci prozkoumali nový druh žebernatky pouze pomocí kamery | Video: Reuters

Žebernatka dostala jméno Duobrachium sparksae. Zvláštního želatinového živočicha od té doby nikdo nespatřil. A kvůli skutečně extrémním životním podmínkám se to nemusí podařit klidně po další staletí, upozorňuje pro americkou televizi CNN biolog Allen Collins.

Tělo hřebenatky je dlouhé zhruba šest centimetrů. Její tykadla jsou ovšem pětkrát delší, dosahují velikosti 30-50 centimetrů. Tvor je masožravý dravec a živí se drobnými živočichy nebo jejich zbytky. Na první pohled upoutá fyziologie žebernatky. Její želatinové tělo je průhledné a obsahuje malé řasinky. Když pulzují, tak odrážejí světlo. Díky tomu zvíře vypadá jako živá neonová show.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy