Záběry tajemného dravce: Žije v temnotě a nikdo z žijících lidí ho možná už nespatří

Video Video
4. 12. 2020 7:00
Vědci z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) vůbec poprvé identifikovali nového živočicha pouze pomocí kamer s vysokým rozlišením. Druh žebernatky objevili čtyři kilometry hluboko v oceánu poblíž Portorika už v roce 2015.
Vědci prozkoumali nový druh žebernatky pouze pomocí kamery | Video: Reuters

Žebernatka dostala jméno Duobrachium sparksae. Zvláštního želatinového živočicha od té doby nikdo nespatřil. A kvůli skutečně extrémním životním podmínkám se to nemusí podařit klidně po další staletí, upozorňuje pro americkou televizi CNN biolog Allen Collins.

Tělo hřebenatky je dlouhé zhruba šest centimetrů. Její tykadla jsou ovšem pětkrát delší, dosahují velikosti 30-50 centimetrů. Tvor je masožravý dravec a živí se drobnými živočichy nebo jejich zbytky. Na první pohled upoutá fyziologie žebernatky. Její želatinové tělo je průhledné a obsahuje malé řasinky. Když pulzují, tak odrážejí světlo. Díky tomu zvíře vypadá jako živá neonová show.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sagan bude jezdit za francouzský tým

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Peter Sagan bude od příští sezony jezdit za stáj TotalEnergies, se kterou podepsal dvouletou smlouvu. O dohodě s jednatřicetiletý slovenským jezdcem informoval týmový web.

"Jsme obrovsky pyšní, že jsme Petera získali. Je bez pochyby nejpopulárnějším jezdcem na světě," uvedl manažer stáje Jean-René Bernaudeau. "Především jsem ho ale přivedli kvůli sportovním ambicím a spoléháme, že nám přinese vítězství," dodal.

Sagan do TotalEnergies zamíří po čtyřletém angažmá v německé stáji Bora-hansgrohe. Z ní spolu s ním do francouzského týmu přijdou také Polák Maciej Bodnar a Ital Daniel Oss.

Kromě světových titulů z let 2015 až 2017 Sagan získal sedmkrát zelený trikot pro nejlepšího spurtéra Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia.

Další zprávy