Změňte název, nebo vás zrušíme, vyzval soud samozvaný "doněcký konzulát" v Ostravě

Michael Švec Michael Švec
Aktualizováno 30. 9. 2016 15:37
Krajský soud v Ostravě v reakci na podnět ministerstva zahraničí vyzval takzvaný "honorární konzulát" neuznané Doněcké lidové republiky k tomu, aby se přejmenoval. Spolek zapsaný pod názvem Zastupitelské centrum DNR se totiž podle úřadů vydává za instituci, jíž není.
Foto: ČTK

Ostrava – Samozvaný "honorární konzulát" Doněcké lidové republiky, který v Ostravě otevřela proruská aktivistka Nela Lisková, dostal od soudu nůž na krk: buď změní název tak, aby neodporoval zákonu, nebo bude spolek zrušen. Informace ukrajinského vysílání Rádia Svoboda potvrdila Aktuálně.cz mluvčí Krajského soudu v Ostravě Lucie Olšarová. 

"Poslali jsme tam minulý týden výzvu," sdělila mluvčí s tím, že od doručení poběží dvacetidenní lhůta, během níž může spolek, který je zapsán pod názvem Zastupitelské centrum DNR, stav napravit. Uvedla také na pravou míru původní informaci, podle níž už byla výzva doručena, soud v pátek ještě potvrzení o převzetí zásilky neměl.

Olšarová doplnila, že případ byl přidělen soudci na základě dopisu ministerstva zahraničí, které už ke změně názvu vyzvalo i Liskovou. Úřadům totiž vadí, že se spolek protiprávně vydává za instituci, kterou není.

Lisková Aktuálně.cz sdělila, že jí výzva ještě doručena nebyla. "Od Krajského soudu v Ostravě mi doposud nic podobného s takovým požadavkem nebylo doručeno," napsala.

"Konzulární úřad, včetně těch vedených honorárním konzulárním úředníkem, může být zřízen na území přijímajícího státu pouze s jeho souhlasem. Pokud tedy Česká republika nějakou entitu za stát neuznává, nemůže zcela logicky ministerstvo zahraničních věcí tento souhlas udělit a nestalo se tak ani v tomto případě," uvedl Černínský palác v srpnovém prohlášení. Ministr Lubomír Zaorálek tehdy Liskovou vyzval, aby se přestala titulovat jako honorární konzulka.

Takzvanou Doněckou lidovou republiku vyhlásili východoukrajinští proruští poslanci na jaře 2014, samozvaný stát ale žádná země neuznala, a to ani Rusko, které rebely dlouhodobě podporuje. Proti otevření "honorárního konzulátu" 1. září v Ostravě demonstrovala asi desítka lidí.

Lisková tehdy novinářům řekla, že v minulosti DLR několikrát navštívila a osobně se jí dotkl tamní válečný konflikt.

"V průběhu mých návštěv jsme vzájemně navázali vztahy s vládou Doněcké lidové republiky a po mnohých jednáních jsme dospěli ke stejnému závěru – naši spolupráci rozšířit a tímto upevnit vzájemné vztahy mezi Českou republikou a Doněckou lidovou republikou," uvedla Lisková a několikrát zdůraznila, že podporuje samostatnost rebelského útvaru.

 

Právě se děje

Další zprávy