Doněcká republika otevřela v Ostravě "konzulát". Ruská propaganda a divadýlko, demonstrovali lidé

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 1. 9. 2016 15:27
Ve čtvrtek odpoledne se v Ostravě otevřelo zastupitelské centrum samozvané Doněcké lidové republiky. Doprovázely ho ale protesty aktivistů ze skupiny Kaputin. Podle nich se jedná o velkou ruskou propagandu a divadýlko. V čele centra stojí Nela Lisková, která zdůraznila, že "konzulát" nemá a nikdy nebude mít s podporováním terorismu nic společného. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se obává, že otevření „konzulátu“ bude mít negativní diplomatické důsledky.
Protesty při otevírání zastupitelského centra Doněcké lidové republiky v Ostravě.
Protesty při otevírání zastupitelského centra Doněcké lidové republiky v Ostravě. | Foto: ČTK

Ostrava – Protesty ve čtvrtek provázely otevření zastupitelského centra Doněcké lidové republiky v Ostravě. V čele centra stojí Nela Lisková, která používá označení honorární konzulka.

Podle ministerstva zahraničí ale nelze centrum považovat za diplomatické zastoupení, protože Česká republika existenci Doněcké lidové republiky neuznává. Proto na českém území nemůže působit ani honorární konzul tohoto samozvaného státu. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že požádá Krajský soud v Ostravě, aby zrušil spolek, který stojí za vznikem doněckého zastupitelského centra.

Proti otevření centra demonstrovala desítka aktivistů ze skupiny Kaputin. "Je to velká akce ruské propagandy a divadýlko. Když se tady zakládají konzuláty neexistujících zemí, které vznikly z násilí a okupací, když se to tady oslavuje a ještě se k tomu zvou čeští poslanci a nereaguje se na to, tak tady opravdu selhává český stát a demokratické řízení," řekl jeden z protestujících Otakar van Gemund.

Podle něj bylo chybou, že nezasáhla policie. "Je neuvěřitelné, že se tady nějaká dáma může nazvat honorární konzulkou. Jakmile někdo tohle vezme do úst a koketuje s takovým titulem, tak by v každé normální zemi už dávno byla pozvána na policii k vysvětlení a nemohla by se tahle akce konat."

Lisková novinářům řekla, že v minulosti Doněckou lidovou republiku několikrát navštívila a osobně se jí dotkl tamní válečný konflikt. "V průběhu mých návštěv jsme vzájemně navázaly vztahy s vládou Doněcké lidové republiky a po mnohých jednáních jsme dospěly ke stejnému závěru – naši spolupráci rozšířit a tímto upevnit vzájemné vztahy mezi Českou republikou a Doněckou lidovou republikou," uvedla Lisková a několikrát zdůraznila, že podporuje samostatnost a suverenitu Doněcké lidové republiky. Odmítla, že by jakýmkoli způsobem podporovala terorismus.

"Chci zdůraznit, že zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky nemá a nikdy nebude mít s podporováním terorismu nic společného, což se v důsledku imigrační politiky nedá říct o zájmech naší vlády," uvedla Lisková.

Pevně věřím, že jednou uznaná bude

Lisková si je vědoma toho, že Doněcká lidová republika není uznaným státem. "Já pevně věřím tomu, že jednou uznaná bude," uvedla s tím, že média občany ČR tendenčně informují. Lisková je bývalá sociální demokratka. V minulosti například byla jednou ze signatářek podnětu k pozastavení činnosti vládní ČSSD. Kandidovala také v komunálních volbách za uskupení LEV 21.

Takzvané "lidové republiky" v Doněcké a Luhanské oblasti mají vlastní ústavu, kterou jejich samozvané parlamenty vyhlásily po loňském referendu o nezávislosti. Jejich odtržení od Ukrajiny je jedním z důsledků konfliktu na východě země. Na začátku června vedoucí představitelé těchto samozvaných republik zveřejnili svůj návrh změn ukrajinské ústavy, který předpokládá rozsáhlou autonomii povstaleckých zón v Doněcké a Luhanské oblasti, ale označuje je za nedílnou součást ukrajinského území.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se obává, že otevření „konzulátu“ bude mít negativní diplomatické důsledky. "Ministerstvo se však už v současné době zabývá tím, jak situaci řešit. Včetně možnosti zrušení předmětného spolku," napsal ministr zahraničí (v dopise europoslanci Jaromíru Štětinovi (TOP 09).

"Snahy vystupovat jako honorární konzulka Doněcké lidové republiky v České republice jsou nepřípustné a paní Lisková byla již oficiálním dopisem vyzvána, aby s okamžitou platností přestala toto označení používat a neužívala ani žádné jiné tituly, funkce či hodnosti," píše dál Zaorálek a naznačuje, že to může způsobit diplomatické problémy, protože Doněckou republiku nikdo na světě neuznává.

Ruskem podporovaní separatisté z doněcké oblasti na východě Ukrajiny začali vydávat vlastní pasy. Kdo si ho nezřídí, nemůže k volbám. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
 

Právě se děje

Další zprávy