Zlom v jednání s ČNB: Centrální registr se stává realitou

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
26. 4. 2014 7:00
Vyjednavačům ministerstva financí se daří přesvědčit národní banku o nutnosti zřízení centrálního registru účtů.
Guvernér ČNB Miroslav Singer
Guvernér ČNB Miroslav Singer | Foto: ČTK

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha – Česká národní banka dlouho odmítala vznik centrálního registru účtů, podle informací deníku Insider se ale v poslední době podařilo vyjednavačům z řad ministerstva financí v jednáních zásadně pokročit.

"Řekněme, že se počáteční neochota změnila ve vstřícnější přístup. Je pravda, že guvernér Miroslav Singer na vládě nebyl spokojený, ale teď otočil," řekl Insideru zdroj blízký vyjednávání o registru, který si kvůli současnému stavu přál zůstat v anonymitě.

Národní banka nechce zatím zmíněný pokrok v jednáních komentovat. "ČNB se k návrhům projektů na zřízení registru bankovních účtů v dřívějších letech opakovaně vyjadřovala rezervovaně a s řadou připomínek. I k nynějšímu návrhu na centralizovaný registr účtů máme zdrženlivý postoj a očekáváme, že předkladatelé návrhu se na ČNB obrátí s konkrétními rozpracovanými návrhy," uvedl mluvčí banky Tomáš Zimmermann.

Z měsíce na den

Deník Insider také zjistil další detaily ohledně samotného fungování registru.

"Dnes to probíhá tak, že policie napíše na několik vytipovaných bank, které návladní dovolí obeslat. Státní zástupce nikdy nedovolí obeslat všechny. Přibližně za měsíc přijde odpověď," popsal proces informovaný zdroj.

Zavedení registru by dosavadní způsob zásadně změnilo v jediné věci – zkrátilo by lhůtu, po kterou policie na data od bank čeká, z měsíce na pouhý den. Ale například další dotazy detektivů na zůstatek bankám bude muset stejně jako dosud povolit státní zástupce.

V uvažované podobě registr brání svému zneužití policií a dalšími subjekty. "Do registru nepůjde libovolně nahlížet, na něj se bude uživatel obracet s konkrétním dotazem na konkrétní osobu. A do jednoho dne přijde odpověď, ve kterých bankách má daný člověk prostředky," uvedl zdroj Insideru.

Klíčové je, že přímo z registru se nikdo nedoví zůstatek na účtech. "Po 24 hodinách sice nebudeme znát finanční zůstatek na jednotlivých účtech, ale budeme vědět, kde se na něj máme zeptat, což je důležité. Navíc nepotřebujeme jen údaje o zůstatcích, ale také řadu dalších informací o disponentech účtů a tak podobně," dodává.

Nová síť žalobců

Zřízení centrálního registru by uvítala také civilní kontrarozvědka. BIS totiž na rozdíl od policie nemá pravomoc prolomit bankovní tajemství. Při přímém dotazu by navíc hrozilo, že se služba odkryje, a tak by způsob centrálního registru, který banky (případně podezřelého klienta) nezalarmuje, vyhovoval.

"K bankovním účtům můžeme, jen pokud se jedná o oblast terorismu, a to se souhlasem soudce. Vítáme každý krok, který by naši práci mohl usnadnit a urychlit," sdělil Insideru mluvčí BIS Jan Šubert.

Daňová Kobra, která vznikne v červnu, by vznikem registru získala další mocný nástroj pro boj s úniky. Minulý týden deník Insider informoval o plánu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana zřídit síť 16 žalobců (jeden v každém kraji a po jednom na vrchním zastupitelství v Praze a Olomouci), kteří by byli specialisty na daňovou trestnou činnost. Návladní by měli pracovat paralelně se třemi hlavami Kobry – celní správou, finanční správou a protikorupční policií.

Ještě před vznikem skupiny proběhla zásadní změna v čele jednoho ze zmíněných úřadů. Generální finanční ředitelství opustil dlouholetý ředitel Jan Knížek, kterého nahradil Jiří Žežulka, do té doby šéf odboru rizik téhož úřadu. 

 

Právě se děje

Další zprávy