Praha - Ministerstvo zahraničních věcí jako první úřad veřejné správy zveřejnil konkrétní údaje o platech a odměnách svých vedoucích úředníků. Přiřadit k nim jména ale i tento resort odmítl.
Úřad ministra Karla Schwarzenberga (TOP 09) je jednou z více než padesáti institucí, kterou deník Aktuálně.cz oslovil v rozsáhlém projektu s jednoduchým dotazem: Jaké jsou platy a veškeré odměny vrcholných úředníků vašeho úřadu?
Odpověď z Černínského paláce zní: "Co se týče konkrétní celkové výše hrubého měsíčního platu (zahrnujícího základní plat, osobní příplatky a příplatky za vedení) v roce 2011, ta činí u náměstků a generálního sekretáře průměrně 84 745 korun, u vrchních ředitelů průměrně 63 210 korun. Kromě toho byla mezi tři náměstky a generálního sekretáře rozdělena částka 291 000 korun a mezi osm vrchních ředitelů částka 403 tisíc ve formě mimořádných odměn za rok 2011."
Plat ministra a vicepremiéra vlády Schwarzenberga je dán zákonem, spolu s náhradami dosahuje 146 tisíc korun měsíčně.
Kdo tají, půjde k soudu
Reakce ministerstva zahraničních věcí rozhodně není vyčerpávající a Aktuálně.cz bude trvat na jejím doplnění. Přesto je mezi ostatními resorty výjimečná.
Ty totiž odtajnit platy a odměny svých špiček zcela odmítly, nebo na otázky Aktuálně.cz vůbec nereagovaly, přestože Nejvyšší správní soud v květnu rozhodl, že platy úředníků hrazené z veřejných rozpočtů musí být veřejné.
Vzhledem k postoji absolutní většiny ministerstev a úřadů najala redakce Aktuálně.cz elitní právní kancelář Tomáše Sokola, která chystá kvůli tajení takových platů hromadné žaloby na stát. A podle advokáta Sokola není možné, aby stát tento spor vyhrál.
Jak se platí v diplomacii
- Plat ministra zahraničí a vicepremiéra vlády Karla Schwarzenberga je dán zákonem, spolu s náhradami dosahuje 146 tisíc korun měsíčně.
- Jeho tři náměstci a generální sekretář mají letos měsíční plat průměrně 84 745 korun.
- Vrchní ředitelé dosahují průměrně 63 210 korun.
- Na všech třech pozicích jde o základní plat, osobní příplatky a příplatky za vedení.
- Kromě toho si od ledna náměstci a sekretář rozdělili 291 000 korun jako mimořádné odměny.
- Na osm vrchních ředitelů pak za stejnou dobu připadlo 403 tisíc korun.
A proč se resort Karla Schwarzenberga rozhodl jinak než ostatní úřady?
"Myslíme si, že není důvod tyto věci tajit. Na ministerstvu zahraničních věcí je nejvyšší poměr vysokoškolsky vzdělaných pracovníků, kteří mimo jiné hovoří dvěma světovými jazyky a všichni jsou držiteli prověrky NBÚ," reagoval mluvčí ministerstva Vít Kolář.
Otevřenost má své hranice
I když si z údajů Černínského paláce lze udělat poměrně přesný obrázek o výplatních páskách elity tamního úřednictva, přiřadit jména k jednotlivým cifrám úřad odmítá.
Dozvíme se tak, že Schwarzenbergův náměstek si letos měsíčně přijde na zhruba 85 tisíc korun a spolu se svými dvěma kolegy náměstky a generálním sekretářem si od ledna mezi sebou rozdělili 291 tisíc korun jako mimořádné odměny.
Kolik z toho bylo pro toho kterého konkrétního náměstka, už ale úřad nesdělil. Odkazuje se přitom na riziko soudního sporu s jednotlivými zaměstnanci ministerstva.
"Vyšli jsme vstříc žádosti, jak nejvíc to podle našeho názoru šlo. Můžeme poskytnout souhrnnou částku u jednotlivé úrovně úředníků, například u náměstků či vrchních ředitelů. I při dobré vůli a respektování rozsudku Nejvyššího správního soudu ale nemůžeme zveřejnit mzdu a všechny další odměny jmenovitě u konkrétního člověka bez jeho souhlasu. Tito lidé by nás mohli potom kdykoli zažalovat, že jsme zveřejnili jejich osobní údaje," dodal mluvčí Kolář.
Pokud budeme vycházet z toho, že si mimořádnou odměnu náměstci a generální sekretář rozdělili poměrnou částkou, vychází to zhruba 12 tisíc měsíčně na každého. Připočteno k platu cca 85 tisíc by si tak za první pololetí letošního roku tito nejvýše postavení úředníci ministerstva zahraničí měsíčně přišli na zhruba 97 tisíc korun hrubého.
Ministerstvo zatím redakci Aktuálně.cz dluží informace o výši platů a odměn vrcholových úředníků za rok 2010 a u všech velvyslanců. Mluvčí ministerstva Kolář přislíbil, že resort tyto údaje dodá.