Vážení čtenáři, tímto on-line přenos z posledního rozloučení s Karlem Gottem končí. Děkujeme za vaši pozornost.
Smuteční rozloučení zvýšila také návštěvnost na internetu. Aneta Kapuciánová ze společnosti Seznam ČTK řekla, že návštěvnost portálu Seznam.cz v pátek oproti běžným dnům vzrostla o půl milionu na více než 10,5 milionu návštěv za celý den. Návštěvnost a zobrazování se výrazně zvýšily i na zpravodajských serverech na portálu, u stránek Novinky.cz a Seznamzpravy.cz vzrostly o téměř čtvrtinu.
Pietní akce k uctění památky zesnulého zpěváka Karla Gota sledovaly v televizních přenosech miliony diváků. Smuteční rozloučení rovněž výrazně zvýšilo návštěvnost na internetu a internetového zpravodajství, a to až o čtvrtinu. Vyplývá to z informací televizních a internetových společností pro ČTK. Podle mluvčí Karolíny Blinkové oba televizní kanály sledovalo po dobu mše dohromady 1,065 milionu diváků, tedy přibližně 53 procent všech lidí u obrazovek.
Mnichovský deník Süddeutsche Zeitung píše, že již v pátek se se zpěvákem přišli rozloučit i někteří Němci. Viktoria a Lorena z Hesenska byly v Praze na dovolené a ráno se zašly podívat před Gottovu vilu na Smíchově. "Celé město je plné svíček a květin," uvedly. Jejich s odstupem nejoblíbenější zpěvákovou písní je Včelka Mája, na které podle svých slov vyrostly.
Světová média si podrobně všímají dění okolo úmrtí českého zpěváka Karla Gotta, za nějž se v sobotu ve svatovítské katedrále konala zádušní mše. Pozornosti se zesnulému umělci dostává zejména tam, kde si za svou pěveckou kariéru získal množství příznivců - tedy v Německu či Rusku.
Bulvární deník Bild má v Praze vlastního zpravodaje, který sleduje veškeré události spjaté s posledním rozloučením se zpěvákem, který se v Německu dodnes těší značné oblibě. "Celá země truchlí za Karla Gotta," zní titulek zprávy v online vydání deníku, která se dnes objevila na hlavní straně. "Mnoho fanoušků je ze smrti Karla Gotta stále otřeseno. V Praze mu nyní mohou vzdát poslední poctu. Poté, co měli všichni fanoušci v pátek možnost rozloučit se se svým idolem, uctí Česko památku Karla Gotta jednodenním státním smutkem."
Bild si všímá, že zpěváka na jeho poslední cestu přijeli z Německa do české metropole vyprovodit jeho bývalý manažer Wolfgang "Max" Kaminski či zpěvák Patrick Linder.
Operní pěvkyně Eva Urbanová ještě před mší novinářům řekla, že je ráda, že Gotta poznala. "Byl to velký profesionál a fascinoval mě svou neskutečnou pokorou," poznamenala.
Při odchodu ze zádušní mše organizátor ankety Zlatý slavík a později Český slavík Jaroslav Těšínský uvedl, že Gott by si přál, aby anketa pokračovala. Anketa se neuskutečnila pro údajnou zneužitelnost otevřeného systému hlasování. "Říkal mi (Gott), že doufá, že se podaří obnovit tradici Českého slavíka," řekl Těšínský.
Z dnešní zádušní mše za zemřelého zpěváka Karla Gotta ve svatovítském chrámu na Hradě odcházeli hosté smutní a dojatí. Novináře většinou míjeli beze slova, zastavili se u nich jen někteří.
"Bylo to krásné rozloučení, myslím, že Karel Gott, na kterého mám spoustu vzpomínek, zůstane v našich srdcích," řekla herečka Zlata Adamovská. Podle jejího manžela Petra Štěpánka odešla neuvěřitelná legenda. "Republika se najednou zastavila a lidé jsou k sobě milejší. A tak by to mělo být," uvedl.
Podle místopředsedy vlády a předsedy ČSSD Jana Hamáčka byly zádušní mše a rozloučení s Gottem dojemné a důstojné a atmosféra v katedrále byla plná lásky, přátelství a respektu. "Někdy se zdá, že je česká společnost nenapravitelně rozdělená, ale pokud nás spojují písničky a obdiv ke skvělému zpěvákovi, není to s námi tak špatné," napsal na twitteru.
Pohřební vůz s ostatky Karla Gotta přijel kolem 13:00 do krematoria v Motole. Podle zpravodaje ČTK na místě u krematoria čekali zpěvákovi fanoušci.
Po svém, nejen jako na slavného zpěváka, ale také jako na mladého kluka s kytarou i na skromného a laskavého zralého muže vzpomínali dnes lidé v Újezdu u Svatého Kříže na Karla Gotta.
Do vesničky na Rokycansku zpěvák jezdil od dětství za prarodiči, později za dalšími příbuznými a přáteli. Naposledy tu byl podle některých místních v létě. U Gottovy lípy na návsi u kostelíka se dnes sešli i lidé z blízkého i vzdáleného okolí.
Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) navrhne poslancům, aby uctili památku zemřelého zpěváka Karla Gotta minutou potlesku. Vondráček to dnes uvedl na svém twitteru. Stát by se tak mělo na nejbližší poslanecké schůzi, která začne příští týden v úterý.
Připomeňte si sobotní loučení s Karlem Gottem:
Po mši bude následovat poslední rozloučení jeho nejbližších v pražském motolském krematoriu.
Hradčanským náměstím teď z reproduktorů zní skladba Srdce nehasnou. Tu Karel Gott nazpíval spolu s dcerou. Někteří přihlížející se neubránili slzám a pláčou.
Pohřební vůz s rakví Karla Gotta odjíždí, lidé na nádvoří mu na jeho poslední cestu tleskají.
Kardinál Duka a duchovní vyšli z katedrály a přihlížejí, jak Hradní stráž nese rakev s ostatky Karla Gotta k pohřebnímu vozu. Za rakví stojí vdova Ivana Gottová se svými dcerami.
Hradní stráž vynesla rakev za zvuků zvonu Zikmund z katedrály.
Katedrálou ještě zní hlas zemřelého, a to skladba Už z hor zní zvon. Za rakví se tvoří smuteční průvod.
Obřad pomalu končí, vojáci Hradní stráže teď vynesou rakev Karla Gotta před katedrálu, kde je již připravený pohřební vůz.
Katedrálou zní píseň Hospodin jest můj pastýř od Antonína Dvořáka, kterou zpívá Eva Urbanová.
Jiřina Bohdalová zakončila svůj emotivní projev těmito slovy:
"Spojoval písněmi celé generace a sbližoval sousedy. A to je na metál. Karel by mi neodpustil, kdybych svou řeč maličko neodlehčila. Tak Karle, počítej tam se mnou a drž mi tam místo, mám pro tebe jeden skvělej židovskej fór. Miluju tě a nejsem v tom sama. Tvoje Bohdalka."
Mluví Jiřina Bohdalová. "Stojím na tomto magickém místě, abych se s Karlem Gottem rozloučila."
"Netroufám si odhadnout počet truchlících, ale vím, že k nim taky patřím. Tenhle přetěžký úkol mi přidělil sám Karel. Byl to on, kdo se rozhodl, že se s ním budu loučit právě já. Nápad ale opsal ode mě. Byli jsme celoživotní kamarádi. Blízcí si názorem na život i na legraci. Jsem o osm let starší a tak jsem častokrát rázně přikazovala Karlovi, že to musí být on, kdo se se mnou, až odejdu do jiných sfér, bude loučit."
"Slíbil mi to. Slíbil. A vlastně jedinkrát svůj slib nesplnil. Jinak jeho slovo vždy platilo. Bylo to slovo chlapa."
"Nepromarnil ani minutu. Byl neuvěřitelně pracovitý. Přitahoval k sobě vždy celou smečku vynikajících umělců své doby."
"Byl to člověk z masa a kostí. Mýlil se, padl a znovu vstal. Naletěl podvodníkům, ale častokrát pomohl potřebným, aniž čekal na poděkování. Karel Gott byl totiž hodný a slušný člověk. Odešel vyrovnán a smířen, od uklizeného stolu. S čistým štítem, srovnán sám se sebou, s dětmi, rodinou…"
"Loučení s Karlem je těžké. Vede přes slzy, potoky upřímných slz, které jsou v naší poněkud okoralé době už vzácné zboží. Neuvěřitelně silná vlna opravdového lidského citu se po jeho odchodu přelila naším dvorečkem, ale i velkou Evropou a dotkla se všech míst, kde Karel zanechal svou stopu. Ta chvíle byla smutná, ale zároveň i fascinující."
Lucie Bílá a Vojtěch Dyk zpívají v duetu skladbu Pie Jesu.
Kardinál Duka během bohoslužby připomněl i biblická slova Ježíše Krista o tom, aby lidé nesoudili, aby nebyli souzeni. Dotkl se v souvislosti s tím Gottových kritiků, kteří zpěvákovi vyčítají například podpis takzvané anticharty, když uvedl, že nahrazují boží soud vlastním soudem, který jim dovoluje zneuznávat všechny zásady slušnosti a spravedlnosti.
Zpívají Štefan Margita a Eva Urbanová, a to skladbu Panis angelicus (Andělský chléb) od Césara Francka.
Promlouvá kněz Zbigniew Czendlik.
Na hradní nádvoří u katedrály, kde jsou velkoplošné obrazovky, dorazily stovky lidí. I tady se modlí za zesnulého zpěváka.
Po zádušní mši se bude konat ještě poslední rozloučení v kruhu nejbližších, které se podle informací Práva uskuteční v motolském krematoriu v Praze.
Zpěvačka Lucie Bílá právě zpívá píseň Ave Maria.
Dvě zdravotní sestry ze Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí, které se o zpěváka staraly v posledních dnech před smrtí, přinesly eucharistie.
Gottova rakev je pokryta kyticí bílých růží, v jeho blízkosti je umístěna velká černobílá zpěvákova fotografie. Poblíž je také státní vlajka, která tak symbolizuje, že pohřeb Gotta se odehrává se státními poctami.
Jiří Bartoška a Dagmar Havlová teď čtou přímluvné modlitby.
Mluví Dominik Duka. "Laureát nesčetných hudebních cen Karel Gott byl povolán, aby svému Stvořiteli složil účty ze svého dlouhého a naplněného života."
"Byl to dar krásného hlasu, umění interpretace, úsměv spojený s noblesou, kterými naplňoval radostí miliony posluchačů doma i v cizině. Proslavil nás v celém světě."
"Uznával hodnoty, které činí lidský život krásným a bohatým. Často mu jeho svědomí kladlo otázky, na které hledal odpovědi."
"Mnohým mohl odpovědět slovy: Nesuďte, abyste nebyli souzeni."
Veřejnost nemá do katedrály přístup. Lidé mohou dění uvnitř chrámu sledovat na velkoplošných obrazovkách umístěných na nádvoří u katedrály, kde jich je nakonec pouze pár stovek.
Během mše ještě vystoupí a zazpívají Štefan Margita, Eva Urbanová či Lucie Bílá.
Nyní předčítá z bible zpěvačka Eva Pilarová. Zapomněla si ale brýle, které jí musel přinést ministrant.
Kardinál Duka zahájil mši prvními slovy, přivítal pozůstalé, smuteční hosty i vdovu Ivanu.
Začala zádušní mše za Karla Gotta, mezi hosty je i vdova po zpěvákovi, Ivana Gottová.
Zádušní mši slouží pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, vystoupit během ní mají také zpěváci Štefan Margita, Eva Urbanová a Lucie Bílá.
Do katedrály dorazil na mši i prezident republiky Miloš Zeman, projev podle mluvčího Jiřího Ovčáčka nakonec nepronese.
Na třetím nádvoří Pražského hradu a na Hradčanském náměstí začali lidé sledovat na televizních obrazovkách přenos z dění kolem zádušní mše za Karla Gotta. Začne v 11:00, zatím jsou na velkoplošných obrazovkách vidět hosté přicházející na mši nebo dění v areálu Hradu, kam veřejnost nemůže.
Na mši promluví i Jiří Bartoška a Dagmar Havlová, pronesou přímluvné modlitby.
Kardinál Dominik Duka vchází do katedrály, kde bude celebrovat smuteční mši.
Mezi smutečními hosty je i Miloš Zapletal nebo Pavel Trávníček:
Do katedrály vešli například Livia Klausová, Tatiana Dyková s manželem Vojtěchem, Janek Ledecký, Aleš Háma či Pavel Trávníček.
"Žili jsme v 20. století takový roztrhaný čas, který nás často stavěl proti sobě. Nebylo moc toho, co nás spojovalo. Karel Gott nás aspoň symbolicky spojoval. Sehrál hlubší roli pro všechny z nás," řekl pro ČT24 ministr kultury Lubomír Zaorálek před katedrálou svatého Víta.
Za svou oblíbenou píseň legendárního zpěváka populární hudby označil skladbu "Buď sbohem brácho z dětských let".
V katedrále je mezi pozvanými například Jaromír Jágr, Jiří Bartoška, Dagmar Havlová nebo Antonín Panenka.
Lidé už na nádvoří nechodí, v 10:30 mají pořadatelé uzavřít vstup.
Mezi smutečními hosty je také zpěvák Milan Drobný, ač s Gottem měli spory a Drobný kritizoval i jeho manželku Ivanu. Do katedrály zamířili například i Jitka Molavcová, Boleslav Polívka, slovenský zpěvák Miroslav Žbirka či zpěvačka Helena Vondráčková. Z členů vlády se objevil jako první ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
Na místě jsou i Leoš Mareš nebo Jiří Suchý.
Podívejte se na příchod prvních smutečních hostů:
Mše se zúčastní i Andrej Babiš s chotí.
Michal David před novináři na Gotta zavzpomínal se slovy, že tu po zpěvákovi zůstane prázdné místo.
Pozvání na mši dále přijali Monika Absolonová, Vendula Svobodová, Jiří Adamec, Miroslav Donutil nebo Dalibor Gondík (na fotce).
Mezi pozvanými je i zpěvák Aleš Brichta.
Dalšími hosty, kteří se zúčastní zádušní mše, jsou zpěvák kapely Kryštof Richard Krajčo a jeho žena, režisérka Karin Babinská.
Lidé zatím stojí hned u zábran, které zajišťují volný průchod do katedrály. Velkoplošnou obrazovku, na níž budou moci zádušní mši sledovat, mají za zády. Stejnou možnost sledování budou mít lidé i na Hradčanském náměstí. Kapacita hradního nádvoří je totiž omezená
Přišel také katolický kněz Zbigniew Czendlik, dále například hudebník Felix Slováček.
Do katedrály na zádušní mši míří další pozvaní hosté. Na místě jsou už Štefan Margita, Ondřej Hejma či Dagmar Patrasová, kterou doprovází syn.
Samotná mše začne v 11 hodin, katedrála je pro pozvané hosty otevřená od 9:30.
Krátce po deváté hodině dorazili na zádušní mši první pozvaní hosté. Nechybí mezi nimi Michal David, Hana Zagorová či pěvkyně Eva Urbanová, která během obřadu i zazpívá.
Nádvoří Pražského hradu se pomalu plní prvními desítkami fanoušků, kteří prošli bezpečnostními kontrolami a zabrali první řady s výhledem na velkoplošnou obrazovku. S sebou mají různé plakáty a vzpomínkové předměty. Předpokládané vysoké návštěvnosti přeje i hezké počasí, je jasno a ranní teploty kolem 12 stupňů.
Třetí nádvoří Pražského hradu, odkud bude moct veřejnost sledovat zádušní mši za Karla Gotta, se od 8:00 pomalu plní lidmi. Svědky posledního rozloučení s českým zpěvákem se možná stanou i překvapení zahraniční turisté.
Jedna z přítomných fanynek, která postávala před branami Pražského hradu ještě před otevřením, přijela do Prahy z Ostravy jen kvůli rozloučení se svým oblíbeným zpěvákem. "Byla to taková osobnost, že jsem prostě musela přijet. Znamenal pro nás hodně" řekla ČTK.
Další fanoušci přijeli například z Brna, Košic či Českých Budějovic. Mezi sebou si rozdávají malé upomínkové předměty s podobiznou Gotta. Většina z těch, kteří se u bran sešli už kolem sedmé hodiny ráno uvedla, že se zúčastnila i páteční piety na pražském Žofíně.
Připomeňte si, jak se v pátek veřejnost loučila s Karlem Gottem na pražském Žofíně:
Známý je i předběžný program zádušní mše:
Obřad v katedrále doplní projevy a hudební vystoupení. Kromě kardinála Duky by měla promluvit také herečka Jiřina Bohdalová. Operní pěvci Štefan Margita a Eva Urbanová společně zazpívají skladbu Panis angelicus (Andělský chléb) od Césara Francka.
Urbanová poté přidá biblickou píseň od Antonína Dvořáka Hospodin je můj pastýř. V podání Lucie Bílé zazní Ave Maria Franze Schuberta a píseň Pie Jesu Andrewa Lloyda Webbera z jeho Requiem. O vystoupení je požádala manželka zesnulého umělce Ivana Gottová.
Jak to bude na Pražském hradě probíhat?
Veřejnost bude moci církevní obřad sledovat v areálu Hradu na třetím nádvoří. Velkoplošná obrazovka bude umístěna v rohu nádvoří. Pro návštěvníky bude vymezen prostor tvořící asi polovinu nádvoří, do areálu Hradu vstupují od 08:00 z Hradčanského náměstí. Tam mohou lidé přenos z chrámu sledovat také.
Po zádušní mši v katedrále svatého Víta se uskuteční i poslední rozloučení jeho nejbližších. Rodina nechá zpěvákovy ostatky zpopelnit v pražském motolském krematoriu, uvedlo dnešní Právo s odkazem na nejmenovaný zdroj. Transport z Pražského hradu do krematoria budou provázet zvýšená bezpečnostní opatření. Kam bude urna s popelem Karla Gotta uložena, zatím není jasné.
Po sedmé hodině ráno se k bráně Pražského hradu začali scházet první lidé. Před vstupem s kontrolami jich stojí kolem desítky a přijeli z různých koutů Česka i Slovenska.
Milí čtenáři, dobré sobotní ráno. I dnes pro vás sledujeme události provázející slavnostní rozloučení se zpěvákem Karlem Gottem. Dnes se pozornost bude soustředit především na areál Pražského hradu, kde v 11 hodin začne smuteční mše.
Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Dění kolem zádušní mše a pohřbu Karla Gotta budeme v on-line reportáži sledovat i v sobotu.
Naposledy se zpěvákovi přišlo poklonit zhruba 49 000 lidí, uvedl provozní ředitel paláce Žofín Jan Hrubý. Do Velké sálu se nakonec dostali všichni zájemci, kteří vystáli frontu.
Čekací doba se pohybovala průměrně kolem dvou hodin. Vzpomínková akce se uskutečnila bez komplikací v poklidné a důstojné atmosféře.
Veřejné rozloučení s Karlem Gottem na Žofíně skončilo.
Pořadatelé odhadují, že do půlnoci by počet lidí, kteří se dnes přišli naposledy rozloučit s Karlem Gottem, mohl dosáhnout 50 000.
Policie vpouští po malých skupinách zájemce, kteří ještě stojí na Masarykově nábřeží. Policejní mluvčí Eva Kropáčová uvedla, že tam čeká ještě zhruba 1000 lidí. Zda se nakonec všichni dostanou do Velkého sálu žofínského paláce, ale nechtěla odhadovat.
Vzpomínka na Karla Gotta o přestávce utkání kvalifikace ME 2020 Česko - Anglie.
"Nechceme, aby lidé čekali hodiny ve frontě zbytečně," řekla policejní mluvčí Eva Kropáčová s tím, že se uvidí, jakým tempem bude fronta postupovat. Zatím nevypadá, že by měli lidé, kteří stojí na Janáčkově nábřeží za ohrazením, šanci se ještě do Velkého sálu žofínského paláce podívat. Kropáčová zároveň ale nevyloučila to, že ještě některé zájemce nakonec vpustí.
"Jela jsem z Liberce, dálnice D10 byla ucpaná a přijela jsem s hodinovým zpožděním," řekla další žena, která se už do Žofína nedostane.
Frontu policisté oddělili přenosným hrazením, za ním však zůstalo přibližně dalších 200 až 300 lidí, kteří doufají v to, že se nakonec na Slovanský ostrov dostanou. Odmítají místo opustit. "Není naše chyba, že jsme přišli až nyní. Museli jsem být v práci a jeli jsme z Brna," uvedla zklamaná dvojice, která je mezi prvními, kteří stojí za hrazením. Lidé se spoléhali na informaci, že při velkém zájmu bude žofínský palác otevřený až do půlnoci.
Lidé, kteří nyní stojí na úplném konci fronty, by se do Velkého sálu žofínského paláce, kde je vystavena rakev, měli dostat zhruba ve 23:45. Rozloučení se tak zúčastní mezi 43 a 45 tisíci lidmi, řekl provozní ředitel paláce Žofín Jan Hrubý.
"Ve třinácti jsem šla k jeho domu prosit o autogram," vzpomínala na Gotta jedna z fanynek. "Tehdy otevřela jeho hospodyně paní Jandová. Potom přišel Karel a říká: 'Děvčátka, vy tady na mě čekáte? Vy chcete podpis?' A podepsal se," řekla. Další příběhy si přečtěte v článku našeho redaktora, který na místě zpovídal Gottovy fanoušky.
Policie s úderem dvacáté hodiny uzavřela frontu na Žofín. Ostatním návštěvníkům doporučuje využít jiná pietní místa.
Úderem dvacáté hodiny byl stanoven konec fronty vedoucí k pietnímu místu v Paláci Žofín. Od této chvíle doporučuje všem návštěvníkům, aby k rozloučení využili další pietní místa.
— Policie ČR (@PolicieCZ) October 11, 2019
Přestože na místo mířili především lidé středního věku a pamětníci, rozloučit se se zpěváky přišlo i mnoho mladých. "Byla jsem na Žofíně ráno, považovala jsem to za svou morální povinnost. Po smrti babičky to pro mě byl druhý největší emocionální zážitek," řekla Aktuálně.cz sedmnáctiletá Lucie.
Zároveň přiznala, že se cítí provinile, protože si na místě pořídila fotografii. "Ne svoji, pochopitelně, to by byla hrozná hanba, ale fotím si silné zážitky na polaroid. Chtěla jsem ten výjimečný okamžik zachytit. Když jsem se nad tím později zamyslela, došlo mi, že fotit si rakev je vlastně hrozné. Myslím, že nás bylo víc, kteří měli podobné pocity, nebyla to neúcta, ale touha tu silnou chvíli nějak uchovat," dodala.
Smutek, slzy, dojetí. Tak se fanoušci rozloučili s Karlem Gottem. Připomeňte si s námi nejsilnější momenty posledního rozloučení s Karlem Gottem.
Vzhledem k velkému počtu fotografujících lidí přibylo na pietním místě několik cedulí se zákazem pořizování takzvaných selfies.
Květiny v žofínském velkém sále jsou nyní navšeny na stolech již v několika patrech. Lidé stále přinášejí nové.
Od zápisu do kondolenčních knih neodradila lidi večer ani tma, na místě přibylo od organizátorů několik světel.
Počet lidí ve frontě postupně stále roste.
Doprava v metropoli zatím funguje bez větších potíží. Magistrát však varuje, že k poslednímu rozloučení s Gottem se večer přidají další dvě velké akce, a to Signal Festival a fotbalový zápas.
Přestože je dopravní situace v Praze stále optimální, upozorňujeme, že se večer k pietnímu rozloučení s Karlem Gottem přidají další dvě hojně navštěvované akce. A to Signal festival a fotbalové utkání Česka s Anglií. Všem děkujeme za ohleduplnost a dosavadní klidný průběh.
— Hlavní město Praha (@PrahaEU) October 11, 2019
Na pódiu je vedle české vlajky vystaveno Gottovo vyznamenání Za zásluhy I. stupně, které zpěvák v roce 2009 obdržel od tehdejšího prezidenta Václava Klause. U stupínků vedoucích k rakvi pomáhá několik mužů umisťovat květiny a regulovat pohyb návštěvníků. Po vystání fronty před palácem velká část lidí čeká ještě ve frontách na zápis do kondolenční knihy.
Na místě již od čtvrtečního večera pomáhají Gottovým příznivcům i dobrovolníci Českého červeného kříže. Starají se o to, aby lidé ve frontě neprochladli a rozdávají jim čaj. Do 17:00 ho do kelímků rozlili 400 litrů.
Poslední rozloučení se zatím obešlo bez konfliktů. Návštěvníci jsou spořádaní a zachovávají pietu i ve frontě, uvedla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.
Za velmi poklidné označili pietní akci také pražští záchranáři. "Pomohli jsme dvěma lidem, jeden z nich byl účastník akce. Jednalo se o ženu s úrazem kolene," sdělila mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová. Záchranáři budou na místě až do zavření sálu.
Masarykovo nábřeží se s pohřbem Karla Gotta proměnilo ve frekventovanou pěší zónu.
Fotografii z tryzny zveřejnil na svém Twitteru také poslanec Jaroslav Foldyna.
Jeho zpěv mě provázel celý život. Srdce nehasnou ....mistře.😢 pic.twitter.com/sGLI0ig8oB
— Jaroslav Foldyna (@FoldynaJaroslav) October 11, 2019
"Rozloučení jsem od rána sledovala v televizi, ale dostala jsem se na Žofín až odpoledne, protože můj šéf Gotta nemusí a nedal mi volno," uvedla například žena středních let.
Někteří lidé rozloučení uzpůsobili svůj program, i když se ho přímo neúčastnili. "Náš pan učitel byl dnes ve škole už před 06:30, protože se bál, že se kvůli fanouškům Gotta nedostane včas na vyučování," vyprávěl mamince žák nedaleké školy ve Vojtěšské ulici.
Fronta na místě se s tím, jak se lidé vracejí z práce, prodlužuje. Nyní má podle našeho zpravodaje asi kilometr.
Upřímnou soustrast v den posledního rozloučení s Karlem Gottem vyjádřilo rodině a blízkým také polské velvyslanectví.
V dnech posledního rozloučení s velice uznávaným i v Polsku zpěvákem Karlem Gottem, Velvyslanectvi Polske republiky vyjadřuje upřímnou soustrast rodině a blízkým. pic.twitter.com/GUMWlnedo7
— PLinCzechia (@PLinCzech) October 11, 2019
Fronta čekajících dosahovala před 17:00 na konec mostu Legií, lidí však přibývá. "Řady fanoušků zhoustly," potvrdila mluvčí pražských policistů. "V současné chvíli předpokládáme, že by smuteční síní do večerních hodin mohlo projít přibližně 30 až 35 tisíc lidí," doplnila.
Na pražský Žofín dorazilo na poslední rozloučení se zesnulým Karlem Gottem k 17:00 podle organizátorů zhruba 23 tisíc lidí. Počet čekajících ve frontě v posledních hodinách narůstá. Pořadatelé počítali s tím, že až se lidé dostanou z práce, vydají se na Slovanský ostrov, řekla za úřad vlády Veronika Berníšková.
Tisíce květin, které lidé přinesli do velkého sálu na Žofíně, budou po skončení tryzny převezeny do Kinského zahrady, kde budou vystaveny následující dva dny.
Po celý den zněly sálem Gottovy písně, které mnohé fanoušky dojaly.
A tímto končím zpravodajství ze Žofína. Rád bych poděkoval všem, kteří toto důstojné loučení výborně připravili. Poslední video i s písničkou, kterou mají fanoušci K.Gotta patrně nejraději. A nezapomeňme, prosím, ze v pondělí je loučení s úctyhodnou paní Vlastou Chramostovou pic.twitter.com/2JX6BN9mdY
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 11, 2019
Na pietní místo v Kinského zahradě dnes přicházeli lidé od 10 hodin. Hlavní město společně s Prahou 5 jej zřídily kvůli velkému zájmu o uctění umělcovy památky, zájem lidí nicméně zdaleka nedosáhl úrovně tryzny na Žofíně, kde je umístěna rakev se zpěvákovými ostatky. Do pozdního odpoledne se u černobílé zpěvákovy fotografie shromáždily desítky svíček a květin. Organizátoři také před vchodem do Musaionu mezi antickými sloupy umístili šest kondolenčních knih, kam Gottovi příznivci mohli napsat své vzkazy.
Gottovým příznivcům, kteří přijeli do Prahy odjinud, usnadňovaly orientaci také dočasné směrové šipky v metru.
Někteří lidé si účast na posledním rozloučením s Karlem Gottem rozmysleli na poslední chvíli. "Původně jsme to chtěli vzdát, všichni nás odrazovali, že tu bude spousta lidí, rozhodli jsme se ale, že jedem, chtěli jsme se rozloučit," řekla ČTK fanynka z Horoměřic. Také Gottova obdivovatelka z Prahy uvedla, že bydlí na Újezdě, a když viděla, že fronta není na celý den, vydala se na Slovanský ostrov.
Ne všichni fanoušci byli ale při odchodu sdílní, omlouvali se, že nechtějí mluvit, protože je odchod zpěváka, potažmo dnešní rozloučení opravdu zasáhlo. Z Velkého sálu v žofínském paláci odcházeli se slzami v očích často ženy i muži.
Fanoušci, kteří na Slovanský ostrov dnes dorazili, se shodují na tom, že velkolepě pojaté rozloučení, výzdoba a celá organizace byly skvělé. Zaznívala od nich slova jako "nádhera", "krása", "super", s dovětkem, že Gott si to zaslouží. Jedna z fanynek atmosféru i velikost akce přirovnala k pohřbu britské princezny Diany. Podle ní to je podobně silný emoční zážitek pro velkou spoustu lidí.
Ke vzpomínce a modlitbě za Karla Gotta vyzval na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Milí přátelé, přeji vám klidnou sobotu, v modlitbě prosím v tento den vzpomeňte Karla Gotta, a požehnanou neděli! pic.twitter.com/5AVfq7rYdX
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) October 11, 2019
U rakve zesnulého Karla Gotta se v půlhodinových intervalech střídá osm vojáků čestné stráže. Celkem se ke katafalku postaví 16 vojáků, uvedl jeden z organizátorů za Posádkové velitelství Praha. Dopolední směnu, ve které byly dvě ženy, vystřídá směna odpolední s jednou ženou mezi sedmi vojáky.
Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný se rozhodl Gotta připomenout jeho písněmi v obecním rozhlase.
— Pavel Novotný (@PavelNovotnak) October 11, 2019
Pietní místo vzniklo také u sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci. Lidé sem přinášejí především svíčky.
Rozloučit se s Karlem Gottem mohou dnes a o víkendu lidé nejen v Praze, ale i v dalších městech Česka. Pietní místa vznikla v Brně, Karlových Varech nebo Sokolově. V Ostravě jako výraz piety zhasne noční osvětlení věže Nové radnice, Sýkorova mostu a Bolt Tower v Dolních Vítkovicích.
Známé osobnosti z politiky a kultury se zatím veřejného rozloučení spíše neúčastní, několik stovek z nich má zřejmě pozvánky na sobotní zádušní mši do katedrály svatého Víta. U Gottovy rakve se však dnes objevil například Martin Dejdar.
Pražský magistrát odhaduje, že pokud se intenzita návštěvnosti nezmenší, mohl by počet lidí, kteří na pietní akt přijdou, být do 22:00 kolem 25 až 30 tisíc lidí.
"S předstihem budou lidé čekající ve frontě upozorněni, že jsou již poslední, na které se s ohledem na aktuální vývoj čekajících lidí dostane. Poslední člověk by například mohl dostat i barevnou vestu," sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Připomněl, že i po skončení pietního aktu bude až do nedělní půlnoci k dispozici další pietní místo v Kinského zahradě.
Lidé se s populárním zpěvákem nadále loučí i před jeho vilou na Bertramce. Přinášejí další květiny a svíčky, které už v předchozích dnech zcela pokryly část ulice před zpěvákovým domem. Do ulice Nad Bertramkou přicházejí lidé všeho věku. V cíli pak většina příchozích přispěla k rozrůstajícímu se koberci svíček a rozličných darů, které zaplavily okolí domova Gottových i vedlejší vily. Někteří lidé postávali mlčky, především starší fanynky plakaly nebo odcházely se slzami v očích.
Pietní místo zůstane u vily Gottových ještě několik dnů, Technická správa komunikací ulici uklidí v pondělí ráno.
Počínání ministra Vladimíra Kremlíka, který ve frontě předběhl tisíce fanoušků, zkritizoval také předseda KSČM Vojtěch Filip. "Já myslím, že by mu neškodilo více pokory," řekl při příchodu na jednání expertů ANO a KSČM o rozpočtu zdravotnictví.
Velké srdce z růží a dojetí. Nahlédněte s námi do sálu, kde se lidé loučí s Gottem.
Lidé ve frontě od mostu Legií čekají asi dvě hodiny a klidným tempem procházejí palácem a celým Slovanským ostrovem, čekají také na zápisy do kondolenčních knih. Větší nápor lidí je pravděpodobně možné očekávat v odpoledních hodinách, až lidé půjdou z práce.
Přibližně 14 tisíc lidí se přišlo podle odhadu pořadatelů do 14:00 rozloučit se zpěvákem na pražský Žofín. Ve Velkém sále žofínského paláce zůstávají po návštěvnících záplavy květin. Pořadatelé je odnášejí z pódia, aby tam mohli další květiny klást příchozí, kytičku oblíbenému zpěvákovi nese většina z tisíců návštěvníků. Květiny již zaplnily všechny stoly uprostřed sálu, kde ráno byly pouze pověšeny věnce.
Téměř 500 stránek ve dvou kondolenčních knihách popsali lidé vzkazy a vyjádřením soustrasti v Gottově rodné Plzni. Město dnes zaplněné knihy uzavřelo, odešle je Gottově rodině.
Lidé do kondolenčních knih někdy vpisovali i dlouhé vzkazy, které si doma připravili a na místě je z papíru opsali do knihy. Řada vzkazů a podpisů je i od turistů z Německa. "Karla Gotta znám a mám ho ráda, ale nevěděla jsem, že byl z Plzně. Když jsme se dozvěděli o kondolenční knize, šli jsme se také podepsat," řekla turistka středního věku.
Někteří fanoušci se do sálu s rakví přišli i vyfotit, podle zpravodaje Aktuálně.cz ale převažují ti, kteří přinesli kytice a Gottovu památku uctili v tichosti poslechem jeho písní a krátkým zastavením u rakve.
Vidím, ze hodně lidi debatuje o nevkusu lidi, kteří fotí přímo v místech loučení s Karlem Gottem. Řekl bych, ze ještě více lidí nosí kytice. Chvíli přitom postoji při písních Karla Gotta - než je pořadatelé upozorní, aby mohli přijít další lidé... Fotí spíše při odchodu .... pic.twitter.com/7QxZVV9cIE
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 11, 2019
Fanoušci Karla Gotta mluví o zesnulém zpěvákovi.
Podle serveru iDnes.cz členové Babišovy vlády zvažovali, že se přijdou s Gottem na Žofín rozloučit, nakonec se ale rozhodli to neudělat. Všichni dostali pozvání na sobotní zádušní mši ve svatovítské katedrále, která je pro veřejnost uzavřená a kterou budou moci lidé sledovat pouze venku na velkoplošných obrazovkách.
Ministr se po kritice na Twitteru omluvil. Přál si prý Gottovi, jehož písně od dětství poslouchal, vyjádřit úctu. Uznal však, že předběhnout tisíce fanoušků nebylo vhodné.
Moc jsem si přál vyjádřit panu Karlu Gottovi úctu. Jeho písničky jsem poslouchal od dětství a mám je hrozně rád. Uznávám ale, že předběhnout čekající lidi kvůli nabitému programu bylo nevhodné a omlouvám se za to.
— Vladimír Kremlík (@KremlikVladimir) October 11, 2019
Ministr dopravy Vladimír Kremlík ve frontě k rakvi předbíhal, upozornil server iDnes.cz. Využil podle něj ministerského vozu, aby nemusel čekat ve frontě s tisíci fanoušků. Jeho chování zkritizoval premiér Andrej Babiš. "Pan ministr má být v práci a rozloučit se mohl večer do 22 hodin. Navíc, pokud vím, má pozvání na sobotu. Takže pokud je to, jak píšete, tak je to nepřijatelné a ministrovi to vysvětlím, že takhle se chovat nemůže," sdělil Babiš serveru.
Podrobně o pietní akci v Žofínském paláci informují také slovenská média, rakouská agentura APA píše o rozloučení s "legendou šlágrů". Polská tisková agentura PAP informovala o dlouhé frontě, kterou musí vystát zájemci o poslední rozloučení se zpěvákem, který se podle ní stal symbolem české písničky.
O pietní akci informují také zahraniční média. "Země nepřišla jen o desítky let nejoblíbenější hvězdu, ale i o národní symbol, garanta stálosti," poznamenala k dnešní pietní akci německá veřejnoprávní rozhlasová a televizní stanice MDR. Gottův status v české společnosti se podle ní dá srovnat se statusem královny Alžběty II. v Británii. MDR podrobně informuje i o mimořádných opatřeních v dopravě či nasazení policistů a záchranářů.
Lidem ve frontě nabízejí pracovníci Českého červeného kříže čaj na zahřátí.
Lidem, kteří čekají ve frontě na loučení s Karlem Gottem, pomáhají mimo jiné ženy z Červeného kříže... V těchto chvílích nabízely například čaj, za který jsou čekající vděční... Velké díky všem, kteří pomáhají! Další zpravodajství najdete na @Aktualnecz pic.twitter.com/p7FCGf0qLD
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 11, 2019
Návštěvníci hojně využívají přistavených toalet nedaleko budovy Národního divadla.
Podle policie je zatím doprava na místě plynulá.
Praha: V souvislosti s pietní akcí jsme do současné chvíle neřešili žádné problémy ani komplikace. Doprava je v centru metropole stále plynulá. pic.twitter.com/RZDzbc2J4u
— Policie ČR (@PolicieCZ) October 11, 2019
Fronta na poslední rozloučení s Gottem nyní na Mostě legií mírně prořídla. Podle zpravodaje Aktuálně.cz postupuje svižně.
Na Slovanském ostrově i ve Velkém sále paláce Žofín zní k poslednímu rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem jeho šlágry i méně známé písně a skladby v němčině. Hudební výběr dodala k této příležitosti podle dřívějšího vyjádření organizátorů Gottova rodina.
Abschied von Karel Gott im Prager Palais Žofín. #karelgott #kaya #abschied #prag #trauer #tschechien pic.twitter.com/1ylO0iGjGw
— LandesEcho (@LandesEchoPrag) October 11, 2019
Obří květina pro mistra
Do Prahy dorazila také trojice žen z Bratislavy
Mezi lidmi, kteří se loučí s K. Gottem, jsou také lidé ze Slovenska, toto je 85 letá paní Libuše se svými dcerami - dvojčata Soňa a Libuše. Přijely z Bratislavy, písničky Karla Gotta poslouchaly od dětství... . I tento příspevek je součástí zpravodajství @Aktualnecz pic.twitter.com/MvnZsLI8uE
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 11, 2019
Čekání na kondolenční knihu
Na pietní místo v Kinského zahradě, které hlavní město zřídilo společně s městskou částí Praha 5 k uctění památky zesnulého zpěváka Karla Gotta, od dnešních 10:00 přicházejí první lidé.
Prohlédněte si místo rozloučení s populárním zpěvákem
Podle redaktora Aktuálně.cz stojí ve frontě hodně lidí, kteří přijeli až z Košic. Shodují se, že čekání jim nevadí.
Frontu si vystál také poslanec Patrik Nacher.
Přišel jsem před 07:00 a šlo to svižně... člověk se v té frontě aspoň zastavil, zamyslel, uklidnil a poklábosil. Seznámil jsem se například s milými lidmi z Klatov... když byla zima, nabídli mi horké kafe na zahřátí. Bylo i nebylo to smutné ráno... pic.twitter.com/zYtrcUU8mm
— Patrik Nacher (@PatrikNacher) October 11, 2019
Fronta lidí před půl hodinou sahala až na Janáčkovo nábřeží, ale podle informací redaktora Aktuálně.cz už končí na mostu Legií
Ve frontě čeká také rodina z Berlína. Karla Gotta znali, takže se rozhodli, že si ji také vystojí.
Stěhování kondolenčních knih, aby se zmenšily fronty
Švandovo divadlo inzeruje nejen své páteční divadelní přestavení, ale připomíná i zítřejší pohřeb.
S Karlem Gottem se přišel rozloučit také ministr dopravy Vladimír Kremlík.
Mezi těmi, kteří se přicházejí rozloučit, je také ministr dopravy Vladimír Kremlík. “Já mám písničky Karla Gotta velmi rád, chodil jsem například na jeho koncerty do Lucerny,” řekl @Aktualnecz pic.twitter.com/yZSPbmpcu9
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 11, 2019
Truchlícím lidem jsou k dispozici lidé ze záchranné služby
Květinové dary z rozloučení s Karlem Gottem na Žofíně budou následující dva dny vystaveny na pietním místě v Kinského zahradě v Praze 5. Na umístění květin se domluvil Úřad vlády, který poslední rozloučení se zesnulým zpěvákem pořádá, Gottova rodina a magistrát hlavního města
Jen pár lidí čekalo ráno v Brně na příležitost položit svíčku či květinu k velké fotografii Karla Gotta. Vedení města nechalo zřídit pietní místo na Dominikánském náměstí. Po začátku stanoveném na 09:00 přicházeli spíše jednotlivci a malé skupiny, třeba i pár německých turistů.
Žena z Třebíče měla v očích slzy, říkala, že Karel Gott ji vychoval. Pochvaluje si organizaci smutečního aktu.
Sobotní zádušní mši za Karla Gotta v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě odvysílá v přímém přenosu Česká televize od 11:00.
Loučení s Karlem Gottem na pražském Žofíně ovlivní také možnosti obchodníků doručovat zboží.
U kondolečních knih se kvůli velkému zájmu muselo vytvořit více front.
Fronta u kondolenčních listin po loučeni s Karlem Gottem na Žofíně je tak velká, že pořadatelé právě rozhodli udělat u každé knihy jednu frontu. Zájem lidi je skutečně obrovsky, na @Aktualnecz najdete brzy i povídání s lidmi, pro které znamenal Karel Gott velmi mnoho... pic.twitter.com/WlWD7l4uN6
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 11, 2019
Někteří fanoušci dorazili z Prahy, další ze Slovenska. "Přijeli jsme z Košic. Jsme tu za známými, tak jsme tu příležitost využili k rozloučení s Karlem Gottem," řekl starší manželský pár z Košic.
Přimý přenos z paláce Žofína.
Zachranná služba zatím ošetřila jednoho pacienta, který však nebyl z řad návštěvníků.
Situace na Slovanském ostrově je poklidná, zatím jsme ošetřili pouze jednoho pacienta, který však nebyl z řad návštěvníků. pic.twitter.com/PnOEWJQdGW
— ZZS HMP (@zzshmp) October 11, 2019
Druhé pietní místo je v Kinského zahradě v blízkosti zastávky tramvaje Švandovo divadlo. Otvírá v 10 hodin dopoledne.
Pietní místo k uctění památky Karla Gotta je také v Kinského zahradě. Veřejnost ho může využít dnes od 10:00 hodin do nedělní půlnoci. #zmentesvujdres #mppraha #straznici #praha #policie #pomahame #izs #jsmetuprovas #linka156 #aktuality pic.twitter.com/pMk1GJOTnI
— Městská policie Praha (@MP_Praha) October 11, 2019
PID doporučuje lidem dorazit pěšky od stanice Anděl.
Provoz tramvají kolem Národního divadla je zatím klidný, fronta návštěvníků posledního rozloučení s Karlem Gottem aktuálně sahá těsně za most Legií, doporučujeme návštěvníkům dojít od stanice metra Anděl. pic.twitter.com/CmJWLNW7ns
— PID (@PIDoficialni) October 11, 2019
Lidé se v Paláci Žofín neubrání slzám.
Podle redaktora Aktuálně.cz má fronta k Žofínu už délku 850 metrů.
Fronta se čeká také u kondolenčních knih.
Zástupci Žofína na základě předchozích smutečních akcí v paláci odhadují, že za celý den se stihne s populárním zpěvákem rozloučit na 50 tisíc lidí. Rozloučení oficiálně končí ve 22:00, počítá se ale s tím, že palác bude otevřen až do půlnoci.
První smuteční hosté se už poklonili rakvi Karla Gotta. Někteří si vše fotí. I přes velké fronty však mají dostatek času na to uctít památku oblíbeného zpěváka.
Někteří si na rozloučení s Karlem Gottem vzali tričko s podobiznou zpěváka. Před Žofínem se podepisují do kondolenčních knih.
Fanoušci Karla Gotta se podepisují do kondolenčních listin, u kterých se pomalu také tvoří fronty.... Tato zprava je součástí zpravodajství, které můžete sledovat na @Aktualnecz pic.twitter.com/27q8EpsSiG
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 11, 2019
Pohled pro první smuteční hosty
Jiní přišli s lahví.
Na dnešní den se speciálně připravila i záchranná služba
Celkově bude vzhledem k plánovaným dnešním akcím posílen běžný provoz o 3 záchranářské posádky. Navíc budou dva zdravotníci přímo uvnitř Paláce Žofín. V blízkém okolí budou v roli koordinátorů zástupci managementu ZZS HMP včetně krizového manažera a spolupracovat budeme i s ČČK.
— ZZS HMP (@zzshmp) October 11, 2019
Lidé na místo nosí květiny.
Za mimořádného zájmu veřejnosti začalo poslední rozloučení se zpěvákem Karlem Gottem. Rakev s ostatky, k níž postupně přicházejí lidé a pokládají květiny, stojí v hlavním sále na pódiu. Na něm je srdce z růží, květinový houslový klíč a česká vlajka, nad rakví je velká Gottova fotografie. Z paláce zní Gottovy písně. Rozloučení oficiálně končí ve 22:00, počítá se ale s tím, že palác bude otevřen až do půlnoci.
Venku lidé mohou zanechat vzkaz v kondolenční knize.
Uvnitř paláce je už všechno připraveno, lidé se začnou loučit s Karlem Gottem po osmé hodině.
Lidé čekající ve frontě mohou poslouchat písně Karla Gotta, které zde hrají z reproduktorů. Někteří mají slzy v očích.
Ve frontě čeká rovněž paní Ludmila ze Zábřeha, ze svého domova vyjela ve 4 hodiny ráno.
Ve frontě už stojí první stovky lidí, jak ukazuje video reportéra Aktuálně.cz.
Podle reportéra Aktuálně.cz zatím na místo nemíří velké davy, lidé se však už pomalu schází, aby se mohli naposledy rozloučit se zpěvákem Karlem Gottem.
V rámci zpravodajství @Aktualnecz z loučení s Karlem Gottem ještě jedna informace pro ty, kteří se přicházejí rozloučit. Lidi zatím není až tak mnoho, Újezdem i Janáčkovým nábřežím lze jít v pohodě, všude poradí strážníci, počasí je příjemné, tramvaje skoro prázdné pic.twitter.com/CSAsystXYI
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 11, 2019
Fanoušci Karla Gotta, kteří se přišli s ikonou popkultury rozloučit na Slovanský ostrov v Praze, tvořili na nábřeží Vltavy za Národním divadlem v 5:00 frontu dlouhou na úroveň špičky Žofína, před 6:00 stál zástup už u mostu Legií.
Fanoušci se začali na místo scházet už během včerejšího odpoledne, na místě nocovali na skládacích stoličkách zabalení v termofóliích. První přišel už ve čtvrtek odpoledne, další se podle hlídkujících policistů trousili celou noc, s větší intenzitou pak po 4:00.
Krátce po šesté hodině byla přinesena rakev s Karlem Gottem.
Do Prahy v pátek dorazí stovky tisíc lidí a nejen kvůli pohřbu Karla Gotta. Podívejte se, kde bude nejvíce lidí.
Lidé se mohou chodit rozloučit s Karlem Gottem až do 22. hodiny. V případě velkého zájmu to bude možné až do půlnoci.
Očekává se, že o poslední rozloučení s Karlem Gottem bude velký zájem. Nemusí se tak dostat na každého.
Prohlédněte si parte Karla Gotta, které zveřejnila rodina.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítáme vás u on-line reportáže, v níž budeme sledovat dění na Slovanském ostrově v Praze, kde se příznivci Karla Gotta mohou v Paláci Žofín se zesnulým zpěvákem rozloučit u jeho rakve, a to až do dnešních 22 hodin.