Živě: Hamáček začne jednat s ANO o vládě. Babiš: ČSSD už měla brutální Chovancovy politiky plné zuby

Živě
Sociální demokracie si na sjezdu zvolila po loňských neúspěšných volbách nové vedení. Krátce po zahájení vystoupil prezident Miloš Zeman. Předsedou ČSSD se stal dosavadní místopředseda Jan Hamáček. Delegáti sjezd přerušili do 7. dubna.
Děkuji za podporu a férový souboj, bylo to o argumentech a o vizích. Máme našlápnuto správným směrem, říká nový předseda ČSSD Jan Hamáček. | Video: DVTV
Živě
Aktualizovat reportáž
23:36

Pokud si chcete zrekapitulovat dnešní dění na sjezdu ČSSD, podívejte se s námi na průřez fotografiemi z hradecké Střelnice. Děkujeme vám za pozornost a přejeme dobrou noc.

21:16

Sjezd ČSSD končí. Zaměstnanci uklízejí tiskový sál, balí aparaturu, delegáti odjíždějí.

21:05

Vypadá to, že nový předseda začal se sjednocováním strany poměrně rychle…

20:49

Ke sjezdu se vyjádřil i premiér v demisi Andrej Babiš. "Gratuluji Janu Hamáčkovi ke zvolení předsedou ČSSD. Přeji mu hodně sil při řešení krize, ve které se ČSSD díky panu Sobotkovi a Chovancovi ocitla. Doufám, že tu slíbenou energii přenese i do konstruktivního jednání o budoucí vládě," uvedl a zaútočil na neúspěšného kandidáta na předsedu strany Milana Chovance. "Delegáti ČSSD zároveň dnes vystavili jednoznačný účet Milanu Chovancovi, když ho neposlali ani do druhého kola boje o předsedu. Evidentně už měli jeho brutální politiky, jako byla například policejní reorganizace, plné zuby. Myslím, že ČSSD se bez takového člověka může vrátit mezi strany s určitou politickou kulturou," dodal Babiš.

20:42

Cílem jednání s ANO má být podle delegátů "zajistit stabilní prostředí pro budoucnost České republiky a prosazení maxima z programu sociální demokracie". "ČSSD považuje účast trestně stíhaných osob ve vládě za zásadní problém a vyzývá ANO, aby nenominovalo trestně stíhané či obviněné osoby," stojí v usnesení navrženém novým předsedou Janem Hamáčkem. O vstupu do vlády mají podle vyjednaných podmínek rozhodnout všichni sociální demokraté v závazném referendu. "Vláda s účastí nebo podporou ČSSD se nesmí opírat o hlasy SDP," stojí v závěrečném bodu usnesení.

20:39

Jak hodnotí roli Miloše Zemana na sjezdu ČSSD komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych?

20:21

Delegáti ještě před přerušením sjezdu pověřili nového předsedu strany Jana Hamáčka jednáním o vládě s ANO a dalšími stranami. Kabinet se nesmí opírat o hlasy hnutí Svoboda a přímá demokracie. ČSSD současně vyzvala ANO, aby nenominovalo do vlády trestně stíhané osoby. Sjezd nehlasoval o přísnějším návrhu sociálnědemokratických senátorů, který měl označit trestně stíhané osoby za zásadní překážku vstupu do vlády.

20:18

K výsledku sjezdu se mezitím vyjádřil Hrad.

20:12

Delegáti si odhlasovali přerušení sjezdu do 7. dubna.

20:12

Delegáti si závěrem odhlasovali, že berou na vědomí výsledky voleb. Potvrdili si tak, že novým šéfem strany je Jan Hamáček a 'dvojkou' Jiří Zimola. Současně přijali rezignace Milana Chovance, Lubomíra Zaorálka a dalších z vedení strany.

20:06

Vedení ČSSD se podle informací Aktuálně.cz zřejmě chystá přerušit sjezd. Volbu místopředsedů chtějí odsunout na duben.

19:56

Delegáti momentálně promlouvají o případné účasti ve vládě. Jedno usnesení o podobě případné spolupráce s parlamentními stranami navrhl nový předseda strany Jan Hamáček. Opoziční usnesení navrhuje předseda Senátu Milan Štěch. V nejbližších hodinách se o tom bude hlasovat. 

19:54

Dalším bodem v programu má být volba řadových místopředsedů.

19:32

"Se vší pokorou přijímám vaši důvěru a chci vás stejně jako Honzu (Hamáčka) ujistit, že na sebe beru závazek jasné týmové práce," uvedl po zvolení do funkce Zimola. Delegáty ubezpečil, že jejich důvěru bere jako závazek a udělá všechno pro to, aby se ČSSD zvedla ze dna a už v podzimních volbách přesvědčila občany, že má smysl ji volit.

19:17

Statutárním místopředsedou ČSSD zvolil sjezd strany Jiřího Zimolu. Porazil tak brněnského exhejtmana a druhého kandidáta Romana Onderku. Bývalý jihočeský hejtman získal 335 hlasů, Onderka obdržel hlasů 134. 

Foto: Zbyněk Pecák
19:14

Prioritou ČSSD jsou podle nového předsedy strany Jana Hamáčka podzimní komunální a senátní volby. "Úkolem je přesvědčit voliče, kteří od nás odešli, že sociální demokracie je tady pro ně, a že má smysl se vrátit," řekl Hamáček krátce po svém zvolení.

Vystoupení Miloše Zemana, který ve svém projevu nikoho na předsedu strany jmenovitě nedoporučil, Hamáčka nepřekvapilo. "Stojím o co nejkorektnější vztahy s prezidentem. Pokud bude mít pan prezident zájem, jsem připraven se s ním setkat a představit mu vizi toho, jak má fungovat sociální demokracie, a jak já si představuji spolupráci s prezidentem," řekl Hamáček.

19:04

Jaká byla cesta Jana Hamáčka od vstupu do ČSSD po jeho zvolení do funkce předsedy strany? Přečtěte si v článku.

18:58

Delegáti teď budou diskutovat o stanovách.

18:46

Na sjezdu je nyní přestávka. Má trvat do 18:55.

18:43

Kromě neúspěšného Zimoly se o post prvního místopředsedy bude ucházet také někdejší brněnský primátor Roman Onderka. 

"Slibuji si, že výsledkem sjezdu musí být vzkaz veřejnosti, našim voličům, že sociální demokracie se znovu nadechuje, že z pozice pod hladinou vyplouváme nahoru," řekl v nominačním projevu Zimola. Chce důvěru, protože si, jak uvedl, umí představit být dvojkou za nově zvoleným předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, který ho v této volbě porazil. Zimola podotkl, že se naučil prohrávat. Onderka řekl, že ČSSD hraje "blbě", proto její voliči ve sněmovních volbách utekli k hnutí ANO Andreje Babiše nebo k volebním urnám nepřišli vůbec. ČSSD musí začít mluvit podle Onderky jasně a srozumitelně. "Program nemáme špatný, ale neumíme ho sdělit," soudí. První místopředseda by se neměl bát říci předsedovi jiný názor do očí, dodal.

18:20

Šéf ODS Petr Fiala gratuluje. "Blahopřeji Janu Hamáčkovi ke zvoleni předsedou ČSSD. Přeji mu, aby si sociální demokracie pod jeho vedením byla vědoma své demokratické tradice a přispívala k respektování ducha ústavy a kvalitě parlamentní demokracie v naši zemi," uvedl.

18:17 Jan Hamáček: Někde lhůty omezují, česká tradice je jiná.

Podle Hamáčka začíná mise za "silnou a sebevědomou ČSSD".

18:09

Co Hamáčkova volba znamená pro vyjednávání o vládě, zatím není jasné. Premiér v demisi Andrej Babiš právě večeří s prezidentem Milošem Zemanem…

18:07

Poražený finalista Jiří Zimola Hamáčkovi pogratuloval a oznámil, že se pokusí stát druhým mužem strany.

18:01

Jan Hamáček získal 272 hlasů. Druhý kandidát Jiří Zimola 224.

Foto: Zbyněk Pecák
17:58

Politici gratulují Janu Hamáčkovi k vítězství.

17:55

Předsedou ČSSD delegáti zvolili dosavadního místopředsedu Jana Hamáčka.

17:49

A předsedou ČSSD se stane: 

17:47

"Po každých prohraných volbách dochází k nějaké katarzi, dneska ji tady vidíme," doplnil Chovanec. "Je tu poptávka po nových tvářích a je to přirozené. Nabídl jsem nějakou vizi a službu, dopadlo to, jak to dopadlo. Neodcházím. To, co jsem udělal ve vládě, bych udělal znovu. Výsledek je takový, jaký je, a nezbývá mi než držet sociální demokracii palce, aby za necelý rok uspěla v komunálních a senátních volbách," dodal.

17:36

Úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec nebude kandidovat na místopředsedu. Žádného z kandidátů na předsedu před druhým kolem nepodpořil. "Dopředu se dostali dva silní kandidáti, moje role tím končí, já na místopředsedu kandidovat nebudu. Budu držet palce, aby ten, kdo bude zvolen, aby se situace zlepšila," řekl novinářům Chovanec. Řekl, že z výsledku necítí hořkost. Míní, že u delegátů mu uškodilo, že byl nejméně novou tváří a byl nejvýrazněji spojen s dosavadním vedením. "Novému předsedovi nebudu házet klacky pod nohy, zakládat nějaké platformy. Budu s ním spolupracovat," uvedl. Chystá se na roli řadového poslance ČSSD, ve Sněmovně se chce bývalý ministr vnitra soustředit na bezpečnostní témata.

17:09

Delegáti teď začali volit ve druhém kole. Na hlasování mají čas do 17:30.

17:09

Diskuse zatím pokračuje. Velmi rozčileně vystoupila bývalá ministryně školství Kateřina Valachová, které se nelíbilo, že ji kritizovali někteří delegáti. "Já jsem přijala politickou zodpovědnost a podala jsem demisi v situaci, kdy Národní centrála pro boj s organizovaným zločinem zasahovala na ministerstvu a já s tím neměla nic společného," prohlásila a hájila i to, že v té době zastavila všechny sportovní dotace. "Nebudu se za nic omlouvat, udělala bych to znovu. Protože vy na rozdíl ode mě jste neslyšeli operativní technikou zachycené odposlechy a co tam všechno se mluvilo proti mně. Jak se domlouvali za mými zády z hlediska posílání dotací. Nemluvila jsem o tom, abych nepoškodila sociální demokracii," tvrdila delegátům Valachová.

16:46

Nyní se tisknou lístky pro druhé kolo volby.

16:46

Oba postupující oficiálně potvrzeni. Zimola dostal 179, Hamáček 155 hlasů. Milan Chovanec přesvědčil 116 delegátů, Krejčík 30, Staněk 21, Žatecká 13 a Jukl 6. Kvórum bylo 266 hlasů. Platných bylo celkem 520 lístků. 

16:39

Podle dvou dobře informovaných zdrojů Aktuálně.cz do druhého kola volby předsedy postupují Jan Hamáček a Jiří Zimola. Hamáček měl dostat 156 hlasů, Zimola 172.

16:34

Zatím není jasné, jaké důsledky bude mít útok pepřovým sprejem na bezdomovce pro novináře Kotrbu. "Žádné informace o incidentu se ke mně zatím nedostaly. Pokud to bylo za hranou zákona nebo hranicí etiky, Český rozhlas se od toho musí distancovat a vyvodit z toho důsledky," řekl na dotaz Aktuálně.cz mluvčí rozhlasu Jiří Hošna.

16:17

Sál se po pauze na volbu zaplnil. Zatímco volební komise sčítá hlasy ve volbách předsedy ČSSD, pokračuje debata. Mluví delegát Vojtěch Mynář, který ostře kritizuje hospodaření ČSSD a neschopnost vyřešit v minulosti spory s advokátem Zdeňkem Altnerem. "To přece není možné, kdyby tak měl někdo řídit rodinu nebo svou firmu, tak už zkrachuje nebo se dobrovolně oběsí," prohlásil Mynář s tím, že straně hrozí dluh přes 600 milionů korun. Přimluvil se za sbírku mezi členy ČSSD.

16:17

Novinář Kotrba Aktuálně.cz řekl, že sprej do očí bezdomovci nastříkal, protože na něj muž útočil. "Bral mě za ruku a chtěl po mně peníze," vysvětlil. U incidentu však byla redaktorka Aktuálně.cz, která popřela, že by bezdomovci byli jakkoli agresivní.

Publicista Štěpán Kotrba po incidentu s bezdomovcem přišel o akreditaci na sjezdu ČSSD

0:12
Video: Aktálně.cz
15:51

Před budovou Střelnice, kde se koná sjezd ČSSD, došlo k incidentu. Jeden z novinářů Štěpán Kotrba (na akci má visačku s redakcí Českého rozhlasu) nastříkal pepřový sprej do očí bezdomovcům, kteří požádali o drobné. Oba bezdomovci přitom nebyli agresivní, chvíli předtím konverzovali s novináři na místě. Chovali se mile, zajímali se o dění na sjezdu a požádali o cigarety.

"Po nás jenom chtěli drobné," popsal incident europoslanec Miroslav Poche, který v tu chvíli stál vedle Kotrby. Tento novinář nejprve do bezdomovců strčil. "Pak jim z dvaceti centimetrů nastříkal sprej do očí. Něco takového jsem neviděl," řekl Poche. Incident na místě viděla i redaktorka Aktuálně.cz. 

15:46

Na sjezdu ČSSD vystoupil Miloš Zeman, žádného z kandidátů nepodpořil. Diskutující na sociálních sítích glosují prezidentův vztah k současné ČSSD. 

15:40

Odstartovala tajná volba příštího předsedy. Trvat bude půl hodiny. Během této půlhodiny byly přerušeny veškeré projevy. Další delegáti začnou řečnit opět v 16:10.

15:36

"Domnívám se, že z opozice se nám bude lépe pracovat a obhajovat své pozice, než kdybychom ve vládě nebyli schopni naplňovat to, co jsme voličům slíbili," doplnil Štěch.

15:36

Předseda Senátu Milan Štěch se k momentální situaci ČSSD vyjádřil také. "Ztratili jsme důvěru typických levicových voličů, které jsme přenechali populistům," prohlásil Štěch, který se vyslovil proti účasti ČSSD ve vládě s hnutím ANO. "Jestli někdo tvrdí, že Andreje Babiše umí, tak neumí. Varuji, že spláčeme nad výdělkem a ztratíme další body," uvedl Štěch s tím, že by se strana měla konsolidovat v opozici. "Andrej Babiš by si s námi ve vládě vytřel, víte co," řekl předseda Senátu. 

15:32

Bývalé ministryni školství Kateřině Valachové je nejblíže vize kandidujícího Jana Hamáčka.

15:29

Svůj čas u řečnického pultu dostal na sjezdu také exsenátor Zdeněk Škromach. "Mrzí mě, že stávající vedení čtyři měsíce po volbách nefunguje jako tým. Neví se, co skutečně ČSSD chce. Lidé od dnešního sjezdu očekávají změnu, a to změnu k pozitivnímu. Je to běh na dvě, tři volební období, abychom zase jednou vešli do Strakovy akademie hlavním vchodem. Věřím, že jako apoštolové budeme po sjezdu šířit pozitivní změnu," řekl Škromach.

15:24

Senátor Jiří Dienstbier k projevu Jiřího Zimoly: "Strana má v poslední době sklony k nacionalismu, izolacionismu a vytlačování určitých skupin obyvatel z našeho zájmu. Projev pana Zimoly do toho přesně zapadá. Byl technicky zdařilý, ale vymezovat se proti inkluzi, populisticky se navážet do těch, kteří pobírají dávky, hloupě do Bruselu, přitom sociální stát už dnes není možné zajistit jen na národní úrovni. Celkově měl jeho proslov daleko k proslovu sociálního demokrata, přestože stále hovořil o levicové politice," řekl.

Foto: Zbyněk Pecák
15:23

Romana Žatecká svým proslovem zakončila blok sjezdu, ve kterém kandidáti na šéfa strany představovali své vize. 

15:21

Kandidáti na předsedu strany mají na své proslovy vyměřený čas. Starostka České Lípy a zastupitelka Libereckého kraje Romana Žatecká jej výrazně překročila. 

"Potřebuji odtud odjet s nadějí, že mi zítra neodejdou další lidé z místní a okresní organizace, kteří jsou otráveni z naší totální nesebereflexe. Já chci odtud s nadějí, že najdu zájemce o komunální kandidátku, a že komunální volby nebudou smrtící ranou naší značce," pronesla k delegátům Žatecká.

Foto: Zbyněk Pecák
15:18

Předsedající sjezdu musí přítomné delegáty neustále umravňovat. Hovoří mezi sebou a narušují proslovy řečnících kandidátů. 

15:11

"My už nemáme čas na žádné přešlapování, dlouhé kecy a chyby. Musíme udělat zásadní změny a musíme se pokusit zachránit ČSSD," prohlásil Zimola, který vyzval delegáty, aby se nedrželi jakýchkoliv zákulisních dohod.  "Já jdu do toho, a jestli chcete, pojďte se mnou," zakončil svůj proslov Zimola, který se dočkal dlouhého potlesku. 

Foto: Zbyněk Pecák
15:08

"Naprosto jsme rezignovali na levicový program, a co hůř, my možná nevíme, co je ten levicový program. My jsme lidem přinášeli dobrotu, o kterou v podstatě nestáli," prohlásil Zimola.

15:05

"Jsme silná a sebevědomá strana, všichni jsme přátelé, nebývale se nám daří," začíná Zimola s ironickým hlasem a růžovými brýlemi na očích. "A teď konec srandy, nic není v pořádku a nic není, jak má být, protože jsme přestali poslouchat, co naši voliči chtějí," pokračoval Zimola. 

15:04

Komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych k projevům kandidátů na předsedu ČSSD: 

15:01

K řečnickému pultu se postavil exhejtman Jiří Zimola. Všem delegátům nechal rozdat růžové brýle. "Nasaďte si je, slibuji, že se jedná o skvělý zážitek."

14:55

Po Krejčíkovi promlouvá k přítomným další kandidát na předsedu, primátor Olomouce Antonín Staněk: "Především chci straně vrátit důvěryhodnost, bez ní ČSSD nikdo neosloví voliče, které jsme ztratili. Chci také vrátit straně jednotný hlas. 

Foto: Zbyněk Pecák
14:53

"Je strašné, že naše strana je vnímaná jako strana, která má velmi silný klientelistický systém," stěžuje si Krejčík, podle kterého potřebuje strana velmi hluboké změny. "Máte dvě možnosti. Buď vsadíte na koně, které znáte a neriskujete. Nebo vsadíte na lidi, které tak moc neznáte, ale můžou pro vás představovat změnu, naléhal Krejčík na delegáty s tím, že on je ta změna. "Rozhodně neudělám to, co náš bývalý předseda, že vás nechám osamocené uprostřed bitvy," řekl.

"Cesta k úspěchu ČSSD vede přes srozumitelnou sociální politiku, stejně jako zahraniční politiku," prohlásil Krejčík s tím, že ČSSD musí být opět silná a jednotná. "Volte rozumem a srdcem. Pokud mi hlas nedáte, nebudu se na vás zlobit," končil Krejčík.

 

14:48

"Jsem ten drzý generál, který si dovolit být předsedou ČSSD. Ano, chci být předsedou, ale nejsem drzý," začal kandidát na předsedu Miroslav Krejčík. "Přestal jsem rozumět našemu vedení, a to nejen já, ale také naši voliči," uvedl.

Kandidát na předsedu ČSSD Miroslav Krejčík.
Kandidát na předsedu ČSSD Miroslav Krejčík. | Foto: Zbyněk Pecák
14:38

U řečnického pultu promluvil ředitel městské knihovny v Poličce a kandidát Jan Jukl. "Pokud se chceme vydat cestou s chimérou staré dobré ČSSD, tak potom podepíšeme spolupráci s podnikatelem Babišem. Tato cesta povede k tomu, že se z ČSSD stanou Kostelecké uzeniny české politiky. Nemůžeme partaj budovat na manýrech opoziční politiky roku 1998," varoval Jukl.

Foto: Zbyněk Pecák
14:29

"Andrej Babiš si objednává pokorné vedení ČSSD," prohlásil Chovanec, který se označil za krizového manažera. "Nabízím práci, nabízím zkušenost, a nechci za to vůbec nic. Ani místo ve vládě ani nic jiného. Buď to přijměte, nebo nechte být," končí Chovanec. 

14:25

"Zažil jsem čtyři roky vlády s Andrejem Babišem. Jak zajistíme, že nebude vedle té vládní existovat ještě koalice ANO, SPD a komunistů, která si bude dělat, co chce? ČSSD bude v takové vládě fíkovým listem," pokračuje Chovanec.

14:24

"Nejsem ani Macron ani Fico, vím, že mám k ideálnímu kandidátovi daleko," začal svůj projev Milan Chovanec. "Vím, že nesu za prohru spoluzodpovědnost. Společně s dalšími. Mohl jsem po prohraných volbách hodit klíče na stůl, ale tak se přece zodpovědný člověk nechová," pokračoval Chovanec.  

14:21

Následuje Milan Chovanec. Je nutné upozornit, že řada delegátů čeká právě na projevy kandidátů na předsedu. Vzhledem k tomu, že favorit volby je nejasný, bude na nich tentokrát záležet.

14:20

Po Hamáčkově projevu následoval potlesk, někteří delegáti si i zavýskali.

14:19

"Účast trestně stíhaných osob ve vládě je naprosto zásadní problém," řekl Hamáček. O účasti na vládě mají podle něj členové rozhodnout ve vnitrostranickém referendu. "Hnutí ANO nám náš program vytunelovalo. My nemůžeme hlasovat proti růstu důchodů a růstu minimální mzdy. Pokud chceme stavět byty, řešit exekuce, zavést spravedlnost v daňovém systému, tak bychom o vládě jednat měli," uvedl Hamáček.

14:18

Hamáček: "Lichva byla trestná už ve středověku a musí být trestná i dnes," prohlásil Hamáček. Zároveň Hamáček slibuje masivní výstavbu družstevních a obecních bytů, stejně jako zamezení tomu, aby zahraniční firmy odváděly do zahraničí desítky miliard korun. "Nastal čas, aby to začaly firmy vracet," prohlásil Hamáček s tím, že peníze půjdou například do financování silnic. "Pokud mě zvolíte, tak se pustím do řízení strany už zítra," slibuje Hamáček s tím, že by vytvořil dva týmy, jeden pro komunální volby, druhý pro senátní volby. "Uděláme pro kandidáty do voleb první a poslední," slibuje Hamáček.

14:17

Hodnocení Zemanova projevu od komentátora Hospodářských novin Petra Honzejka.

14:14

V programu by se podle něj měla strana věnovat řešením problémů exekucí, nedostatku bydlení a zavést sektorovou daň. "Prosazení spravedlnosti byla a bude síla sociální demokracie," řekl

14:08

Začínají nominační projevy kandidátů na předsedu. První je na řadě Jan Hamáček. "Pokusím se stranu sjednotit, a to v diskusi. Už nikdy nebudeme nikoho tlačit do kouta. Žádný názor nemůžeme vylučovat z diskuse. Musí skončit to, že vedení ČSSD a členové spolu nemluví," prohlásil Hamáček slibuje v ČSSD internetové ankety i to, že předseda a místopředsedové budou jezdit pravidelně jednou měsíčně do krajů. "Otevřeme Lidový dům, kdokoliv do něj zavolá nebo napíše, ten se dočká odpovědi," slibuje.

14:07

Šéf odborářů Josef Středula: "Příliš se hnípáte v historii, máte sebemrskačské tendence, místo toho, abyste se dívali do budoucnosti," začal projev Středula. Podle něj by ČSSD měla bojovat například za vyšší důchody, za lidi, kteří pracují za nízké mzdy, za rodiny s dětmi, za nemocné lidi. "ČSSD by měla hájit ty nejobyčejnější," prohlásil Středula. "Nechte za sebou to, co je historií, to už nezměníte. Potřebujeme silnou sociálně demokratickou stranu, bojujte za obyčejné lidi, věřím, že jste ti praví," končil Středula, který nabídl ČSSD spolupráci. 

14:06

Pozornost delegátů vyvolal svým emotivním vystoupením kandidát na místopředsedu Miroslav Dvořák. "Všem našim členům musíme říci, že je potřebujeme, musíme se jim omluvit, jak jsme s nimi zacházeli, musíme v nich podporovat aktivismus, pomoc, odbornost a talent, bez nich nejsme nic," prohlásil hlasitě Dvořák, podle kterého se musí sociální demokraté zastávat lidí, kteří jsou v těžkých životních situacích. Ať už protože jsou nevyléčitelně nemocní a nemůžou se spoléhat na zdravotní systém, nebo například zdědili po svých rodičích dluhy kvůli exekucím. "Pro tyto lidi tady jsme. Jsme tady pro ty, kteří se starají o naše rodiče a prarodiče v ústavech sociální péče a my jim nabízíme za tuto službu 18 tisíc korun. Pro tyto všechny tady jsme a jednoznačně by mělo zaznít, že toto je naše DNA, proto tady ČSSD je, ať už budeme ve vládě nebo v opozici, a ne, že se budeme za každou cenu někde držet a ministrovat," naléhal Dvořák, který se jako jeden z mála dočkal většího potlesku.   

14:02

Příspěvky řady delegátů jsou ve značně kritickém duchu. 

13:43

Bývalý poslanec Karel Šplíchal kritizuje nepřítomnost Sobotky. "Možná, že Slávek Sobotka nepřišel proto, že se stydí," prohlásil Šplíchal. Podle něj by ČSSD měla být především pokorná a nepoddajná ČSSD. 

13:40

Na sjezd zamířili i nečekaní hosté.

13:34

"Neměli bychom do vlády chodit. Obávám se toho, že ať budeme nebo nebudeme jednat o vládě, tak nedosáhneme důstojného postavení," řekl exministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Kritizuje Milana Chovance za to, že podle něj opsal diplomovou práci, zpackal policejní reorganizaci a fotí se se zbraní. Stejně tak kritizuje Zimolu za to, že rozdal na odměnách sedm milionů korun svému známému. "Tito lidé mají reprezentovat ČSSD?" ptal se Dienstbier.

13:30

Rozruch vyvolal návrh delegáta Daniela Spálenky. Ten navrhl usnesení, že sjezd ruší a rozpouští ČSSD. Dosáhl alespoň toho, že zaujal mnohé delegáty, kteří nevěnují diskusi pozornost.

13:15

Pardubický hejtman Martin Netolický k Zemanově projevu, ve kterém ho prezident jmenoval mezi třemi hejtmany, kteří ho nepodpořili v prezidentských volbách: "Neberu to tak, že by mě označil za zrádce. Řekl, že to respektuje, že polovina sálu myslí jinak. Za úspěšné období pro sociální demokracii označil jen svoje období, to nevím, jestli se spoustě lidí v sále tohle bude líbit," řekl hejtman. Část projevu označil za neskrývaný lobbying ve prospěch ANO a vládní angažmá ČSSD s Babišem. "Skoro jsem přemýšlel, jestli pan prezident nehodlá vstoupit do ANO. Já si ale myslím, že bychom měli velmi přemýšlet, zda jít s nyní už levicově populistickým hnutím, navíc říznutým pravicovými osobnostmi, do vlády. Osobně jsem pro jednání o toleranci, výměnou za velmi jasně smluvně zajištěnou možnost prosazení části našeho programu. Vstup do vlády ne," uvedl podporovatel Jana Hamáčka na funkci předsedy Netolický.      

13:10

Delegáti pokračují v ostré kritice strany. "Jsme v situaci, kdy nemáme lídra, vůdce, nemáme vizi, nemáme program, nemáme ideologii a nemáme dostatek peněz," stěžuje si delegát z Prahy 9 Jan Dufek.

13:07

Podle zákulisních informací mohou být hlasy pro Jana Hamáčka, Milana Chovance a Jiřího Zimolu vyrovnané. Každý z těchto kandidátů na předsedu ČSSD by mohl mít přes sto hlasů delegátů.

13:00

Bývalý lídr ČSSD Lubomír Zaorálek hovoří o vlastnostech ideálního předsedy. "Předseda ČSSD by měl mít v sobě oddanost lidem. Lidé nám musí věřit, musíme se zastávat lidí. Teď je fuk, jestli do vlády nebo mimo vládu, ale důležité je, abychom se dokázali zastat lidí. Jestli někdo ví, jak to udělat, když budeme ve vládě, ať to řekne." Zaorálek označil za komickou představu prezidenta Zemana o tom, aby ČSSD byla ve vládě a měla místa náměstků, nikoli ministrů.

Sjezd ČSSD 2018.
Sjezd ČSSD 2018. | Foto: Zbyněk Pecák
12:59

Zemanovo poselství kritizuje i šéf ODS Petr Fiala.

12:54

Exministr Jan Mládek, který musel odejít z vlády po tlaku tehdejšího premiéra , právě nepřítomného Bohuslava Sobotku kritizuje. "Když mě Bohuslav Sobotka jmenoval, neřekl mi, že to bude jen do doby, než si o mé místo řekne Tomáš Prouza." Podle Mládka dělal Sobotka ve straně všechno pro to, aby se zbavil všech kritiků. Mládek kritizuje chování ČSSD v kauze lithium, ve kterém ČSSD velmi nahrála Andreji Babišovi.     

12:49

Hradecký sjezd sice oficiálně začal až dnes, neformální jednání však probíhala i v noci na neděli…

12:47

Kritický je i bývalý europoslanec Libor Rouček: "Kde jsou hodnoty, díky, kterým ČSSD přežila? Musíme jít zpátky ke kořenům, musíme se postarat o zaměstnance. Nemůžeme být ve vládě s člověkem, který je trestně stíhaný a spolupracovník StB. Musíme být v opozici a musíme se vrátit k našim hodnotám a principům. Musíme uspět v komunálních volbách, které jsou pro naše přežití zásadní," řekl od pultíku. 

12:40

Sál je ovšem během projevu Valachové poloprázdný. Rozdává se oběd.

12:39

I poslankyně Kateřina Valachová volí ostrý slovník. Nejdříve chválí projev slovenského premiéra Fica. "Velmi bych si přála, aby se nám podařilo najít Roberta Fica," říká k hledání nového předsedy ČSSD. Zároveň kritizuje své kolegy z poslaneckého klubu ČSSD, že se nedostatečně zajímají o problémy zaměstnanců. Stejně tak si stěžuje, že nebyla v ČSSD podpořena, když chtěla bezplatné lyžařské kurzy pro děti ve školách. Kritizuje také daňovou reformu ČSSD, která podle něj byla zpackaná. "Zvolme našeho Roberta Fica," vyzývá na závěr, aniž by však řekla, koho tím myslí.

Na stranický sjezd ČSSD dorazila také exministryně školství Kateřina Valachová.
Na stranický sjezd ČSSD dorazila také exministryně školství Kateřina Valachová. | Foto: Zbyněk Pecák
12:35

"Blíží se komunální volby, a zatím se mi zdá, že to má každý v patě… Jsme nejblíž svému zániku," řekl senátor Radko Martínek ve svém kritickém projevu.

12:28

"Topilo se to v minulosti," řekl Aktuálně.cz k projevu prezidenta Miloše Zemana předseda platformy mladých sociálních demokratů Idealisté Radim Hejduk. O to víc ocenil projev slovenského premiéra Roberta Fica, který vyzval české protějšky ke spolupráci sociální demokracie v rámci V4 i Evropy. "Připadá mi, že mezi řádky tam byla podpora Jiřího Zimoly," přeložil si prezidentova slova o ideálním příštím předsedovi, který bude mít charisma strhnout ostatní.

Výzvu prezidenta, aby se ČSSD podílela na vládnutí, ale nenárokoval si přímo ministerské posty, ale spíše náměstky, považuje Hejduk za absurdní: "Jsme politická strana, panebože, nejsme klub angažovaných nestraníků. Pokud se ta vláda má uskutečnit, je samozřejmě na místě si říct i o místa ve vládě." Sám se prý po úvodních projevech utvrdil v tom, aby ČSSD odešla do opozice. A pokud vyjednávat s hnutím ANO, pak trvat na tom, aby trestně stíhaný Babiš ve vládě nefiguroval.

12:23

"Představa prezidenta, že bychom prosazovali náš program přes náměstky, je úplně scestná," kritizuje Zemana předseda pražských sociálních demokratů Petr Pavlík. Je pro to, aby šla ČSSD do opozice…

12:18

Na sjezdu ČSSD začala debata, jako první mluvila poslankyně Alena Gajdůšková, která patřila do nejužšího okruhu spolupracovníků expremiéra a expředsedy Bohuslava Sobotky. Při jejím proslovu je takový hluk, že řídící sjezdu Jan Chvojka hrozí přerušením sjezdu. "Děkuji těm, kteří mě poslouchali," končí Gajdůšková.

Velký hluk v sále kritizuje i další Sobotkův bývalý spolupracovník Michal Pícl, který se vyslovil proti vstupu ČSSD do vlády s Andrejem Babišem. "Andrej Babiš své spolupracovníky požral a vyplivl," tvrdí Pícl. 

Ještě před nimi promluvil Martin Starec, který má v ČSSD na starosti řadu let hospodaření. Starec si stěžoval na to, že ČSSD dala opakovaně na volby nejvíce peněz, aniž by to bylo vidět na výsledku voleb. "Musíme zvýšit efektivnost našich volebních kampaní," vyzýval Starec.     

12:15

Po projevu prezidenta začala v sále růst podpora Jiřího Zimoly. "Někteří kolegové ho vnímají jako kompromisního kandidáta," uvedl anonymně jeden z delegátů.

12:11

Premiér v demisi podle očekávání Zemanův projev chválí.

12:08

Straníci načali dvouhodinový blok diskuse před volbou nového předsedy.

11:54

"Ať zvolíme kohokoliv, budu ho respektovat," slíbil na závěr jeden z hlavních kandidátů na předsedu ČSSD Milan Chovanec. Prezident Miloš Zeman a premiér Robert Fico ze sjezdu nyní odjíždějí.

11:51

"Příští předseda ČSSD by neměl být ve vládě. Neměl by tam být ani žádný náš poslanec. A Andrej Babiš by neměl být ve vládě, na které by se ČSSD podílela. Za tím bychom si měli jednoznačně stát, jinak příjdeme i o ty poslední voliče, kteří nám zbyli," varuje Chovanec.

11:50

"Musíme tvrdě vyjednávat na základě programu, principu. Na základě výhodnosti ne pro nás, ale pro Českou republiku. Cesta to nebude jednoduchá," přešel Chovanec k tématu případné vládní spolupráce. "Kde je nějaké silové ministerstvo? To je ta silná a sebevědomá sociální demokracie?," odmítá Chovanec požadavky na ministerstva, která představil Jan Hamáček. "To jsou ministerstva pro ČSSD, o kterých sní Andrej Babiš."

11:49

"Bezesporu mám na tom svůj podíl," přihlásil se Chovanec k volebnímu debaklu, "udělali jsme spoustu politických chyb. Ale je potřeba se z nich poučit. Nechuť naslouchat, najít jednotící stanovisko a bít se za něj. Bez toho nemá ČSSD do budoucna šanci na lepší volební výsledky," tvrdí Chovanec.

Statutární místopředseda a kandidát na předsedu strany Milan Chovanec.
Statutární místopředseda a kandidát na předsedu strany Milan Chovanec. | Foto: Zbyněk Pecák
11:48

"Velmi mě mrzí, že tu dnes námi není," řekl na adresu Bohuslava Sobotky Chovanec. 

11:47

Přečtěte si rozhovor s dlouholetým poradcem předsedů ČSSD Otou Novotným. Situaci ve straně vidí kriticky.

11:43

Exministra kultury Daniela Hermana Zemanův projev nenadchnul.

11:40

Fico slibuje novému šéfovi ČSSD podporu a totéž žádá od něj. "Velmi prosím o vzájemnou podporu a spolupráci. Čekají nás volby do Evropského parlamentu."
Po Ficovi vystoupí Milan Chovanec.

11:37

"Když přestane fungovat bordel, je třeba vyměnit děvčata, ne postele," vysloužil si Fico netradičním příměrem potlesk v sále. 

Fico: Odmítám pravicové kecy, že máme o to víc šetřit a brát lidem, teď je třeba lidem dávat

Čechům se nikdy nedařilo, jako teď, ČSSD naplnila všechny sliby, přesto má sociální demokracie velký problém, říká Fico. | Video: DVTV
11:36

"Chceme se soustředit na přibližování životní úrovně našich občanů průměru EU. Musíme tlačit na zvyšování mezd. A chceme, aby si toho někdo všiml," představuje Fico cestu, kterou jeho SMER na Slovensku hodlá dál jít. 

11:33

Po Zemanově rozloučení dostal slovo slovenský premiér Robert Fico. "Jak je možné, že česká sociální demokracie naplnila ve vládě téměř všechny svoje sliby, a ve volbách pohořela? Tento způsob politiky zdá se být poněkud nešťastný," řekl delegátům.

11:27

"Největší tajemství možného úspěchu ČSSD je, že můžete opakovat úspěch z let 1993 - 2002, ale neopakovat závistivé chyby, které přišly poté. Nebuďte stranou podrazáků. Přeji vám, abyste opět našli místo na slunci," ukončil Zeman své vystoupení na sjezdu strany.

11:24

"Přeju vám, abyste si na dnešním sjezdu dokázali takovou osobnost zvolit. Pokud to bude šedivá, úřednická bytost, opět nezískáte žádné voliče se všemi důsledky," varoval straníky Zeman. 
Zeman přímo žádného z osmi kandidátů na předsedu nepodpořil. Je ale známé, že nejblíže má k Milanu Chovancovi a Jiřímu Zimolovi. Tomu pogratuloval, že jej policie zbavila obvinění.

11:23

Zeman teď hodnotí výsledky parlamentních voleb. "Řeknu vám svůj nezbytně subjektivní pohled na věc," řekl k volebnímu debaklu ČSSD Zeman, "znají klíčové funkcionáře voliči stran? Ti znají většinou jen předsedu a nikoho jiného. V dobrém i ve zlém. Buď je dokáže strhnout a má charisma, nebo to nedokáže," neodpustil si Zeman opět rýpnutí do stále ještě úřadujícího, oficiálně zvoleného předsedu strany, expremiéra Bohuslava Sobotky. Ten do Hradce Králové nepřijel.

11:20

"Jsem to já, kdo se s Babišem dnes večer setká a příští týden se setkám s předsedy komunistů a Svobody a přímé demokracie. Vyslechnu si jejich názory. Opakuji, není to prezident, kdo sestavuje vládu, je to ministerský předseda, který je tímto prezidentem pověřen," pronesl Zeman. "Nechcete-li upadnout do zapomenutí, pracujte a pracovat můžete jen, když budete v jakémkoli složení či konfiguraci účastni vládních aktivit," zopakoval prezident. "Hnutí ANO má zájem o spolupráci s ČSSD a je ochotné čekat. Je ale pravda, že mají i další dva partnery, KSČM a SPD. Tím skončím své doporučení," dodal. 

11:19

"Těch vašich ubohých patnáct poslanců se prostě smíchá do podivného koktejlu ostatních poslanců, koho tady máme, TOP 09, STAN, KDU-ČSL, ODS a Pirátů," varuje před působením v opozici ČSSD Zeman. Zároveň ale dodal: "Necpěte se do vlády. Nechtějte ministerská křesla. Chtějte křesla náměstků," doporučuje Zeman. "Zahajte jednání s hnutím ANO," řekl.  

11:15

Zeman vyzval ČSSD k tomu, aby zahájila jednání s hnutím ANO. "Jen říkám, že můžete klesnout i pod pětiprocentní hranici, protože o vás nikdo nebude vědět," myslí si Zeman o plánu části sociálních demokratů zůstat v opozici.

Miloš Zeman vystoupil na sjezdu ČSSD 2018.
Miloš Zeman vystoupil na sjezdu ČSSD 2018. | Foto: Zbyněk Pecák
11:14

Poté, co Zeman zhodnotil prezidentské volby, začal hovořit o svých představách o pozici strany v povolebním uspořádání. "Suchá je skýva opozice a já dodávám, že ta skýva není ani posolená," řekl Zeman delegátům. Zároveň ale vyzval k tomu, aby se strana s "ubohými" patnácti poslanci netlačila přímo do vlády.

11:07

Zeman se při proslovu zadrhl, nemohl si vzpomenout na jméno hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána. Glosoval to slovy, že jeho skleróza postupuje.

11:05

Zeman na úvod opravil moderátora, který se přeřekl, a po tradičním oslovení pochválil tři kandidáty na předsedu - Jana Hamáčka, Milana Chovance i Jiřího Zimolu - za to, že jej podpořili v prezidentské volbě.

11:00

Delegáti potleskem vítají prezidenta.

10:57

Vypadá to, že "odbočku" s odvoláváním grémia mají delegáti za sebou.

10:46

Šéf sociálních demokratů na severní Moravě Tomáš Hanzel se rozhodl, že nakonec nebude kandidovat na post prvního místopředsedy. "Rozhodl jsem se, že z volby nakonec odstoupím. Má to několik důvodů. Především chci přispět k co nejhladšímu průběhu sjezdu, navíc jsem teď poslaneckým nováčkem ve sněmovně, kde se teprve s novou rolí sžívám, a také vidím kandidáty, kteří mohou funkci kvalitně zastávat - například Romana Onderku, jehož tímto podporuji," uvedl Hanzel.

Sjezd ČSSD 2018
Sjezd ČSSD 2018 | Foto: ČTK
10:42

Jednání zjevně nebude úplně poklidné. Diskusi o programu načal exministr průmysl Jan Mládek návrhem na odvolání politického grémia strany.

10:38

Na některé věci je spolehnutí. Jako například na tradiční sociálnědemokratické oslovení "příteli".

10:35

Delegáti ČSSD na sjezdu právě odhlasovali, že jednání bude otevřené. Novináři mohou zůstat v sále.

10:30

Co prezident poradí straníkům?

Začněte jednat s ANO, 15 ubohých poslanců se v opozici ztratí, radí Zeman ČSSD

Pokud ČSSD chce, aby žádný její zákon neprošel, ať jde do opozice, řekl na sjezdu strany prezident Miloš Zeman. | Video: DVTV
10.00

V Hradci Králové začal státní hymnou mimořádný sjezd sociální demokracie, na kterém by si strana měla zvolit nové vedení. Má také rozhodnout o tom, zda se zapojí do vyjednávání o vládě s hnutím ANO, nebo zůstane v opozici. O funkci předsedy ČSSD se před sjezdem přihlásilo osm kandidátů, mezi nimi i členové dosavadního vedení Milan Chovanec a Jan Hamáček či dlouhodobý kritik poměrů v čele strany Jiří Zimola. Krátce po zahájení vystoupí bývalý předseda ČSSD, prezident Miloš Zeman.

Foto: ČSSD
09:45

Před Kulturním domem Střelnice v Hradci Králové, v němž se dnes scházeli delegáti sjezdu ČSSD, protestovaly dvě desítky lidí proti prezidentu Miloši Zemanovi a premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Lidé měli ústa zalepená páskami a drželi protestní transparenty.

Na transparentech stály nápisy například "S ANO? Ne!", "ČSSD, nechoďte do vlády s estébákem", "Pane Zemane, mýlíte se. Donášet a špiclovat není OK" a "Stydím se za prezidenta ČR". Demonstrující v poklidu procházeli kolem kulturního domu. Jeden z nich ČTK řekl, že nejsou sociální demokraté.

Bývalý předseda ČSSD Zeman přijede na sjezd sociální demokracie a k delegátům promluví. Zemana před čtvrtstoletím právě v budově, kde se sjezd schází nyní, zvolili sociální demokraté svým předsedou. Zeman tehdy stranu s poměrně nízkými preferenci dovedl do vlády. Později se s ČSSD rozešel.

Nynější sjezd bude rovněž volit nového předsedu. Také by měl rozhodnout o tom, zda ČSSD bude jednat s Babišovým hnutím ANO o nové vládě.

09:40

Expremiér Bohuslav Sobotka na sjezd ČSSD nepřijede. "Nikdo nevíme, co vlastně dělá," komentoval situaci jeho kolega z jižní Moravy.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 18. 2. 2018 20:57
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy