reklama
 
 

Živě: Hamáček začne jednat s ANO o vládě. Babiš: ČSSD už měla brutální Chovancovy politiky plné zuby

Aktualizováno 18. 2. 2018 20:57
Děkuji za podporu a férový souboj, bylo to o argumentech a o vizích. Máme našlápnuto správným směrem, říká nový předseda ČSSD Jan Hamáček. | Video: DVTV |  10:54
reklama
Sociální demokracie si na sjezdu zvolila po loňských neúspěšných volbách nové vedení. Krátce po zahájení vystoupil prezident Miloš Zeman. Předsedou ČSSD se stal dosavadní místopředseda Jan Hamáček. Delegáti sjezd přerušili do 7. dubna.

Živě: Hamáček začne jednat s ANO o vládě. Babiš: ČSSD už měla brutální Chovancovy politiky plné zuby

reklama
23:36
Aktuálně.cz

Pokud si chcete zrekapitulovat dnešní dění na sjezdu ČSSD, podívejte se s námi na průřez fotografiemi z hradecké Střelnice. Děkujeme vám za pozornost a přejeme dobrou noc.

21:16

Sjezd ČSSD končí. Zaměstnanci uklízejí tiskový sál, balí aparaturu, delegáti odjíždějí.

21:05
Facebook

Vypadá to, že nový předseda začal se sjednocováním strany poměrně rychle…

20:49

Ke sjezdu se vyjádřil i premiér v demisi Andrej Babiš. "Gratuluji Janu Hamáčkovi ke zvolení předsedou ČSSD. Přeji mu hodně sil při řešení krize, ve které se ČSSD díky panu Sobotkovi a Chovancovi ocitla. Doufám, že tu slíbenou energii přenese i do konstruktivního jednání o budoucí vládě," uvedl a zaútočil na neúspěšného kandidáta na předsedu strany Milana Chovance. "Delegáti ČSSD zároveň dnes vystavili jednoznačný účet Milanu Chovancovi, když ho neposlali ani do druhého kola boje o předsedu. Evidentně už měli jeho brutální politiky, jako byla například policejní reorganizace, plné zuby. Myslím, že ČSSD se bez takového člověka může vrátit mezi strany s určitou politickou kulturou," dodal Babiš.

20:42

Cílem jednání s ANO má být podle delegátů "zajistit stabilní prostředí pro budoucnost České republiky a prosazení maxima z programu sociální demokracie". "ČSSD považuje účast trestně stíhaných osob ve vládě za zásadní problém a vyzývá ANO, aby nenominovalo trestně stíhané či obviněné osoby," stojí v usnesení navrženém novým předsedou Janem Hamáčkem. O vstupu do vlády mají podle vyjednaných podmínek rozhodnout všichni sociální demokraté v závazném referendu. "Vláda s účastí nebo podporou ČSSD se nesmí opírat o hlasy SDP," stojí v závěrečném bodu usnesení.

20:39
Aktuálně.cz

Jak hodnotí roli Miloše Zemana na sjezdu ČSSD komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych?

20:21

Delegáti ještě před přerušením sjezdu pověřili nového předsedu strany Jana Hamáčka jednáním o vládě s ANO a dalšími stranami. Kabinet se nesmí opírat o hlasy hnutí Svoboda a přímá demokracie. ČSSD současně vyzvala ANO, aby nenominovalo do vlády trestně stíhané osoby. Sjezd nehlasoval o přísnějším návrhu sociálnědemokratických senátorů, který měl označit trestně stíhané osoby za zásadní překážku vstupu do vlády.

20:18
Miloš Zeman

K výsledku sjezdu se mezitím vyjádřil Hrad.

20:12

Delegáti si odhlasovali přerušení sjezdu do 7. dubna.

20:12
 

Delegáti si závěrem odhlasovali, že berou na vědomí výsledky voleb. Potvrdili si tak, že novým šéfem strany je Jan Hamáček a 'dvojkou' Jiří Zimola. Současně přijali rezignace Milana Chovance, Lubomíra Zaorálka a dalších z vedení strany.

20:06
Aktuálně.cz

Vedení ČSSD se podle informací Aktuálně.cz zřejmě chystá přerušit sjezd. Volbu místopředsedů chtějí odsunout na duben.

19:56
 

Delegáti momentálně promlouvají o případné účasti ve vládě. Jedno usnesení o podobě případné spolupráce s parlamentními stranami navrhl nový předseda strany Jan Hamáček. Opoziční usnesení navrhuje předseda Senátu Milan Štěch. V nejbližších hodinách se o tom bude hlasovat. 

19:54
 

Dalším bodem v programu má být volba řadových místopředsedů.

19:32
 

"Se vší pokorou přijímám vaši důvěru a chci vás stejně jako Honzu (Hamáčka) ujistit, že na sebe beru závazek jasné týmové práce," uvedl po zvolení do funkce Zimola. Delegáty ubezpečil, že jejich důvěru bere jako závazek a udělá všechno pro to, aby se ČSSD zvedla ze dna a už v podzimních volbách přesvědčila občany, že má smysl ji volit.

19:17

Statutárním místopředsedou ČSSD zvolil sjezd strany Jiřího Zimolu. Porazil tak brněnského exhejtmana a druhého kandidáta Romana Onderku. Bývalý jihočeský hejtman získal 335 hlasů, Onderka obdržel hlasů 134. 

Jiří Zimola na sjezdu ČSSD v Hradci Králové, 18. 2. 2018 Foto: Zbyněk Pecák
19:14
ČSSD

Prioritou ČSSD jsou podle nového předsedy strany Jana Hamáčka podzimní komunální a senátní volby. "Úkolem je přesvědčit voliče, kteří od nás odešli, že sociální demokracie je tady pro ně, a že má smysl se vrátit," řekl Hamáček krátce po svém zvolení.

Vystoupení Miloše Zemana, který ve svém projevu nikoho na předsedu strany jmenovitě nedoporučil, Hamáčka nepřekvapilo. "Stojím o co nejkorektnější vztahy s prezidentem. Pokud bude mít pan prezident zájem, jsem připraven se s ním setkat a představit mu vizi toho, jak má fungovat sociální demokracie, a jak já si představuji spolupráci s prezidentem," řekl Hamáček.

19:04
Aktuálně.cz

Jaká byla cesta Jana Hamáčka od vstupu do ČSSD po jeho zvolení do funkce předsedy strany? Přečtěte si v článku.

18:58
ČSSD

Delegáti teď budou diskutovat o stanovách.

18:46

Na sjezdu je nyní přestávka. Má trvat do 18:55.

18:43
Jiří Zimola

Kromě neúspěšného Zimoly se o post prvního místopředsedy bude ucházet také někdejší brněnský primátor Roman Onderka. 

"Slibuji si, že výsledkem sjezdu musí být vzkaz veřejnosti, našim voličům, že sociální demokracie se znovu nadechuje, že z pozice pod hladinou vyplouváme nahoru," řekl v nominačním projevu Zimola. Chce důvěru, protože si, jak uvedl, umí představit být dvojkou za nově zvoleným předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, který ho v této volbě porazil. Zimola podotkl, že se naučil prohrávat. Onderka řekl, že ČSSD hraje "blbě", proto její voliči ve sněmovních volbách utekli k hnutí ANO Andreje Babiše nebo k volebním urnám nepřišli vůbec. ČSSD musí začít mluvit podle Onderky jasně a srozumitelně. "Program nemáme špatný, ale neumíme ho sdělit," soudí. První místopředseda by se neměl bát říci předsedovi jiný názor do očí, dodal.

autoři: Domácí, ČTK | 18. 2. 2018 9:41

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama