ČSSD hledá nový směr. Příští vedení určí, jestli skončí v opozici, nebo ve vládě

Veronika Neprašová Kateřina Frouzová Veronika Neprašová, Kateřina Frouzová
1. 2. 2018 11:11
Zatím pět vážných kandidátů se přihlásilo v půlce února do souboje o příštího šéfa ČSSD. Vedení strany se vymění po necelém roce. Bohuslav Sobotka, který ještě začátkem loňského března drtivě obhájil předsednický post, totiž kvůli vládní krizi a špatným předvolebním preferencím v červnu rezignoval. Dočasně jej nahradil Milan Chovanec, který se 18. února bude na mimořádném sněmu ucházet o řádný mandát. Spolu s ním představujeme zbylé čtyři hlavní uchazeče, kteří dosud získali nominaci některé z krajských organizací ČSSD. Prohlédněte si profily jednotlivých kandidátů v grafice.
Foto: Ludvík Hradilek

Milan Chovanec

Statutární předseda Milan Chovanec (nar. 1970 v Plzni) vede ČSSD od loňského června, kdy z postu předsedy odešel Bohuslav Sobotka. Přesto, že tedy byl jednou z tváří propadáku v říjnových sněmovních volbách, zodpovědnost Chovanec hledal především v postavě bývalého šéfa strany a premiéra.

O přízeň delegátů se bývalý ministr vnitra Chovanec, mimo jiné jeden z účastníků takzvaného lánského puče, bude ucházet vyhraněným postojem vůči vládní koalici ČSSD s hnutím ANO. Uvažovat o ní je ochotný pouze jako silný hráč. "Ve vedení strany neexistuje rozdílný názor na to, abychom do té vlády vstupovali jako nějaký podřízený partner, fíkový list. To se nezmění ani po sjezdu, bez ohledu na to, kdo tam bude," tvrdí.

Chovanec se může opřít o podporu znovuzvoleného prezidenta Miloše Zeman. Jeho vítězství ve víkendovém druhém kole slavil spolu s ním na jednom pódiu v hledáčku televizních kamer a hlavu státu také pozval, aby na hradeckém sjezdu vystoupila. Podle politologů šlo o jasný vzkaz směrem k premiéru Babišovi, aby s ním do budoucna i přes osobní nevraživost počítal. Sám Chovanec ale takovou interpretaci odmítá. "Přišlo mi poctivé jít svého přítele podpořit. Nic víc jsem od toho nečekal," tvrdí.   

 

Právě se děje

Další zprávy