reklama
 
 

Oslavy zmítané emocemi. Tisíce lidí v centru Prahy žádaly demisi premiéra

Aktualizováno 17. 11. 2018 22:52
Demonstrace na Staroměstském náměstí pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii. | Video: DVTV |  07:14
reklama
V sobotu si lidé připomínali události spojené se 17. listopadem, kdy proti studentům v roce 1939 zakročili němečtí nacisté a o 50 let později komunistická moc. Probíhaly pietní shromáždění, umělecká vystoupení, koncerty i pochody. Hlavním dějištěm oslav byla tradičně Praha, kde se konaly i demonstrace proti premiéru Andreji Babišovi, za zrušení smluv globálního paktu nebo proti prezidentu Miloši Zemanovi a jeho výrokům na adresu Romů. Sám prezident k oslavám veřejně nevystoupil. Dění okolo svátku Den boje za svobodu a demokracii jsme sledovali v on-line reportáži.

Oslavy zmítané emocemi. Tisíce lidí v centru Prahy žádaly demisi premiéra

reklama
22:30
Aktuálně.cz

Vážení čtenáři, on-line přenos k výročí 17. listopadu končí. Děkujeme, že jste jej sledovali s námi.

22:15

Na Václavském náměstí se do pozdního večera konal Koncert pro budoucnost. Řečníci tam hovořili především o svobodě a kritizovali současnou vládu. Na pódiu se během více než pěti hodin podle pořadatelů vystřídalo 17 hudebních formací a dvě desítky řečníků. Akci, která skončila zhruba ve 22:00, v chladném počasí přihlíželo několik tisíc lidí.

17. listopad na Václavském náměstí Oslavy výročí sametové revoluce na Václavském náměstí. | Foto: Jan Rasch
21:20
Aktuálně.cz

České připomínky 17. listopadu 1989 zaregistroval i německý, britský či ruský tisk. Zahraniční média zdůrazňují, že letošní oslavy se konají ve stínu skandálu kolem premiéra Babiše a jeho syna. Britská BBC nebo agentura AP zaznamenaly mnohatisícové demonstrace v Praze. "Český ministerský předseda tajně položil věnec," zní titulek dnešní zprávy k 17. listopadu serveru deníku Süddeutsche Zeitung.

Podle deníku Babiš položil věnec u pietního místa uprostřed noci "zjevně ze strachu před protesty kvůli korupční aféře". Agentura AP napsala, že výročí sametové revoluce využily tisícovky lidí k manifestacím proti Babišovi.

17. listopad na Albertově Foto: Jan Rasch
20:46
 

Na Václavském náměstí v Praze několik hodin tisíce lidí sledovaly Koncert pro budoucnost, na pódiu se střídali hudebníci a řečníci. Moderátory byli politický komentátor Jindřich Šídlo a herečka Iva Pazderková.

Až do 21:30 se na pódiu podle pořadatelů vystřídá 17 hudebních formací a dvě desítky řečníků. Program začal kolem 16:30 vystoupením Pražského výběru. K přítomným už promluvil například Lex Paulson, autor volební kampaně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který se podílel také na kampani někdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy. Shromážděným lidem řekl, že přináší pozdravy z Ameriky, ale nemyslí tím pozdrav od Bílého domu Pražskému hradu, ale pozdrav jednoho svobodného člověka druhému. Součástí akce se stal i happening, kdy si lidé připomněli listopadové události roku 1989 cinkáním klíčů a zpěvem české hymny.

Podle mluvčího festivalu Jana Gregara se letos koncertu účastní dvakrát víc lidí než loni. Kolik lidí na náměstí je, ale organizátoři odhadovat nechtějí. Akce se podle nich koná v dalších čtyřech desítkách měst.

Cílem Festivalu svobody je podle jeho organizátorů připomenout události spojené se 17. listopadem 1989. Záměrem festivalu je nejen oslavit výročí sametové revoluce, ale též "společně propagovat demokratické principy a hodnoty občanské společnosti".

 

17. listopad na Václavském náměstí Oslavy výročí sametové revoluce na Václavském náměstí. | Foto: Jan Rasch
20:22
 

Na Václavském náměstí proběhl velký koncert spojený s protestem proti Andreji Babišovi. Na akci zahrál například Pražský výběr. 

17. listopad na Václavském náměstí Oslavy výročí sametové revoluce na Václavském náměstí. | Foto: Jan Rasch
19:59
Twitter

Závěrečné cinkání klíči na koncertu na Václavském náměstí.

19:20
Aktuálně.cz
19:01

Podívejte se na video, jak mizí květiny, které Andrej Babiš položil k památníku 17. listopadu.

Takhle skončily květiny od Andreje Babiše a Tomia Okamury v koši | Video: Velké zprávy, Facebook Zpravodajství FTV Prima
18:44
 

Přinášíme vám ohlasy od jednoho z organizátorů pochodu na Staroměstské náměstí, studenta filozofie Mikuláše Mináře. 

17:55
 

V Pardubicích se před Východočeským divadlem, kde se před 29 lety odehrávaly protirežimní demonstrace, sešlo kolem dvou set lidí. Byla o jedna z nejmenších účastí za poslední roky. K lidem promluvila například známá disidentka Jarmila Stibicová, která zavedla řeč i na současnou politickou situaci. Požadovala, aby premiér Andrej Babiš odstoupil do doby, než bude prošetřena kauza Čapího hnízda než ji proberou nezávislé soudy. Dění v Pardubicích sledoval redaktor Hospodářských novin Martin Ťopek. 

Pardubice 17. listopad Oslavy 17. listopadu ve východočeských Pardubicích. | Foto: Martin Ťopek
17:35
 

Tisíce lidí v Praze žádají kvůli kauze Čapí hnízdo demisi premiéra Andreje Babiše, demonstrace proti němu zaplnila většinu Staroměstského náměstí. Babiš odstoupit nehodlá, současné dění opakovaně označil za připravenou kampaň, která ho má dostat z politiky.

Lidé na Staroměstské náměstí dorazili v průvodu z Hradčanského náměstí. mají české vlajky i vlajky EU, další lidé nesou transparenty, například s nápisem "Odstup, satane", skandují "Demisi, demisi!" Akci pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii. "Nestyďte se dát najevo svůj názor," uvedl na Staroměstském náměstí Mikuláš Minář, předseda pořádajícího spolku Milion chvilek pro demokracii. Zároveň však účastníky vyzval, aby se vyvarovali urážek směrem k premiérovi a prezidentovi.

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek v rozhovoru pro TV Barrandov uvedl, že nevidí důvod k pádu vlády. Dodal, že kdyby ale poslanci nynější vládě Andreje Babiše (ANO) vyslovili nedůvěru, opět pověří sestavením kabinetu Babiše. Očekává, že kauza kolem Babišova syna se rozplyne, novináře označil za hyeny a lidi protestující proti Babišovi za hulákající dav.

17:31
 

Několik stovek lidí se dnes navečer sešlo na náměstí Svobody v Brně při akci Brněnský sedmnáctý. Při ní si studenti připomínají události 17. srpna z let 1939 a 1989. V 19:00 vyrazí z náměstí lampionový průvod směrem ke Kounicovým kolejím, které se za druhé světové války staly vězením a popravištěm.

Akci pořádají studenti Masarykovy univerzity (MU), Vysokého učení technického (VUT), Mendelovy univerzity, Veterinární a farmaceutické univerzity a Janáčkovy akademie múzických umění. Letos se k nim nově přidali i studenti státní Univerzity obrany. "Akce se koná proto, že nám nejsou jedno historické události 17. listopadu. Záleží nám na tom odkazovat na předešlé generace studentů. Chceme pokračovat v jejich odkazu," uvedl Hořínek.

Na náměstí zazněly písně včetně české a slovenské státní hymny, vystoupili řečníci a promítaly se dobové záznamy. 

17:17
 

Sledujte Sametový speciál DVTV přímo z Národní třídy. 

Sametový speciál DVTV a spolku Díky, že můžem přímo z Národní třídy | Video: DVTV
17:13
 

Plní se také Staroměstské náměstí. 

17:05
 

V Praze na Václavském náměstí běží Koncert pro budoucnost. Jako první vystupuje Pražský výběr. 

16:16
 

Prohlédněte si záběry z průvodu nazvaného "Proti lži a nenávisti."

Průvod Proti lži a nenávisti směřuje k Václavskému náměstí v tisících | Video: František Grossmann
16:04
 

Z pražského Hradčanského náměstí vyrazily před 15:00 odhadem tisíce lidí, kteří žádají odchod Andreje Babiše (ANO) z funkce premiéra. Míří na Staroměstské náměstí, kde bude demonstrace pokračovat. Vidět jsou české vlajky i vlajky EU, další lidé nesou transparenty, například s nápisem "Odstup, satane", skandují "Demisi, demisi!" Akci pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii.

"Sešli jsme se zde, abychom se postavili za slušné Česko," řekl lidem zástupce spolku, který demonstraci organizuje. Kritizoval propad politické kultury a nedávné premiérovo vyjádření, že nikdy neodstoupí. "Ve slušných zemích je zvykem, že když někdo udělá průšvih, odstoupí," uvedl.

Už ve 13:00 začalo na Hradčanském náměstí menší shromáždění nazvané Proti lži a nenávisti, spojené s protestem Romů proti prezidentu Miloši Zemanovi a jeho výrokům na adresu Romů. Podle jednoho z řečníků Zeman podněcuje český národ k rasové nenávisti. "Rozděluje občany na kategorie a tábory," řekl muž. Žádal, aby se Zeman všem českým Romům veřejně omluvil. Chtěl také, aby Ústavní soud přezkoumal, jestli SPD Tomia Okamury neporušuje ústavní zákon.

15:48
 

V Praze se konaly také demonstrace na podporu premiéra Andreje Babiše. Jednu z nich na pražském Klárově sledovala redaktorka Aktuálně.cz Helena Truchlá. 

15:39
 

Pohled na průvod v Praze z výšky. 

15:08
 

Atmosféra na Národní třídě je uvolněná, lidé kladou u pamětní desky svíčky. 

autoři: ČTK, Domácí | 17. 11. 2018 6:30

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama