Prosincové jaro končí. Česko se loučí s teplotními rekordy, teď se citelné ochladí

ČTK ČTK
28. 12. 2015 19:12
Na mnoha místech České republiky se i v pondělí přepisovaly historické tabulky maximálních teplot. Od úterý se ale má citelně ochlazovat. Na Nový rok bude mrznout a na východě může v noci teploměr klesnout i na minus deset stupňů Celsia.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - V pondělí padly rekordy na 42 z celkem 166 stanic, kde sledují počasí alespoň 20 let. Nejtepleji bylo v jihočeském Husinci, kde naměřili 12,8 stupně - původní rekord z roku 1947 měl hodnotu rovných 12 stupňů. Český hydrometeorologický ústav o tom informoval na svém webu.

Více než 12 stupňů bylo také v Moravských Budějovicích, Rožmitále pod Třemšínem, v pražském Klementinu nebo Příbrami. Na všech těchto stanicích dnešní teploty současně znamenaly nové maximum pro 28. prosinec.

Extrémně teplé počasí, které přepisovalo rekordy po celé Vánoce, ale pondělkem zřejmě končí. V příštích dnech se citelně ochladí, na Nový rok má mrznout i přes den a na východě může v noci teploměr klesnout i na minus deset stupňů Celsia.

Provozovatelé skiareálů a s nimi i lyžaři se zřejmě začátkem roku 2016 dočkají nejen umělého, ale někde také přírodního sněhu. "Od soboty se od severozápadu nad české území rozšíří brázda nízkého tlaku, bude více oblačnosti a také občasné srážky. Díky tomu, že teploty zůstanou nízké, tak srážky budou většinou sněhové," uvedli meteorologové.

Teplotní rekordy padaly v Česku posledních pět dní. Teplo bylo zejména na Štěpána, na osmi místech bylo dokonce překonáno absolutní historické maximum pro celý prosinec. Spíše jarní podmínky dělají problémy vlekařům, protože na naprosté většině českých sjezdovek chyběl během svátků sníh. Návštěvníci hor se tak místo na lyže vydávají zatím na kola či pěší túry. Aktuální předpověď počasí však příznivcům zimních sportů dává naději, že se vytouženého mrazu a sněhu dočkají na přelomu roku.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Vrátili jste se z oblasti s koronavirem? Zůstaňte chvíli doma, doporučil Číňanům Peking

Úřady v čínském hlavním městě Pekingu vyzvaly obyvatele města, kteří se vracejí z oblastí zasažených novým typem koronaviru, aby 14 dnů zůstali doma, a zabránili tak šíření nákazy. Informuje o tom agentura Reuters. Podobnou výzvu vydala i obchodní metropole Šanghaj.

Čína zesiluje opatření, aby zamezila šíření viru, kterým se od konce loňského roku v nejlidnatější zemi světa nakazilo více než 800 osob a 26 z nich zemřelo. Uzavřena je desítka měst v centrální provincii Chu-pej, odkud se nákaza šíří a odkud je hlášeno nejvíce případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy