Hory o víkendu patřily lyžařům, do Špindlerova mlýna dorazilo 20 tisíc lidí

ČTK ČTK
17. 1. 2016 17:37
České hory konečně mají ideální podmínky pro lyžování, takže přes víkend byla většina středisek v obležení. Dobré podmínky by podle vlekařů měly vydržet alespoň do února. Na své si ve většině areálů mohli přijít i běžkaři.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Hory byly přes víkend v obležení lyžařů. Sněžení a ochlazení posledních dní vytvořily dobré podmínky pro lyžování ve většině lyžařských areálů. Vlekaři předpokládají, že jim dobré podmínky k lyžování vydrží alespoň do února. Na své si ve většině areálů mohli přijít i běžkaři.

Značný nápor lyžařů tak zažily například zimní areály v Krkonoších a Orlických horách. Do areálu ve Špindlerově Mlýně zamířilo od pátku do neděle zhruba 20 tisíc lyžařů. Ve Ski Resortu Černá hora - Pec byla v sobotu a v neděli návštěvnost kolem osmi tisíc lidí denně. Spokojeni jsou i provozovatelé zimních center v Orlických horách. Do areálu v Dolní Moravě na Orlickoústecku přijelo za víkend asi pět tisíc lidí.

V krkonošské Rokytnici nad Jizerou v Libereckém kraji je od soboty v provozu lanovka na Lysou horu. "Otevření lanovky pro nás znamená stoprocentní nárůst návštěvnosti," řekl ředitel skiareálu Michal Kopecký. Na sjezdovkách se v areálu o víkendu vystřídalo kolem 2500 lyžařů.

Upravené sjezdovky s prachovým sněhem nabízela o víkendu i většina areálů v Plzeňském kraji. Nejlepší podmínky jsou na Šumavě, kde bylo po celý víkend pod nulou a napadlo až 40 centimetrů sněhu. Špičák má aktuálně 50 až 80 centimetrů sněhu a v provozu jsou všechny sjezdovky kromě lyžařského hřiště.

Ve Skiareálu Lipno zahájila ode dneška provoz nová sjezdovka sportovního charakteru o délce 1200 metrů jménem Vyhlídka. Areál o víkendu navštívilo zhruba čtyři tisíce lidí. Podobný nápor v těchto dnech zažívá také Zadov.

Tisíce lyžařů obsadily o víkendu také lyžařská střediska ve Zlínském a Moravskoslezském kraji. Beskydské Pustevny lákaly turisty nejen na dobré lyžařské podmínky, ale k vidění zde byla také galerie ledových soch, kterou ve středisku od minulého víkendu tvoří umělci z Česka i zahraničí.

V obležení lyžařů byly i Jeseníky. Velký podíl mezi nimi měli také běžkaři, kteří do hor vyrazili ve velkém počtu díky lepším sněhovým podmínkám poprvé. Naopak na Vysočině si běžkaři musejí na upravené stopy ještě počkat. V posledních dnech zde sice několik desítek centimetrů sněhu napadlo, stopy pro běžkaře ale ještě nejsou ve velké míře upravené.

"Potřebovali bychom, aby na některých místech ještě trochu sněhu připadalo. Pak bychom do stop mohli vjet. Ale někteří lidé už jezdí na běžkách s tím, že si ty trasy musí prošlápnout sami," uvedl Karel Klapač, provozovatel areálu Harusův kopec u Nového Města na Moravě.

Několik desítek kilometrů upravených tratí mohli naopak využít běžkaři například v Krušných horách. V Ústeckém kraji se díky sněžení a ochlazení rozjely naplno už i vleky v nižších polohách, stejně tak v Karlovarském kraji. Velkou návštěvnost lyžařů a snowboardistů zaznamenaly i středočeské lyžařské areály.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy