Hory o víkendu patřily lyžařům, do Špindlerova mlýna dorazilo 20 tisíc lidí

ČTK ČTK
17. 1. 2016 17:37
České hory konečně mají ideální podmínky pro lyžování, takže přes víkend byla většina středisek v obležení. Dobré podmínky by podle vlekařů měly vydržet alespoň do února. Na své si ve většině areálů mohli přijít i běžkaři.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Hory byly přes víkend v obležení lyžařů. Sněžení a ochlazení posledních dní vytvořily dobré podmínky pro lyžování ve většině lyžařských areálů. Vlekaři předpokládají, že jim dobré podmínky k lyžování vydrží alespoň do února. Na své si ve většině areálů mohli přijít i běžkaři.

Značný nápor lyžařů tak zažily například zimní areály v Krkonoších a Orlických horách. Do areálu ve Špindlerově Mlýně zamířilo od pátku do neděle zhruba 20 tisíc lyžařů. Ve Ski Resortu Černá hora - Pec byla v sobotu a v neděli návštěvnost kolem osmi tisíc lidí denně. Spokojeni jsou i provozovatelé zimních center v Orlických horách. Do areálu v Dolní Moravě na Orlickoústecku přijelo za víkend asi pět tisíc lidí.

V krkonošské Rokytnici nad Jizerou v Libereckém kraji je od soboty v provozu lanovka na Lysou horu. "Otevření lanovky pro nás znamená stoprocentní nárůst návštěvnosti," řekl ředitel skiareálu Michal Kopecký. Na sjezdovkách se v areálu o víkendu vystřídalo kolem 2500 lyžařů.

Upravené sjezdovky s prachovým sněhem nabízela o víkendu i většina areálů v Plzeňském kraji. Nejlepší podmínky jsou na Šumavě, kde bylo po celý víkend pod nulou a napadlo až 40 centimetrů sněhu. Špičák má aktuálně 50 až 80 centimetrů sněhu a v provozu jsou všechny sjezdovky kromě lyžařského hřiště.

Ve Skiareálu Lipno zahájila ode dneška provoz nová sjezdovka sportovního charakteru o délce 1200 metrů jménem Vyhlídka. Areál o víkendu navštívilo zhruba čtyři tisíce lidí. Podobný nápor v těchto dnech zažívá také Zadov.

Tisíce lyžařů obsadily o víkendu také lyžařská střediska ve Zlínském a Moravskoslezském kraji. Beskydské Pustevny lákaly turisty nejen na dobré lyžařské podmínky, ale k vidění zde byla také galerie ledových soch, kterou ve středisku od minulého víkendu tvoří umělci z Česka i zahraničí.

V obležení lyžařů byly i Jeseníky. Velký podíl mezi nimi měli také běžkaři, kteří do hor vyrazili ve velkém počtu díky lepším sněhovým podmínkám poprvé. Naopak na Vysočině si běžkaři musejí na upravené stopy ještě počkat. V posledních dnech zde sice několik desítek centimetrů sněhu napadlo, stopy pro běžkaře ale ještě nejsou ve velké míře upravené.

"Potřebovali bychom, aby na některých místech ještě trochu sněhu připadalo. Pak bychom do stop mohli vjet. Ale někteří lidé už jezdí na běžkách s tím, že si ty trasy musí prošlápnout sami," uvedl Karel Klapač, provozovatel areálu Harusův kopec u Nového Města na Moravě.

Několik desítek kilometrů upravených tratí mohli naopak využít běžkaři například v Krušných horách. V Ústeckém kraji se díky sněžení a ochlazení rozjely naplno už i vleky v nižších polohách, stejně tak v Karlovarském kraji. Velkou návštěvnost lyžařů a snowboardistů zaznamenaly i středočeské lyžařské areály.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Zdražování nových bytů v Praze na konci roku zpomalilo meziročně z 11,4 procenta na 4,4 procenta

Další zprávy