Zima to nevzdává. Na většině Česka sněží, v Jeseníkách napadlo až 15 centimetrů

ČTK Domácí ČTK , Domácí
Aktualizováno 15. 3. 2016 9:10
Úterní ráno znesnadnilo cestování řidičům. Na většině území Česka padá sníh nebo déšť se sněhem. Podle výstrahy meteorologů, která platí až do dnešních 10:00, může na horách hlavně na východě země napadnout několik centimetrů sněhu. Do deseti centimetrů může nasněžit na většině území České republiky, v nížinách padá déšť se sněhem.
Na dálnici D1 kousek za Prahou vzorně uklízí sypače.
Na dálnici D1 kousek za Prahou vzorně uklízí sypače. | Foto: Ondřej Kořínek

Praha - Do Česka se vrátila zima a počasí komplikuje cestování hlavně řidičům. V Jeseníkách napadlo až 15 centimetrů sněhu. V nižších polohách se většinou objevuje déšť se sněhem.

Na Vysočině komplikuje dopravu sníh a déšť se sněhem. Dohlednost je kvůli srážkám snížená. Hlavní tahy jsou mokré po chemickém ošetření, na vedlejších leží rozbředlá vrstva sněhu krytá posypem. V kraji v noci vyjelo na sedm desítek sypačů. Teploty se pohybují kolem nuly a sněžit by mělo i přes den.

Rozbředlý sníh na Jesenicku a Šumpersku

Hlavní silniční tahy jsou v Olomouckém kraji sjízdné. Řidič by měl dbát zvýšené opatrnosti v horských oblastech. V Jeseníkách v noci napadlo až 15 centimetrů sněhu. Silnice na Jesenicku a Šumpersku ráno pokrývá rozbředlý či ujetý sníh, všechny vozovky jsou v těchto horských okresech se zvýšenou opatrností sjízdné. Navzdory vydatnému sněžení zatím podle dispečera v tomto horském okrese nejsou hlášeny žádné dopravní problémy.

V noci v Libereckém kraji připadlo až deset centimetrů sněhu. Pro nákladní dopravu se v 8:00 otevřel hraniční přechod do Polska v Harrachově na Semilsku, který silničáři kvůli sněhu uzavřeli. Ostatní silnice v kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Během rána v kraji může napadnout až deset centimetrů sněhu. Pro cesty do hor silničáři doporučují řidičům sněhové řetězy.

V noci na úterý sněžilo i ve Zlínském kraji. Nový sníh se podle informací Ředitelství silnic a dálnic drží na vozovkách ve vyšších polohách Valašska, na silnicích druhé a třetí třídy na Vsetínsku je sníh rozbředlý. Ostatní komunikace v kraji jsou většinou mokré po chemickém ošetření, místy mohou namrzat. Řidiči by proto měli jet opatrně.

Silnice mezi Ostravicí a Bílou je pro kamiony opět uzavřena

V Moravskoslezském kraji přes noc napadlo až 12 centimetrů sněhu. Silnice se ale podařilo udržet sjízdné. Jediný uzavřený úsek cesty je stále mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku, ovšem jen pro kamiony a nákladní auta s přívěsem. Pokud se počasí nezhorší, mohla by se cesta otevřít už dnes v poledne.

V Pardubickém kraji od středních poloh komplikuje sněžení a sněhové přeháňky. Na silnicích leží rozbředlý sníh. V okolí Litomyšle by mohly vozovky namrzat.

V horských oblastech Královéhradeckého kraje v noci sněžilo, podle silničářů od středních poloh ležela až třícentimetrová sněhová vrstva. Všechny komunikace byly ráno se zvýšenou opatrností sjízdné. Nejvyšší denní teploty v kraji vystoupají na šest stupňů Celsia

V celých jižních Čech vydatně sněží. Teploty se ráno pohybovaly okolo nuly. Nedaleko Dívčic na Českobudějovicku skončil v příkopu kamion.

Silnice v Ústeckém kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Ve vyšších polohách leží čerstvý sníh. S tím musejí počítat i řidiči na dálnici D8 směrem k hranici s Německem. Policie řeší nehody na Děčínsku a Litoměřicku. Meteorologové upozorňují na to, že na horách se mohou tvořit sněhové jazyky.

Sněžení nebo smíšené srážky deště se sněhem od časného rána ovlivňují dopravu na silnicích v Plzeňském kraji. Srážky přicházejí od severovýchodu, takže zatímco na Plzeňsku a Rokycansku už byli silničáři v terénu, na Klatovsku a Domažlicku ještě nesněžilo. Sněžení postupně zasahuje celý kraj.

Středočeské silnice jsou mokré, řidiči by měli být zvláště opatrní na cestách nižších tříd ve většině okresů. Hlavní tahy jsou po chemickém ošetření sjízdné bez omezení. Na většině území Středočeského kraje je zataženo a padá déšť se sněhem. Viditelnost je místy snížená kvůli srážkám.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy