Zima to nevzdává. Na většině Česka sněží, v Jeseníkách napadlo až 15 centimetrů

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 15. 3. 2016 9:10
Úterní ráno znesnadnilo cestování řidičům. Na většině území Česka padá sníh nebo déšť se sněhem. Podle výstrahy meteorologů, která platí až do dnešních 10:00, může na horách hlavně na východě země napadnout několik centimetrů sněhu. Do deseti centimetrů může nasněžit na většině území České republiky, v nížinách padá déšť se sněhem.
Na dálnici D1 kousek za Prahou vzorně uklízí sypače.
Na dálnici D1 kousek za Prahou vzorně uklízí sypače. | Foto: Ondřej Kořínek

Praha - Do Česka se vrátila zima a počasí komplikuje cestování hlavně řidičům. V Jeseníkách napadlo až 15 centimetrů sněhu. V nižších polohách se většinou objevuje déšť se sněhem.

Na Vysočině komplikuje dopravu sníh a déšť se sněhem. Dohlednost je kvůli srážkám snížená. Hlavní tahy jsou mokré po chemickém ošetření, na vedlejších leží rozbředlá vrstva sněhu krytá posypem. V kraji v noci vyjelo na sedm desítek sypačů. Teploty se pohybují kolem nuly a sněžit by mělo i přes den.

Rozbředlý sníh na Jesenicku a Šumpersku

Hlavní silniční tahy jsou v Olomouckém kraji sjízdné. Řidič by měl dbát zvýšené opatrnosti v horských oblastech. V Jeseníkách v noci napadlo až 15 centimetrů sněhu. Silnice na Jesenicku a Šumpersku ráno pokrývá rozbředlý či ujetý sníh, všechny vozovky jsou v těchto horských okresech se zvýšenou opatrností sjízdné. Navzdory vydatnému sněžení zatím podle dispečera v tomto horském okrese nejsou hlášeny žádné dopravní problémy.

V noci v Libereckém kraji připadlo až deset centimetrů sněhu. Pro nákladní dopravu se v 8:00 otevřel hraniční přechod do Polska v Harrachově na Semilsku, který silničáři kvůli sněhu uzavřeli. Ostatní silnice v kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Během rána v kraji může napadnout až deset centimetrů sněhu. Pro cesty do hor silničáři doporučují řidičům sněhové řetězy.

V noci na úterý sněžilo i ve Zlínském kraji. Nový sníh se podle informací Ředitelství silnic a dálnic drží na vozovkách ve vyšších polohách Valašska, na silnicích druhé a třetí třídy na Vsetínsku je sníh rozbředlý. Ostatní komunikace v kraji jsou většinou mokré po chemickém ošetření, místy mohou namrzat. Řidiči by proto měli jet opatrně.

Silnice mezi Ostravicí a Bílou je pro kamiony opět uzavřena

V Moravskoslezském kraji přes noc napadlo až 12 centimetrů sněhu. Silnice se ale podařilo udržet sjízdné. Jediný uzavřený úsek cesty je stále mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku, ovšem jen pro kamiony a nákladní auta s přívěsem. Pokud se počasí nezhorší, mohla by se cesta otevřít už dnes v poledne.

V Pardubickém kraji od středních poloh komplikuje sněžení a sněhové přeháňky. Na silnicích leží rozbředlý sníh. V okolí Litomyšle by mohly vozovky namrzat.

V horských oblastech Královéhradeckého kraje v noci sněžilo, podle silničářů od středních poloh ležela až třícentimetrová sněhová vrstva. Všechny komunikace byly ráno se zvýšenou opatrností sjízdné. Nejvyšší denní teploty v kraji vystoupají na šest stupňů Celsia

V celých jižních Čech vydatně sněží. Teploty se ráno pohybovaly okolo nuly. Nedaleko Dívčic na Českobudějovicku skončil v příkopu kamion.

Silnice v Ústeckém kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Ve vyšších polohách leží čerstvý sníh. S tím musejí počítat i řidiči na dálnici D8 směrem k hranici s Německem. Policie řeší nehody na Děčínsku a Litoměřicku. Meteorologové upozorňují na to, že na horách se mohou tvořit sněhové jazyky.

Sněžení nebo smíšené srážky deště se sněhem od časného rána ovlivňují dopravu na silnicích v Plzeňském kraji. Srážky přicházejí od severovýchodu, takže zatímco na Plzeňsku a Rokycansku už byli silničáři v terénu, na Klatovsku a Domažlicku ještě nesněžilo. Sněžení postupně zasahuje celý kraj.

Středočeské silnice jsou mokré, řidiči by měli být zvláště opatrní na cestách nižších tříd ve většině okresů. Hlavní tahy jsou po chemickém ošetření sjízdné bez omezení. Na většině území Středočeského kraje je zataženo a padá déšť se sněhem. Viditelnost je místy snížená kvůli srážkám.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy