Židy střílet, prvňáčky rovnou do plynu. Rasistických útoků přibývá, neštítí se jich ani politici

Barbora Němcová Domácí Barbora Němcová, Domácí
13. 11. 2017 14:27
Ač se Česku migranti i teroristické útoky vyhýbají, útoků na menšiny přibývá. Nejčastěji lidé své xenofobní názory šíří na sociálních sítích, kde se nebojí útočit ani na děti. Ne vždy ale zůstane u internetové šikany - nedávno se muž pocházející z Afriky setkal s násilím tváří v tvář, když ho v tramvaji fyzicky napadla skupina fotbalových fanoušků. Nenávistné a rasistické komentáře v posledních měsících často šíří i politici. Prezident Miloš Zeman k nedávnému útoku v tramvaji poznamenal, že se to čas od času stává. Projděte si rasistické a xenofobní útoky poslední doby v přehledné grafice.
Milan Hrdlička
Milan Hrdlička | Foto: Repro Youtube

"Slimáci již tu jsou, již se tu množí a zakládají své kolonie."

Místostarosta městské část Brno-Bohunice Milan Hrdlička (ČSSD) začátkem října v úvodníku místního zpravodaje upozorňuje na invazi slimáků. Z kontextu článku však zcela jasně vyplývá, že má na mysli muslimské uprchlíky. "Všichni víme, že někteří slimáci již tu jsou, již se tu množí a zakládají své kolonie, připravují vhodné podmínky pro nově příchozí," napsal.

Hrdlička odmítl, že by výrazem "slimák" označoval konkrétně muslimy. "Nenarážím tím na muslimy, narážím tím na situaci, která panuje," vysvětloval. Starosta městské části Brno-Bohunice Antonín Crha (KDU-ČSL) na rozdíl od Hrdličky nezastírá odpor k migraci a uprchlíkům. "Já bych lidi slimáky nenazval, ale ten obsah toho článku je jednoznačně pravdivý," řekl. Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek se od Hrdličkova vyjádření distancoval, lidé, kteří degradují na slimáky, podle něj nemají ve straně co dělat.

 

Právě se děje

Další zprávy