Židy střílet, prvňáčky rovnou do plynu. Rasistických útoků přibývá, neštítí se jich ani politici

Barbora Němcová Domácí Barbora Němcová, Domácí
13. 11. 2017 14:27
Ač se Česku migranti i teroristické útoky vyhýbají, útoků na menšiny přibývá. Nejčastěji lidé své xenofobní názory šíří na sociálních sítích, kde se nebojí útočit ani na děti. Ne vždy ale zůstane u internetové šikany - nedávno se muž pocházející z Afriky setkal s násilím tváří v tvář, když ho v tramvaji fyzicky napadla skupina fotbalových fanoušků. Nenávistné a rasistické komentáře v posledních měsících často šíří i politici. Prezident Miloš Zeman k nedávnému útoku v tramvaji poznamenal, že se to čas od času stává. Projděte si rasistické a xenofobní útoky poslední doby v přehledné grafice.
Tramvaj, policie
Tramvaj, policie | Foto: ČTK

"Černá huba a špinavej negr."

Začátkem listopadu skupina fanoušků fotbalové Sigmy Olomouc napadla v Praze v tramvaji muže původem ze západní Afriky kvůli barvě jeho pleti. Policie několik útočníků zadržela a podezřívá je ze spáchání rasově motivovaného trestného činu. Muž Aktuálně.cz řekl, že na něj agresoři nejdříve křičeli, že je "černá huba a špinavej negr" a že by "se měl vrátit do Afriky" a "černoši a Židi by měli jít do plynu". Útočníci po muži začali házet citrony, jeden z nich mu vymačkali na hlavu. Později na muže zaútočili i pěstmi, strhli jej ze sedačky na sníženou plošinu uprostřed vozu a kopali do něj. Udeřili jej celkem asi dvacetkrát.

Napadený muž žije v Praze deset let, má doktorát z jedné z pražských univerzit, pracuje jako programátor v nadnárodní firmě a ovládá šest světových jazyků.

Útok odsoudil premiér Bohuslav Sobotka i ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Prezident Miloš Zeman incident komentoval slovy, že "k obdobným útokům čas od času dochází bez ohledu na barvu pleti". Hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk řekl, že takový čin neschvaluje, ale že "fotbaloví fanoušci jsou různí a stávají se situace, kde se fanoušci mezi sebou nepohodnou".

 

Právě se děje

Další zprávy