Židy střílet, prvňáčky rovnou do plynu. Rasistických útoků přibývá, neštítí se jich ani politici

Barbora Němcová Domácí Barbora Němcová, Domácí
13. 11. 2017 14:27
Ač se Česku migranti i teroristické útoky vyhýbají, útoků na menšiny přibývá. Nejčastěji lidé své xenofobní názory šíří na sociálních sítích, kde se nebojí útočit ani na děti. Ne vždy ale zůstane u internetové šikany - nedávno se muž pocházející z Afriky setkal s násilím tváří v tvář, když ho v tramvaji fyzicky napadla skupina fotbalových fanoušků. Nenávistné a rasistické komentáře v posledních měsících často šíří i politici. Prezident Miloš Zeman k nedávnému útoku v tramvaji poznamenal, že se to čas od času stává. Projděte si rasistické a xenofobní útoky poslední doby v přehledné grafice.
Foto: Matej Slávik

"Cikáni jsou jako medúzy, otravný a k ničemu."

Náměstek ministra průmyslu Karel Novotný na Facebooku v polovině září rasisticky útočil na Romy a označil je za medúzy. "Cikáni jsou jako medúzy, otravný a k ničemu," napsal Novotný v diskusi. Později Novotný svůj facebookový účet smazal a za tento výrok se omluvil. "Hluboce lituji, že jsem se nechal unést," napsal v oficiální omluvě, kterou rozeslalo ministerstvo.

Šéf resortu Jiří Havlíček (ČSSD) se s Novotným sešel. Rezignaci, kterou mu náměstek nabídl, ale nepřijal. Sebral mu však odměny a udělil výtku. "Podobné výroky jsou neslučitelné s postavením, které pan náměstek na ministerstvu zastává, a zásadně je odmítám," dodal Havlíček. Novotného výroky odsoudil i šéf krajské buňky, poslanec Jaroslav Foldyna.

 

Právě se děje

Další zprávy