Židy střílet, prvňáčky rovnou do plynu. Rasistických útoků přibývá, neštítí se jich ani politici

Barbora Němcová Domácí Barbora Němcová, Domácí
13. 11. 2017 14:27
Ač se Česku migranti i teroristické útoky vyhýbají, útoků na menšiny přibývá. Nejčastěji lidé své xenofobní názory šíří na sociálních sítích, kde se nebojí útočit ani na děti. Ne vždy ale zůstane u internetové šikany - nedávno se muž pocházející z Afriky setkal s násilím tváří v tvář, když ho v tramvaji fyzicky napadla skupina fotbalových fanoušků. Nenávistné a rasistické komentáře v posledních měsících často šíří i politici. Prezident Miloš Zeman k nedávnému útoku v tramvaji poznamenal, že se to čas od času stává. Projděte si rasistické a xenofobní útoky poslední doby v přehledné grafice.
Foto: Aktuálně.cz

"Židi, homosexuálové i cikáni by měli jít do plynu."

Tajemník SPD a blízký spolupracovník Tomia Okamury Jaroslav Staník se koncem října dopustil rasistického útoku přímo na půdě Poslanecké sněmovny. Podle svědků zjevně opilý kromě jiného prohlásil, že "Židi, homosexuálové i cikáni by měli jít do plynu". Poslanec SPD Jaroslav Holík, jemuž Staník dělá asistenta, Aktuálně.cz řekl, že si tajemník tato slova nepamatuje. Xenofobní výroky dosvědčila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, končící poslanci Marek Černoch a Martin Lank a další dva svědci, kteří si nepřáli být jmenováni.

Vedení SPD Staníkovy výroky projedná v úterý, a pokud by se potvrdily, považoval by to Holík za velmi nešťastné a vyvodil by z toho důsledky. Šéf SPD Tomio Okamuru už ale prohlásil, že obvinění vůči Staníkovi jsou lži, které šíří politická konkurence. Staníkovo jednání odsoudil tehdejší předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a pravděpodobný budoucí šéf sněmovny Radek Vondráček (ANO), podle nějž bude muset SPD tyto výroky vysvětlit.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy