Židy střílet, prvňáčky rovnou do plynu. Rasistických útoků přibývá, neštítí se jich ani politici

Barbora Němcová Domácí Barbora Němcová, Domácí
13. 11. 2017 14:27
Ač se Česku migranti i teroristické útoky vyhýbají, útoků na menšiny přibývá. Nejčastěji lidé své xenofobní názory šíří na sociálních sítích, kde se nebojí útočit ani na děti. Ne vždy ale zůstane u internetové šikany - nedávno se muž pocházející z Afriky setkal s násilím tváří v tvář, když ho v tramvaji fyzicky napadla skupina fotbalových fanoušků. Nenávistné a rasistické komentáře v posledních měsících často šíří i politici. Prezident Miloš Zeman k nedávnému útoku v tramvaji poznamenal, že se to čas od času stává. Projděte si rasistické a xenofobní útoky poslední doby v přehledné grafice.
Foto: Aktuálně.cz

"Židi, homosexuálové i cikáni by měli jít do plynu."

Tajemník SPD a blízký spolupracovník Tomia Okamury Jaroslav Staník se koncem října dopustil rasistického útoku přímo na půdě Poslanecké sněmovny. Podle svědků zjevně opilý kromě jiného prohlásil, že "Židi, homosexuálové i cikáni by měli jít do plynu". Poslanec SPD Jaroslav Holík, jemuž Staník dělá asistenta, Aktuálně.cz řekl, že si tajemník tato slova nepamatuje. Xenofobní výroky dosvědčila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, končící poslanci Marek Černoch a Martin Lank a další dva svědci, kteří si nepřáli být jmenováni.

Vedení SPD Staníkovy výroky projedná v úterý, a pokud by se potvrdily, považoval by to Holík za velmi nešťastné a vyvodil by z toho důsledky. Šéf SPD Tomio Okamuru už ale prohlásil, že obvinění vůči Staníkovi jsou lži, které šíří politická konkurence. Staníkovo jednání odsoudil tehdejší předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a pravděpodobný budoucí šéf sněmovny Radek Vondráček (ANO), podle nějž bude muset SPD tyto výroky vysvětlit.

 

Právě se děje

Další zprávy