Židy střílet, prvňáčky rovnou do plynu. Rasistických útoků přibývá, neštítí se jich ani politici

Barbora Němcová Domácí Barbora Němcová, Domácí
13. 11. 2017 14:27
Ač se Česku migranti i teroristické útoky vyhýbají, útoků na menšiny přibývá. Nejčastěji lidé své xenofobní názory šíří na sociálních sítích, kde se nebojí útočit ani na děti. Ne vždy ale zůstane u internetové šikany - nedávno se muž pocházející z Afriky setkal s násilím tváří v tvář, když ho v tramvaji fyzicky napadla skupina fotbalových fanoušků. Nenávistné a rasistické komentáře v posledních měsících často šíří i politici. Prezident Miloš Zeman k nedávnému útoku v tramvaji poznamenal, že se to čas od času stává. Projděte si rasistické a xenofobní útoky poslední doby v přehledné grafice.
Foto: Aktuálně.cz

"Židi, homosexuálové i cikáni by měli jít do plynu."

Tajemník SPD a blízký spolupracovník Tomia Okamury Jaroslav Staník se koncem října dopustil rasistického útoku přímo na půdě Poslanecké sněmovny. Podle svědků zjevně opilý kromě jiného prohlásil, že "Židi, homosexuálové i cikáni by měli jít do plynu". Poslanec SPD Jaroslav Holík, jemuž Staník dělá asistenta, Aktuálně.cz řekl, že si tajemník tato slova nepamatuje. Xenofobní výroky dosvědčila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, končící poslanci Marek Černoch a Martin Lank a další dva svědci, kteří si nepřáli být jmenováni.

Vedení SPD Staníkovy výroky projedná v úterý, a pokud by se potvrdily, považoval by to Holík za velmi nešťastné a vyvodil by z toho důsledky. Šéf SPD Tomio Okamuru už ale prohlásil, že obvinění vůči Staníkovi jsou lži, které šíří politická konkurence. Staníkovo jednání odsoudil tehdejší předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a pravděpodobný budoucí šéf sněmovny Radek Vondráček (ANO), podle nějž bude muset SPD tyto výroky vysvětlit.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy