Ženy vpřed. ČSSD schválila kvóty pro kandidátky

Lucie Stuchlíková Martina Machová Lucie Stuchlíková, Martina Machová
Aktualizováno 14. 3. 2015 12:41
Na kandidátkách sociální demokracie do sněmovních a krajských voleb musí být minimálně 40 procent žen.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha- Sociální demokraté schválili kvóty pro ženy. Na kandidátkách ČSSD pro sněmovní a krajské volby jich musí být nejméně 40 procent.

"Je to důležité rozhodnutí. Byli jsme účastníky historického sjezdu naší strany. Děkuji vám za odvahu změnit sociální demokracii," konstatoval předseda Bohuslav Sobotka.

Kvóty si straníci loni těsně odhlasovali ve vnitrostranickém referendu, nyní ho sjezd zanesl do stanov. V praxi ho sociální demokraté vyzkouší již příští rok, kdy budou sestavovat kandidátky do krajských voleb.

I druhý den sjezdu tak delegáti bez odporu vyslyšeli přání svého staronového šéfa. A to přesto, že část z nich se konkrétně ke kvótám vyjadřovala spíše negativně. "Já s kvótami nesouhlasím. Při pohledu na naše kandidátky je vidět, že kvalitní ženy se prosadí samy," řekl na plénu mladý sociální demokrat Matěj Benda.

Nemusí být v čele

Krajští předáci si však v pátek večer alespoň vymínili, že do jejich práva na sestavování kandidátek nezasáhne předsednictvo dodatečně volebním řádem. Díky tomu mohou sami rozhodovat, kam na kandidátce ženy umístí. Jinými slovy - vedení strany jim nemůže nařídit, aby jich část dali do čela kandidátky, a mohou je nechat všechny na nevolitelných místech.

Kvóty pro ženy nejsou prvním "gender vstřícným krokem", ke kterému Sobotka delegáty dotlačil. Již v pátek zvolili do čela partaje na jeho přání hned dvě ženy - ministryni Michaelu Marksovou Tominovou a náměstkyni ministra Lenku Tesku Arnoštovou. Více než jednu ženu na postu místopředsedkyně přitom sociální demokraté neměli dvacet let.

Dienstbier: Referendum byla šaškárna

Straníci si v referendu také schválili, že chtějí rozhodovat o složení kandidátních listin. Jak ale upozornil Jiří Dienstbier, skutečnost je nakonec trochu jiná. Podle nově přijatých stanov schvaluje předsednictvo strany, které tvoří zhruba třicet lidí, lídry do sněmovních a krajských voleb ještě před tím, než je projedná krajská konference.

"Pokud to schválíme, je to celé jenom na oko a je to popření referenda a jeho výsledků. V tom případě je to šaškárna, která nás stála několik milionů,“ řekl Dienstbier kandidátům. Podle něj bude i nadále o čele kandidátek rozhodovat "pár bafuňářů a krajské mafie“.

"Předsednictvo bude lídry schvalovat ještě před krajskou konferencí. O čem pak tedy bude hlasovat ta krajská konference? Je to vykoštění principu, který byl schválen,“ zlobil se Dienstbier.

Proti centralizaci se na sjezdu vyslovil i Benda. "Doufám, že nebudete hlasovat jako ovce,“ řekl delegátům. Zkritizoval i to, že ačkoli výsledky referenda jsou jasné již několik měsíců, konečná podoba stanov se dohadovala ještě pět minut před hlasováním.

To však popřel předseda strany Sobotka, který vyzval straníky, aby tuto změnu podpořili. "Nevyprazdňujeme referendum. Konkrétní podrobnosti budou stanoveny ve volebním řádu, který tu dnes neřešíme,“ řekl Sobotka.

 

Právě se děje

Další zprávy