Parní válec Sobotka. Jeho síla na sjezdu překvapila i věrné

Martina Machová Lucie Stuchlíková Martina Machová, Lucie Stuchlíková
14. 3. 2015 7:08
To, co nedokázali tak hlasití předsedové ČSSD, jakými byli Miloš Zeman a Jiří Paroubek, se povedlo uhlazenému Bohuslavu Sobotkovi. Sám obhájil post, navíc má ve vedení všech pět loajálních lidí.
Sobotka nepustil do vedení žádného oponenta.
Sobotka nepustil do vedení žádného oponenta. | Foto: Ludvík Hradilek

PrahaBohuslavu Sobotkovi se podařilo v pátek v pražském Kongresovém centru něco, co dosud žádnému předsedovi v novodobé historii ČSSD. Prosadil do vedení strany všechny své favority. To nedokázali ani Miloš Zeman, ani Jiří Paroubek, natož Stanislav Gross s Vladimírem Špidlou.

Síla, kterou své lidi protlačil, překvapila i delegáty sjezdu. My jsme je zvolili hned napoprvé? nevěřícně zírali Sobotkovi věrní na displeje svých telefonů poté, co se začaly šířit neoficiální výsledky volby běžných místopředsedů.

Hned první rozstřel páteční volby přitom nevypadal pro Sobotku vůbec idylicky. Poté, co sám předseda s přehledem obhájil funkci, jak se čekalo, přišlo zklamání v podobě opakování volby prvního místopředsedy.

Sobotkou protežovanému Milanu Chovancovi uniklo vítězství o tři hlasy, přestože vyjednavači z premiérova tábora tvrdili, že získá kolem sedmdesáti procent hlasů. Jistotu vystřídala panika a strach, že Sobotkou odmítaný kandidát Jeroným Tejc získá delegáty na svoji stranu.  

Nečekané zadrhnutí však nakonec stmelilo Sobotkovy věrné a udělalo z nich hlasovací stroj, který již bez milosti utnul Tejcovy naděje. A to nejen ve druhém kole souboje o 1. místopředsedu. Tejc nakonec propadl i v následné volbě běžných místopředsedů.

Největším překvapením sjezdu se pak stal vysoký volební zisk ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové. Sice o ní straníci ještě před volbou běžných místopředsedů pochybovali a tvrdili, že to bude právě ona, koho může Tejc vyšachovat, delegáti jí však nakonec dali 548 hlasů, což bylo nejvíc ze všech místopředsedů.

Teprve podruhé v moderní historii strany si sociální demokracie do vedení zvolila dvě ženy najednou. Kromě Marksové Tominové se místopředsedkyní stala také náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová.

K absolutnímu ovládnutí sjezdu Sobotkou nyní chybí jen úprava stanov, kterou se budou delegáti zabývat v sobotu. Staronový předseda bude muset přesvědčit povětšinou "konzervativní" straníky, aby schválili kvóty pro ženy na kandidátkách.

Ty sice prošly stranickým referendem, přesto se proti nim vyjadřuje spousta straníků. Sobotkovi může pomoci především to, že kdyby ČSSD hlasovala proti vlastnímu referendu, zesměšní ji to na veřejnosti i v politice.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy