Ženu, která vraždila v Tesku, propustili z léčebny. O podobný útok se pokusila už před dvěma týdny

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 22. 7. 2016 18:09
Třiatřicetiletá žena, která ve čtvrtek zabila jinou ženu v pražském obchodním centru na Andělu, byla pacientkou bohnické léčebny. Policie ženu obvinili ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy Za vraždu hrozí podle nejmírnějšího paragrafu deset až 18 let vězení. Pokud pachatel někoho úmyslně usmrtí s rozmyslem nebo po předchozím uvážení, muže být potrestán v rozmezí od 12 do 20 let vězení. Případně i více. Ženu z léčebny pustili lékaři. Podle ředitele bohnické léčebny byla žena ve stabilizovaném stavu, s nastaveným užíváním léků a při "plném vnímání reálného světa".
Vražda v obchodním centru na Andělu.
Vražda v obchodním centru na Andělu. | Foto: ČTK

Praha - Policie během pátku obviní z vraždy ženu, která ve čtvrtek ubodala zákaznici v nákupním centru na pražském Smíchově. Útočnice byla v den vraždy propuštěna z psychiatrické léčebny v Bohnicích. "Žena si svou oběť vyhlédla náhodně, zbraň si opatřila přímo v obchodě, kde se vražda stala," upřesnila mluvčí pražské policie Iveta Martínková.

Ředitel bohnické léčebny Martin Hollý v prohlášení uvedl, že pacientka byla propuštěna ve stabilizovaném stavu, s nastaveným užíváním léků a při "plném vnímání reálného světa". Nad případem vyjádřil lítost.

"Nicméně v případě dříve léčených nebo zdravých lidí nelze nikdy garantovat nulovou pravděpodobnost agresivity k ostatním lidem ve společnosti," napsal. "Její léčbu nenařídil soud, o propuštění tedy nerozhodoval soud, ale lékaři," doplnil Hollý.

Případ se stal ve čtvrtek odpoledne. Podezřelou je třiatřicetiletá žena. "V současné době se nachází v policejní cele. Motivem, duševním stavem obviněné a okolnostmi jejího propuštění z psychiatrického zařízení se kriminalisté nadále zabývají," uvedla Martínková.

Během pátečního odpoledne vyšetřovatelé 33letou ženu obvinili ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a předali státnímu zastupitelství podnět k vypracování návrhu na vzetí obviněné do vazby, uvedla Martínková v tiskové zprávě.

Podobný útok o 14 dní dříve

Podle serveru iDnes.cz přitom stejná žena útočila už zhruba o čtrnáct dní dříve v kavárně v Praze 5. Na toaletách si sundala tričko a pokusila se jím uškrtit zákaznici. „Triko jí hodila zezadu přes hlavu,“ řekla serveru pracovnice kavárny. Napadená zákaznice byla v šoku, ale zranění neutrpěla. Údajně se jí podařilo mezi svůj krk a škrtící tričko vsunout ruku. Podle svědků útočnice přiznala, že už dlouho chce někoho zabít.

Zatímco se personál a kamarádky zajímaly o přepadenou ženu, útočnice se podle svědkyně v klidu odebrala zpět ke svému stolku. Oblékla si tričko a pokračovala v konzumaci. „Kolega k ní přišel a zeptal se jí, zda ví, že právě někoho škrtila, a proč to udělala. Řekla mu, že to je přece normální,“ řekla iDnes.cz svědkyně.

"Policie dne 5. července vyjížděla k zásahu do kavárny v pražském Újezdu. Útočníkem byla osoba spojená s včerejší vraždou na Andělu. Zásah je nyní předmětem šetření. Vzhledem k současnému psychickému stavu obviněné nyní policie zajistila její umístění zpět do léčebny v Bohnicích. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nemůžeme říci žádné další informace," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí Martínková.

Po útoku převezla záchranná služba útočnici zpět do psychiatrické léčebny. "Můžeme potvrdit, že jsme ten den v půl šesté odpoledne odváželi z kavárny v Hellichově ulici ženu, která se dopustila napadení. Odtud byla převezena do léčebny v Bohnicích," potvrdil tiskový mluvčí pražské záchranné služby Matěj Hříbal. Potvrdil také, že napadená nebyla nijak zraněna, pouze byla z incidentu vyděšená.

Léčebna případ prošetří

Za vraždu hrozí ženě podle nejmírnějšího paragrafu deset až 18 let vězení. Pokud pachatel někoho úmyslně usmrtí s rozmyslem nebo po předchozím uvážení, muže být potrestán v rozmezí od 12 do 20 let vězení. V případě surových či trýznivých vražd hrozí pachatelům i výjimečný trest nad touto hranicí.

Hollý konstatoval, že případ podrobně prošetřuje, a jakmile šetření ukončí, bude o výsledku informovat.

Pozůstalým na Twitteru vyjádřil účast ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který zároveň ujistil veřejnost, že motivem činu nebyl terorismus.

Případy, kdy útočí pacienti propuštění z psychiatrických klinik, se v Česku stávají. Z posledních let je známý například případ Barbory Orlové, která zavraždila studenta ve škole ve Žďáru nad Sázavou. Další známý případ se týká vraždy knihovnice z Plzeňska, kterou rovněž zabil psychicky nemocný muž. Jiný muž zase trpěl schizofrenií a zabil na zlínském sídlišti jiného muže. Všechny případy mají společné to, že nemocní lidé zabíjeli pomocí nože. Jejich stíhání museli policisté zastavit, soudy je poslaly k léčení do detenčních zařízení.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy