Brno - Majitelé firem provozujících autobusovou dopravu si mohou zhluboka oddechnout - ne každé zranění, které utrpí cestující v autobusech znamená, že by měli platit odškodnění.
Nejvyšší soud tak rozhodl spor mezi ženou a společností Ibbrabuss, který trval pět let a šlo v něm právě o odškodnění za zranění, které žena utrpěla.
Stalo se to při autobusovém zájezdu do Itálie. Při přejezdu horských silnic v Alpách žena z jižních Čech sedící u prostředních dveří hledala něco v zavazadle a při jízdě do zatáčky spadla do dveří. Po zastavení autobusu pak vypadla ven.
Nic jsme neudělali špatně
Při pádu se zranila a po majiteli autobusové firmy chtěla desítky tisíc korun. V první fázi sporu u soudu uspěla.
Podle soudců Okresního soudu v Písku se majitel autobusové firmy nemůže vyhnout zodpovědnosti za to, co se děje v autobuse. "Nestačí pouze to, že řidič na začátku horského úseku cesty některého z cestujících upozornil, aby se posadil a byl opatrný," uvedli soudci s tím, že žena se nijak na nehodě nepodílela a proto není spoluviníkem svého zranění.
Krajský soud v Českých Budějovicích ale rozhodl opačně a autobusovou firmu viny zprostil.
"Cestující byli průvodkyní poučeni a upozorněni na to, jakým způsobem se mají v autobusu chovat, žádného speciálního poučení ohledně sedadla ženy, která se zranila, nebylo zapotřebí, neboť se nejedná o rizikové sedadlo. Cestující je dospělou osobou, musela si uvědomit, že by mohlo s ohledem na její počínání dojít k nehodě, a škoda byla způsobena její vlastní neopatrností," rozhodli soudci.
Žena se ale ještě obrátila na Nejvyšší soud. Podle ní není její vinou, že autobus směnil při průjezdu zatáčkou směr, kdyby k tomu nedošlo, nebyla by zraněna.
Senát Nejvyššího soudu vedený soudkyní Martou Škárovou ale rozhodl ve prospěch majitele firmy provozujícího autobusovou dopravu.
Podle soudců bylo příčinou zranění ženy jednoznačně její chování v jedoucím autobusu.
Dospělý člověk musí vědět, co dělá
"Nikoliv chybějící upozornění na to, že se naproti jejímu sedadlu v autobusu nachází schodišťová šachta nebo že vstoje za jízdy při hledání v zavazadlech může dojít k jejímu úrazu. Ostatně takové poučení vůči dospělému cestujícímu nelze mít za nezbytné," rozhodli soudci.
Podle nich byla v tomto případě škoda způsobena jednoznačně způsobena počínáním ženy, a je tak zcela vyloučena zodpovědnost dopravce. "V tomto případě chybí souvislost mezi tím, za co autobusový dopravce objektivně odpovídá a vznikem újmy na straně poškozené (zraněné ženy)."