Zeman vrátil bez podpisu daňový balíček do sněmovny. Od ledna 2021 snížení daní platí

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 29. 12. 2020 21:34
Prezident Miloš Zeman vrátil daňový balíček, který obsahuje zejména zrušení takzvané superhrubé mzdy a zvýšení základní slevy na poplatníka, bez podpisu předsedovi sněmovny Radku Vondráčkovi. Ministerstvo vnitra dostalo v úterý ze sněmovny příkaz k vyhlášení tzv. daňového balíčku. Publikován bude 31. prosince, v účinnost tak vstoupí na začátku roku 2021.
Ilustrační obrázek.
Ilustrační obrázek. | Foto: Shutterstock

Zeman už minulý týden sdělil premiéru Andreji Babišovi (ANO) i ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO), že zákon nepodepíše. Současně ale uvedl, že zákon nevetuje a umožní, aby začal platit.

Ministerstvo vnitra dostalo v úterý ze sněmovny příkaz k vyhlášení tzv. daňového balíčku. Publikován bude 31. prosince, v účinnost tak vstoupí k začátku roku. 

Podle některých právníků i politiků, citovaných serverem Info.cz, ale Zemanovo vyjádření v dopise, že zákon vrací k dalšímu opatření, mohlo znamenat nechtěné veto zákona. To by museli přehlasovat poslanci, aby zákon mohl platit.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš serveru Info.cz řekl, že by se k zákonu měli sejít poslanci. "Dle textu dopisu a jasné formulace v závěru prezident návrh zákona vetoval a teď je již mimo jeho dispozici, takže se k němu Sněmovna bude muset sejit. Nastala nám tak znovu šance v tuto chvíli rozpočtově naprosto nezodpovědný balíček s rukopisem ANO a ODS dostat ze stolu," uvedl Bartoš. V případě, že prezident zákon vetuje, může jeho nesouhlas přehlasovat Sněmovna hlasy nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy alespoň 101.

Ministerstvo vnitra nicméně v úterý uvedlo, že už dostalo z Poslanecké sněmovny příkaz k vyhlášení zákona, publikován ve Sbírce zákonů bude 31. prosince. "Daňový balíček bude vydán ve Sbírce zákonů pod č. 609/2020 Sb. dne 31. prosince 2020. Legislativní proces tím bude dokončen do konce roku a daňový balíček tak nabyde účinnosti 1. ledna 2021," sdělilo ministerstvo financí.

Zrušení superhrubé mzdy

Daňový balíček jako jednu z hlavních změn přináší zrušení takzvané superhrubé mzdy. Znamená to, že základem daně z příjmů zaměstnanců je už od roku 2008 hrubá mzda navýšená o odvody zaměstnavatele na povinné pojistné. Nově bude základem jen hrubá mzda a podléhat bude sazbě 15 procent. Pouze u lidí s měsíčními příjmy zhruba nad 141 000 korun bude platit sazba 23 procent pro tuto část příjmů.

Sněmovna schválila daňový balíček minulý týden. Balíček zavádí také jako jednu z hlavních změn takzvaný stravenkový paušál, který bude sloužit jako alternativa ke klasickým stravenkám. Zvyšuje základní daňovou slevu na poplatníka v následujících dvou letech vždy o 3000 korun a zvyšuje i spotřební daň z tabákových výrobků.

Obcím a krajům nahradí výpadek daňových příjmů způsobený zrušením superhrubé mzdy zvýšení podílu na sdílených daních. Senátní verze balíčku bude znamenat pro státní rozpočet výpadek příjmů 87,5 miliardy korun. Schválený státní rozpočet s tím nepočítá.

Ministerstvo financí ale už dříve označilo balíček za daňovou revoluci. "Přináší významné snížení daňového zatížení pro cca 4,3 milionu zaměstnanců díky zrušení tzv. superhrubé mzdy a zavedení sazby 15 procent ze mzdy hrubé," uvedlo ministerstvo. 

VIDEO: Rozpočet je z říše pekel, vláda přidává nejistotu, daně stejně porostou, říká Horská

Rozpočet se posunul do říše pekel, vláda předvádí bezprecedentní porušení základních pravidel, daňový balíček se měl diskutovat už v létě, říká Horská | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy