Kolín - Dvě Češky, které byly na jaře uneseny v Pákistánu, se nacházejí mezi Pákistánem a Afghánistánem a ČR vyjednává o jejich propuštění.
Ve středu to na dotaz jednoho ze studentů v Kolíně řekl prezident Miloš Zeman. Více nechtěl prozradit, aby dívky neohrozil.
Češky, kterým je 24 let, byly v Pákistánu uneseny v březnu, když projížděly ze sousedního Íránu do Indie.
K činu se zřejmě dosud nikdo veřejně nepřihlásil. V červnu se na internetu objevilo video s oběma dívkami, které se na něm přimlouvají za propuštění pákistánské neuroložky Áfíi Siddíkíové vězněné v USA.
Na stovteřinovém záznamu, který údajně vznikl v polovině dubna, unesené Češky tvrdily, že jsou zdravé, ale že jejich životy jsou ohroženy.
Ministerstvo výrok nekomentuje
Dotaz na osud unesených dívek položil Zemanovi student, který se zajímal o to, co prezidentský úřad ve věci podniká. Byla to první otázka, na kterou prezident na besedě s kolínskými studenty odpovídal.
"V současné době se pohybují mezi Pákistánem a Afghánistánem a vyjednává se o jejich propuštění. Přílišné detaily ale nesděluji, protože se to týká tajných služeb," řekl Zeman. Dodal, že je stále v písemném kontaktu s pákistánským prezidentem.
Zaslal mu prý dopis s žádostí, aby věnoval případu intenzivní pozornost. Pákistánský prezident podle Zemana odpověděl, že pověřil tajnou službu, aby záležitost prošetřovala.
Ministerstvo zahraničí nechtělo celou věc nijak komentovat. "Tuto záležitost nekomentujeme, stejně jako výrok pana prezidenta," řekla serveru iDNES.cz mluvčí ministerstva Johana Grohová.
Ministerstvo v minulosti opakovaně vyzývalo média, aby o případu nepsala, jakékoli informace mohou podle něj dívky ohrozit.
Situaci bude řešit Bezpečnostní rada
Vyjadřovat se nechtěl ani premiér Jiří Rusnok. Po jednání kabinetu řekl, že se vláda situací dvojice Češek nezabývala, pravděpodobně ji ale ve středu bude řešit Bezpečnostní rada státu.
"Myslím, že to je věc, která se opravdu nedá v tuto chvíli komentovat, je to velmi citlivá záležitost, a prosil bych o porozumění v zájmu těch dívek a jejich rodin," dodal.
Zeman již při své červnové návštěvě v Berlíně prohlásil, že pro záchranu dívek dělá Česko maximum. "Jsem velmi šťastný, že ty dvě dívky jsou stále naživu, a uděláme, co je v našich silách, abychom jim pomohli," reagoval tehdy prezident na video od únosců. V rozhovoru se pak rozloučil arabským zvoláním Alláh akbar (bůh je velký).
Dívky byly uneseny v provincii Balúčistán nedaleko hranic s Íránem. Z místa je skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem. Únosci s sebou vzali i policistu, jenž ženy doprovázel, později ho ale z auta vysadili a ponechali si jeho zbraň.
Ještě v březnu podnikl misi do Pákistánu náměstek českého ministra zahraničních věcí Vladimír Galuška, který v pákistánském hlavním městě odevzdal osobní dopis od Zemana.
Galuška po návratu uvedl, že případem českých dívek se zabývá zvláštní vyšetřovací skupina. Pákistánští představitelé, s nimiž hovořil, doporučují trpělivost a mediální zdrženlivost.
Respektujte práva muslimek, apelují dívky
26. června se pak na falešném facebookovém profilu s názvem Orna Moshe objevilo video s oběma dívkami, které bylo podle záznamu natočeno 16. dubna.
Ve videu apelují na své rodiny, na českého prezidenta a na všechny české občany a Evropskou unii, aby vyvinuli veškeré úsilí na spolupráci s únosci a propustili pákistánskou lékařku Áfíju Siddikíovou, která byla v roce 2010 americkým soudem odsouzena k 86 letům vězení za útok na americké agenty a vojáky.
"Jmenuji se Antonie Chrástecká. Jmenuji se Hana Humpálová. Dnes je 16. dubna, jeden den po bostonském útoku v USA," pokračují dívky v nahrávce.
Dívky zároveň apelují i na mezinárodní společenství, zejména na Evropu a Ameriku, aby respektovalo práva muslimských žen, dovolilo jim praktikovat jejich náboženství a nabýt veškerá občanská práva.
"Tato nespravedlnost vůči muslimským ženám nás dostala do této špatné situace a všude s sebou přináší nepřátelství muslimů vůči nám," zaznívá z údajně dva měsíce staré nahrávky.