Zeman: Uznáváme jednotu Číny, včetně Tibetu a Tchaj-wanu

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 10. 2014 13:33
Prezident na návštěvě Číny ujistil svůj protějšek, že se Česká republika nehodlá vměšovat do vnitřních záležitostí nejlidnatější země světa.
Prezident Miloš Zeman s čínským prezidentem.
Prezident Miloš Zeman s čínským prezidentem. | Foto: Reuters

Peking - Prezident Miloš Zeman se v pondělí na závěr své návštěvy Číny v Pekingu setkal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Zeman ho ujistil, že Česká republika uznává územní celistvost Číny včetně Tibetu a Tchaj-wanu a odmítá se vměšovat do vnitřních záležitostí nejlidnatější země světa.

V souvislosti s Tchaj-wanem Zeman poznamenal, že věří v brzké mírové sjednocení ostrova s pevninskou Čínou.

Kritika za Tibet

S Tchaj-wanem, který se od komunistické pevninské Číny odtrhl v roce 1949, Česko stejně jako většina zemí světa neudržuje diplomatické styky. Peking nezávislost ostrova neuznává a Tchaj-wan oficiálně považuje za svou vzbouřenou provincii.

V případě Tibetu, který k sobě Čína v 50. letech minulého století násilně připojila a který má dnes autonomní status, se Česko při dubnové návštěvě ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka v Pekingu zavázalo, že nebude podporovat jeho úsilí o nezávislost v jakékoli podobě a že uznává územní celistvost Číny.

Za to si vláda vysloužila kritiku českých organizací na ochranu lidských práv a opozice.

Přicházíme jako přátelé

"Přicházíme jako přátelé, i když zdaleka, a přicházíme s úmyslem rozvíjet naše vztahy na základě plného respektování zájmů obou našich zemí," řekl Zeman čínskému protějšku. "Proto nejen já, ale i nová vláda České republiky se zcela jasně vyjádřila, že respektuje územní integritu Číny, že neuznává tibetskou exilovou vládu a že se odmítáme jakýmkoli způsobem vměšovat do vašich vnitřních záležitostí," uvedl český prezident.

"Věříme, že se v dohledné době podaří dosáhnout mírového sjednocení s Tchaj-wanem, který považujeme za integrální součást vaší země," dodal Zeman. Si Ťin-pching konstatoval, že bude usilovat o to, aby rok 65. výročí navázání česko-čínských diplomatických vztahů, který připadá na letošek, byl novým restartem ve vzájemných vztazích.

Smlouva na Krtečka i s J&T

Kromě setkání se Si Ťin-pchingem se Zeman poslední den své cesty sešel s čínským premiérem Li Kche-čchiangem a před odletem do vlasti ho čeká státní večeře pořádaná čínským protějškem.

V Pekingu podepsali čeští zástupci s čínskými partnery několik smluv týkajících se například přípravy animované pohádky Krteček a panda. Spekuluje se rovněž o prodeji části česko-slovenské investiční společnosti J&T.

Skupina J&T u příležitosti Zemanovy cesty do Číny uzavřela smlouvu o strategické spolupráci s čínskou společností CEFC. Ta je šestou největší soukromě vlastněnou společností v Číně a zároveň jednou z největších korporací na světě, která se zabývá mimo jiné finančnictvím, energetikou či infrastrukturou.

 

Právě se děje

Další zprávy